שחיית תינוקות וחיזוק המערכת החיסונית

חוג שחיית תינוקות הפך בשנים האחרונות לאחת האופציות המבוקשות על ידי הורים רבים, ועושה רושם שגם התינוקות עצמם, על אף שהם לא יכולים כמובן לבטא זאת במילים, נהנים מהפעילויות המשותפות בבריכה. נהנים – ונתרמים, ובפרט מחיזוק משמעותי של המערכת החיסונית, שאין להמעיט בחשיבותה בכל גיל ובפרט בקרב תינוקות ופעוטות.

המערכת החיסונית בשנה הראשונה לחיים

כדי להבין עד כמה חוג שחיית תינוקות (שכמובן לא מלמד את הפעוטות לשחות במובן של לצלוח בריכות, אלא כולל משחקים כיפיים, תרגילים תומכי התפתחות ולימוד נשימה נכונה במים) תורם למערכת החיסונית, כדאי קודם כל לדעת שמערכת זו מורכבת משני חלקים – זה המולד וזה הנרכש – הפועלים בשיתוף פעולה ומעצימים זה את זה.

המערכת החיסונית המולדת מתפתחת באופן טבעי כבר במהלך השהות ברחם, וכוללת, בין השאר, את העור שמגן על האיברים הפנימיים, הרקמות הריריות השומרות על דרכי הנשימה, תאי NK (תאי הרג טבעי), חלבונים בשם אינטרפרונים שמונעים התפשטות נגיף שכבר חדר אל תאים מסוימים בגוף אל תאים סמוכים ועוד.

המערכת החיסונית הנרכשת מתפתחת בהדרגה במהלך החיים, וכיום כבר ברור כי פעילות גופנית (לא מאומצת מדי אלא מתונה) מחזקת את מערכת החיסון. כשמדובר בתינוקות ובפעוטות, שמטבעם הם רגישים מאוד ואף נוטים להידבק במהירות מחבריהם למעון/לגן או מבני משפחה, חשוב שבעתיים להעניק להם את ההזדמנות לחזק את גופם ואת המערכת החיסונית שלהם.

בילוי כיפי עם ההורים = עוד חיזוק למערכת החיסונית

בנוסף לפעילות הגופנית, חוג שחיית תינוקות מעניק לרך הנולד זמן איכות כיפי במיוחד עם אחד ההורים. אמנם בשנה הראשונה ממילא התינוקות שוהים זמן רב בקרבת אחד ההורים לפחות, אולם בבריכה דעתם של ההורים אינה מוסחת עקב הסלולארי/ טאבלט/ טלוויזיה/ מחשב או סתם טרדות היומיום והם פנויים להקדיש את כל תשומת הלב לתינוק.

תשומת לב מוחלטת זו כמו גם הדאגה של ההורה בר המזל שמגיע לחוג לשלומו ובטיחותו של התינוק מחזקים מאוד את הקשר ביניהם ויוצרים אצל התינוק/פעוט תחושת מוגנות חזקה במיוחד – וגם אלה תורמים לחיזוק המערכת החיסונית (כשם שהנקה מחזקת את המערכת החיסונית לא רק בזכות הנוגדנים שמצויים בחלב אם אלא גם הודות לקשר החזק שנוצר בינה לבין התינוק).

שחיית תינוקות בחורף – להקלה על דרכי הנשימה

לא רק המערכת החיסונית יוצאת נשכרת מחוג שחיית תינוקות, אלא גם השרירים שמתחזקים ומתארכים, הקואורדינציה שמשתפרת ומערכת הנשימה שמתפקדת טוב יותר.

בפרט יש לפעילות הקבועה בבריכה יתרון במשך החורף: ראשית, השילוב של המים המחוממים והיותה של הבריכה סגורה יוצר לחות ואדים, ואלה פותחים את דרכי הנשימה ומונעים היווצרות ליחה ובעיות נשימה אחרות – אחת המצוקות היותר מציקות לתינוקות רבים. בנוסף, לאורך רוב החורף התינוקות חנוטים בשכבות בגדים רבות, גם בתוך בתים מחוממים, והבריכה מעניקה להם הזדמנות להשתחרר ולהפעיל את הגוף ואת השרירים.

יחד עם זאת חשוב מאוד, כמובן, לדאוג לחמם את התינוק מייד עם היציאה מהבריכה באמצעות מגבת גדולה ועבה שתעטוף את כל גופו וכן את ראשו. חשוב גם להלביש את התינוק/פעוט בבגדים חמים, כולל כובע, על מנת לשמור עליו ולאפשר ליתרונות של חוג שחיית תינוקות לבוא לידי ביטוי.