טיפים לקניית מוצרי תינוקות

גידול תינוק, מסכימים כמעט כולם, הוא החוויה המעצימה וזו המספקת הכי הרבה רגעי ריגוש ונחת, וכי אין שום דבר אחר שישווה לה. יחד עם זאת, כדאי לזכור שלגידול תינוק יש גם עלות כלכלית בלתי מבוטלת: האומדנים השונים לגבי סכומי הכסף אותם מגלגל שוק מוצרי הפעוטות והתינוקות בישראל נעים מכ-2 מיליארד ₪ בשנה ועד 4 מיליארד, לגבי המגמה כבר יש קונצנזוס – מדובר בשוק שצומח בהתמדה משנה לשנה, גם בגלל הגידול במספר התינוקות המגיחים לאוויר העולם וגם בשל העלייה בהשקעה הממוצעת במוצרים שונים עבור התינוק, שהרי מוצרי תינוקות הם עולם ומלואו – ממוצצים דרך חיתולים וחליפות וכלה בעגלות ומיטות תינוק, כשכל פריט ופריט מגיע במבחר וריאציות ודגמים שרק מבלבלים עוד יותר את ההורים.

מוצרי תינוקות- היכן כדאי?טיפים לבחירת מנשא, האם כל תינוק זקוק לעריסה ומה בודקים כשקונים עגלה?

 

בתחום המנשאים לתינוק – המהווים מוצרי תינוקות מבוקשים מאוד בשנים האחרונות, הודות לעליית המודעות לחשיבות הקשר ההדוק בין הרך הנולד לבין הוריו, ובפרט לתרומה המכרעת של המגע הפיזי – רצוי להעדיף מנשאים שבטיים רכים על פני מנשאים מערביים קשיחים. אמנם אלה האחרונים קלים יותר לתפעול, אולם המנשאים העשויים בדים עוטפים את התינוק ברכות ומאפשרים לייצב אותו בשלל תנוחות שמתוכן הוא ימצא (ויבהיר כמובן להורה…) את זו האופטימאלית עבורו. מנשאים אלה הם הקרובים ביותר לערסול טבעי ומשלבים גמישות וחוזק כך שהתינוק יציב ובטוח לחלוטין.

עריסה לתינוק נמנית על מוצרי תינוקות לטווח קצר מאוד – ניתן להשתמש בה בחודשיים-שלושה הראשונים לחיי העולל ותו לא. אמנם במהלך תקופה זו היא עשויה לתרום לרווחתו, ולמשל לאפשר להורים לישון ביחד עם התינוק בחדר השינה שלהם – הם במיטתם והוא בעריסה – אבל מצד שני התועלת שבה מוגבלת כך שבהחלט ניתן לוותר על רכישתה, ואם מרגישים שהיא ממש נחוצה להסתפק בשכירת עריסה.

עגלת תינוק – וזה טיפ שנכון באופן כללי לגבי מוצרי תינוקות – חייבת בתו תקן, שיבטיח להורים כי מדובר במוצר בטיחותי וכי אין סכנה לשלום התינוק. מעבר לכך, רצוי לבדוק שהבלמים ובולמי הזעזועים איכותיים, וכך גם המשטח עליו שוכב התינוק. על מנת שלא רק התינוק ייהנה מהעגלה אלא גם ההורים כדאי להתאמן בחנות על קיפול העגלה ופתיחתה, בעיקר ביד אחת בלבד, ולראות שאכן היא נוחה לתפעול. משקל קל אף הוא יתרון משמעותי (קחו בחשבון שיחד עם העגלה תצטרכו לסחוב גם תינוק שנולד זעיר אך צובר קילוגרמים במהירות רבה, ושבדרך כלל העגלה עמוסה בעוד מוצרי תינוקות שונים ומשונים…). כל השאר – זניח.

מוצרי תינוקות – יקר יותר לא בהכרח שווה טוב יותר

מוצרי תינוקות- היכן כדאי?

במקרים רבים, כשלמשפחה מצטרף זאטוט ראשון ההורים קונים עבורו מוצרי תינוקות יקרים יותר מאשר לתינוקות הבאים בתור – וראו זה פלא, התפתחותם של ילדים אלה לא נפגמת כהוא זה.

המסקנה, שבה תומכים גם מחקרים לא מעטים: כמו ברוב השווקים, המשוואה יקר יותר פירושו טוב יותר לא בהכרח נכונה. מצד שני, לא צריך לבצע מחקרים כדי לדעת שעדיין במקרים רבים הורים שנכנסים לחנות למוצרי תינוקות לא עומדים בפיתוי, ובמבטי התוכחה של המוכרים אל מול ההתלבטות בין עגלת יוקרה לעגלה ש"רק" תאפשר לנייד את התינוק בנוחות (וממילא אחוז נכבד מהורות הוא רגשי אשם) – ובסופו של דבר משקיעים סכומי כסף גבוהים ומיותרים בגידולו של התינוק.

הפתרון: לא להיכנס לחנויות אלה ללא חברה טובה, אחות רציונלית או הורה מנוסה שיוכלו להרגיע את ייסורי המצפון ולסייע להורים לרכוש מוצרים טובים – בעלות סבירה. בפרט כדאי ליישם טיפ זה כשמדובר ברכישות גדולות כמו עגלה, מיטה או חדר שלם לתינוק.