כיריים בטיחותיים לילדים – כיצד נשמור על ילדינו במטבח

ילדים, כידוע, הם שמחה (עצומה) וברכה (אמיתית) – אבל גם מקור ללא מעט חששות. אמנם לחלק בלתי מבוטל מאותן חששות ודאגות אין אחיזה אמיתית במציאות, והם נובעים בעיקר מפחדים בלתי רציונאליים של ההורים, בין אם כתוצאה ממבנה אישיות שלהם ובין אם בשל העובדה שהילדים הם אוצר יקר עד מאוד, אבל ישנם גם חששות "מוצדקים", שהרי ילדים, ובמיוחד אלה הרכים בשנים, הם פגיעים מטבעם ויש לעשות הכל על מנת להגן עליהם. בהתאם, רוב ההורים אכן משקיעים מאמצים רבים בהפיכת הבית למרחב בטוח לחלוטין עבור ילדיהם, כשבין המרחבים המחייבים הקדשת תשומת לב רבה במיוחד בולט באופן טבעי המטבח ובעיקר חשוב עד מאוד להפוך את הכיריים לבטיחותיים במלוא מאת האחוזים כך שאף ילד לא יכווה בגללם.

סכנהכוויות!                           

אמנם רק עצם המחשבה על כוויה לילד, ואפילו כוויה קלה יחסית, די בה כדי להעביר רטט של פחד ואף זעזוע בקרב כל הורה – וכמובן לא רק להפחידו אלא גם להניע אותו לפעולה (של הפיכת הבית לבטיחותי יותר) – אולם כדאי להיות מודע גם לנתונים היבשים.

על פי "בטרם", ארגון שהוקם בשנת 1995 על ידי ד"ר מיכל חמו לוטם ופרופסור יהודה דנון במטרה לחולל מהפכה בתרבות ההגנה על ילדי ישראל והשמירה על בטיחותם, נפגעים מדי שנה כ- 1000 פעוטות מכוויות ברמה המחייבת אשפוז. למעשה בטווח הגילאים שנה עד ארבע כוויות מהוות את אחת הסכנות הנפוצות ביותר, כש- 11% מהתאונות הן כוויות. כמובן שלא רק כיריים אחראים לכך (אמבטיות שהמים בהן חמים מדי וחוסר זהירות עם משקאות רותחים גורמות למאות תאונות) אבל מאחר שמדובר במכשיר שנמצא כמעט בכל מטבח ושהסכנה מהאש הבוערת בו חמורה במיוחד הרי שחשוב עד מאוד למגן אותו בהתאם.

מגן כיריים

אמצעי הזהירות הראשון, ובעצם גם העיקרי, הוא מגן כיריים.

מגן שכזה מונע את הגישה של הילדים הקטנים והפעוטות הסקרנים אל האזור הלוהט והמסוכן. מאחר שרוב רובם של בני ובנות הגיל הרך ניחנו בסקרנות רבה ובעצם לומדים את העולם דרך מגע, וגם אם הם מודעים לסכנה שבאש ובחום גבוה מדי הם לא מסוגלים כמובן להיות מודעים לכך בכל רגע ורגע ועל כן עלולים להיכוות, חשוב מאוד למנוע מהם גישה אל אש גלויה ואל החום הרב ששורר באזור במהלך הבישול, טיגון, הקפצה, צלייה וכו'.

מדובר בפריט פלסטיק פשוט, שעלותו סביב המאה ש"ח. מגן שכזה ניתן לרכוש בגדלים שונים, בהתאם לגודל הכירה עצמה (החל מכ- 50 ס"מ ועד קרוב ל- 100 ס"מ), הוא מגיע עם דבק דו צדדי שבעזרתו מדביקים אותו למשטח עליו הוא אמור להגן והפלסטיק ממנו הוא עשוי הוא פלסטיק מיוחד שכמובן עמיד גם בפני חום גבוה מאוד. גובהו כ- 12 ס"מ והוא מתאפיין בשיפוע כלפי חוץ (כלומר הרחק מהלהבה וכזה המונע מילדים קטנים כל גישה אל מקור האש או אל המשטח הלוהט).

המלצות נוספות

אחד הלהיטים הבולטים בתחום בשנים האחרונות הוא כיריים אינדוקציה או חשמליות. לדגמים אלה יתרונות רבים על פני הדגמים הפועלים על בסיס גז, אבל חשוב שמי שבוחר בהם ייקח בחשבון את העובדה שהמשטח שלהם מתקרר הרבה יותר לאט – כך שסכנת הכוויה נותרת בעינה למשך זמן רב יחסית אחרי שהבישול מסתיים.

המלצה פשוטה, אבל חשובה, נוספת היא להשתמש, במידת האפשר, בכירה המרוחקת, וכך לאיין עוד יותר את הסיכון לילדים.