שאיבת שומן לאחר הריון ולידה

הריון ולידה הן חוויות מרגשות במיוחד – אבל גם כאלה המותירות את חותמן בגוף, ולא תמיד לשמחת האמהות הטריות. אמנם בחודשים הראשונים לאחר הלידה האם הטרייה מן הסתם עסוקה 24/7 בטיפול ברך הנולד ובהתחלתה של חזרה לשגרה, או ליתר דיוק הסתגלות לשגרה חדשה, אולם לאחר שזו מושגת מופנה המבט פנימה – וכשמגלים מצבורי שומן מתסכלים, ולאחר הריונות רבים צצים מצבורי שומן כאלה שנאחזים בגוף גם אצל נשים שחזרו לגזרתן טרום ההיריון, מתעורר רצון עז לסלק אותם.

בחלק מהמקרים די בהקפדה על תזונה נכונה ובשילוב פעילות גופנית (עד כמה שאורח החיים והתינוק שהצטרף למשפחה מאפשרים זאת). במקרים אחרים יש צורך בניתוח שאיבת שומן. חשוב להדגיש כי שאיבות שומן לא מספקות מענה למי שסובל מהשמנת יתר אלא מיועדות למי שסובל מהצטברות שומן באזור מסוים (גב, בטן, מותניים, ירכיים, זרועות, סנטר, חזה) שכן כמות השומן אותה ניתן לשאוב מוגבלת ללא יותר מ- 6 ליטר (כמות גדולה יותר מסכנת את המנותחת).

הדרכים השונות לביצוע שאיבת שומן

שאיבת שומן היא אחד הניתוחים הפלסטיים הפופולאריים ביותר במדינות רבות, ובפרט בארה"ב: ב- 2012, למשל, התבצעו 313,011 שאיבות שומן בארה"ב, כך על פי נתוני האגודה האמריקאית לניתוחים פלסטיים. גם בארץ מדובר בהליך שזוכה לפופולאריות הולכת וגוברת, שכן כאמור במקרים רבים זו הדרך היחידה להעלים שומן עיקש שפוגם במראה החיצוני באזור ספציפי (או בכמה אזורים) ובעקבות זאת מעיב גם על הדימוי העצמי.

שיטה אחת לביצוע שאיבת שומן היא טומסנט (Tumescent): בדרך זו מוזרק לאזור שבו מטפלים נוזל גדוש בחומרים מיוחדים שממיסים את השומן ועל כן מקלים על שאיבתו ובנוסף גם משככים את הכאבים. שאיבות שומן בשיטת טומסנט ניתן לבצע בהרדמה מקומית בלבד, ורמת הכאב הכרוכה בהן נמוכה יחסית, אולם מצד שני הן נמשכות בין 4 ל- 5 שעות (לעומת שעתיים עד שלוש בשיטות אחרות, כשפרק הזמן המדויק תלוי, כמובן, בכמות השומן הנשאבת).

שיטה אחרת, שבישראל נהנית מפופולאריות גבוהה יותר מהטומסנט, נקראת קנולה רוטטת: ניתוח שאיבת שומן בשיטה זו מתבצע בהרדמה מלאה, וייחודו בכך שהצינורית השואבת את השומן רוטטת תוך כדי השאיבה, ובכך מאפשרת שאיבה יעילה יותר (הרטט מפרק את תאי השומן).

שאיבת שומן אצל ד"ר איצקסון

אמנם השיטה בה מתבצע הניתוח חשובה, אולם חשיבות רבה הרבה יותר יש לאיכות הכירורג הפלסטי שמבצע את שאיבת השומן ולניסיון שלו באופן כללי בניתוחים פלסטיים ובפרט בכל הקשור לשאיבות שומן.

ד"ר מיכאל איצקסון התמחה בכירורגיה פלסטית בבית החולים הדסה בעין כרם (י-ם) ולאחר מכן עבר בפאריז התמחות ייחודית בכירורגיה פלסטית אסתטית אצל טובי המומחים בעולם. בנוסף צבר ד"ר איצקסון ניסיון נרחב בניתוחי שאיבת שומן ונודע בקשב המוחלט שלו לרצון מטופלותיו ובביצוע המוקפד והאפקטיבי של השאיבה.

למיומנות המרשימה של ד"ר איצקסון יש, כמובן, תפקיד מפתח בשביעות רצונן של המטופלות הרבות שלו, אבל לא פחות מכך חשובה המסירות הגבוהה והזמינות המרבית – סדר יומן של אמהות טריות עמוס במיוחד ועל כן הידיעה כי הרופא שיבצע את הניתוח זמין עבורן גם בשעות בלתי קונבנציונאליות, הן לפני השאיבה והן לאחריה, ובנוסף הידיעה כי כל שאלה תיענה באדיבות ובמקצועיות וכל התלבטות תזכה למענה מפורט, חשובות מאוד.

התאוששות לאחר שאיבת שומן

בדרך כלל נדרש אשפוז בן לילה אחד לאחר שאיבת שומן, ועוד מספר ימים בהם המטופלת תחוש כאבים באזור המטופל, נפיחות מסוימת ולפעמים גם חבלות תת עוריות קלות.

לאחר מספר ימים ניתן לחזור לשגרה כמעט מלאה, אולם יש לקחת בחשבון שבמשך כחודש לא ניתן לבצע פעילות פיזית מאומצת – דבר שאמהות טריות בהחלט צריכות לקחת בחשבון בעת תזמון מועד הניתוח.