נעלי טרום הליכה לתינוקות

לא אחת עוברים ליד ויטרינה של חלון ראווה ונעלי התינוקות פשוט מושכות את העין , אין ספק שנעליים רכות וקטנטנות הן דבר חמוד להפליא ותינוק עם נעליים הוא מראה מקסים.

אך לפני שרצים לקנות זוג אחד של נעלי טרום הליכה לתינוק, כדאי נבין את חשיבותן בצעדיו הראשונים של התינוק ולמה בעצם חשוב שהוא ילך כמה שיותר יחף ?

האם עדיף ללכת בהתחלה יחפים או עם נעליים?

שלב התפתחות מרגש ביותר הוא שלב ההליכה סביב חפצים עד להליכה עצמאית , אין הורה שזה לא מרחיב את לבו .

ככל שכפות הרגליים יבואו במגע עם הקרקע כך תתגבש עיצובן , וההליכה בהמשך תהיה הרבה יותר יציבה .

בשלבים האלו , נעליים (כגון "צעד ראשון") יפריעו לתנועה החופשית של מפרק הקרסול וימנעו מגע ישיר של כפות הרגליים עם משטחים שונים .

בראשית ההליכה , לכף הרגל יש את כל הדרוש בכדי לשאת את התינוק ולשרת את ההליכה והיציבה .

אנחנו בעצם רוצים לשמר לכף הרגל את הגמישות והתנועתיות שלה . ברגע שהתינוק יממש את היכולות הללו , זה ישפיע על היציבה שלו בעתיד.

כף הרגל מעבירה מידע למוח כשהיא מונחת על הרצפה ואת מיקום הגוף ביחס לרצפה ונשלחת פקודה לאיזון . כשיש נעל עם סוליה עבה או קשה מדי בעצם אנחנו מאבדים את היכולות החיישנות הזו . מלבד בעניין המוטורי נכנס פה גם עניין רגשי של ביטחון ועצמאות.

בכף הרגל עצמות ומפרקים רבים המאפשרים לה להתגמש ולהתרגל לסוגי משטחים שונים. תינוק שמתחיל את צעדיו הראשונים כדאי לקחת אותו לסביבה בטוחה שמאפשרת לו ללמוד ולתרגל את ההליכה. חול, דשא וכו' יכולים בהחלט לתת לו את התרגול הנכון וכמובן שעדיף להיות יחפים.

מתי כדאי לנעול נעליים רכות / טרום הליכה ?

אני ממליצה להתחיל לנעול נעלי טרום הליכה בשלב הזחילה, בעיקר בימים שזוחלים בחוץ. כשחם מאוד, קר מאוד או שנמצאים במשטחים שעלולים לפצוע.

כאן נכנסת בעצם נעל טרום הליכה – נעל בד"כ עשויה מעור ועור הפוך (יש גם מבד), עור רך ונושם אך עדיין מגנה על הרגל.

ובעצם ,נעלי טרום הליכה", אלה הנעליים שלפני "נעלי צעד ראשון". בנושא הזה חשוב לי להבהיר: אמנם קוראים להן "טרום הליכה" אך חשוב מאוד להשתמש בהן גם בתקופה הראשונה של ההליכה, כלומר עד שהילד הולך לבדו, יציב ובטוח. נעלי טרום הליכה הן עדיפות על גרביים , כך שלא קר איתן ולא מחליקים איתן, אך הן פחות מנעליים כך שכפות הרגליים יכולות לחוש בבירור את המגע עם הרצפה. נעלי טרום הליכה לא מפריעות להתעצבות תנועות הקרסול ואינן כבדות כמו נעלי צעד ראשון .

ישנם תינוקות אשר רגישים יותר למרקמים, לכן כדאי בקניית הנעל טרום ההליכה לוודא שהנעל רכה, אין בה בליטות, אין בה תפרים קשיחים. חפשו נעליים נוחות ואיכותיות, הקטנטנים לא יכולים לומר לנו מה הם מרגישים אז אנחנו צריכים להיות יותר בררניים בבחירות שלנו.

ובעיקר שתהיה לנו הליכה מהנה !