איך לטפל בחרדות הריון?

תקופת ההיריון הינה תקופה מורכבת למדי גם לגוף האישה וגם לנפשה – מתרחשים שינויים פיזיולוגיים והורמונליים וכן שינויים שונים בכימיה של המוח. על פי הסטטיסטיקה, אחת מ-5 נשים, עשויה לסבול מתסמינים כמו התקפי חרדה בהיריון.

ישנן נשים אשר הדאגות לתקינות ההיריון יוצרות אצלן תחושה של דיכאון וחרדות, כאשר אלו מתקשות להתגבר על תחושות אלה, כדאי מאוד כי יפנו לגורם מקצועי כגון מטפלים מוסמכים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים. חשוב לציין כי היריון עלול להוות תקופה מלחיצה כאשר מצד אחד מתעוררת התרגשות לקראת החיים החדשים שבפתח, אך במקביל צצות חרדות ופחדים לגבי קשיים שחלקם ריאליים ומעשיים וחלקם הם רק בגדר דמיון רחוק.

מי מהנשים ההרות, צפויות להיות בסיכון של התקפי חרדה?

יש נשים אשר חוות את המציאות באופן שונה לחלוטין, בהשוואה של התקופה הקודמת להיריון. אם החרדה הופכת להיות קיצונית  ופוגעת בתפקוד היום יומי, יש למצוא דרך בכדי לפתור את התופעה. הנשים שהן בסיכון גבוה יותר להתקפי החרדה בזמן ההיריון הן לרוב:

  • נשים שאין להן תמיכה רגשית ומעשית מבן זוגן.
  • נשים שנמצאות בקשר זוגי בלתי יציב.
  • נשים שיש להן סיבוכים בזמן היריון.
  • טיפולי פוריות שגורמים לפחד בהיריון.
  • נשים שחוו פגיעה מינית בעבר.

נשים אלה, תקבלנה כלים להתמודדות בזנן התקפי החרדה על ידי גורם מטפל שיסייע להן להבין את הטלטלה שהן עוברות ויקל על מצוקתן. חשוב כי נשים שחשות כי הן בהתקפי חרדה, תפעלנה מיד בסיוע וטיפול נפשי ותומך, כך שתוכלנה להתמודד עם החששות ולתפקד טוב יותר בחיי היום יום.

אילו תסמינים מראים על התקפי חרדה בזמן ההיריון?

אם את הרה וחשה את התסמינים הבאים וחשה כי הם חוזרים על עצמם והם יוצאי דופן סימן שמדובר בהתקף חרדה, למשל: דפיקות לב מואצות, מחשבות ודמיונות מפחידים הקשורים לעובר, דאגות רבות ללא סיבה, אי שקט נפשי שחוזר על עצמו כל הזמן. יש לדעת כי קיימת עזרה יעילה לתסמינים אלה. חשוב כי נשים אלה לא תישארנה לבד, או שתחשושנה להגיע לייעוץ מקצועי היות וטיפול נכון ומתאים בחרדות אלו, ישפר להן את איכות החיים והן תוכלנה ליהנות מהדברים החיוביים שיש בהיריון.

בדרך יעילה זו, ניתן להגיע לשלב ההורות ואף חוש חזקה יותר. ישנם מקרים יוצאי דופן של נשים שעשויות להיות בקבוצת סיכון של חרדות בזמן ההיריון כמו למשל כאלה שיש להן היסטוריה של דיכאונות במשפחה או נשים שסובלות מדיכאון טרום ווסתי.

נשים שלא יטפלו בעצמן בצורה המתאימה, עשויות להגיע בקלות גם דיכאון לאחר לידה שעשוי להיות מסוכן עבורן ועבור תינוקן. כדאי תמיד להתייעץ עם רופא הנשים או המשפחה, ברגע שישנם תסמינים מדאיגים, כך שהרופא יוכל לשלוח את הנשים שהן בקבוצת סיכון, לאיש מקצוע מתאים שמתמחה בטיפול ספציפי זה.