איך להבטיח לתינוק שינה בריאה?

ילדים זה שמחה ולידה של תינוק היא אירוע מרגש מאין כמותו – אבל גידול פעוטות עלול להפוך למשימה מתישה מאוד, ובמיוחד אם התינוק לא ישן היטב.

ולא רק עבור ההורים העייפים: שינה בלתי מספקת ולא איכותית פוגמת גם בהתפתחותו של התינוק עצמו, הן פיזית, הן רגשית והן קוגניטיבית, כך שבהחלט מומלץ לנקוט במספר צעדים פשוטים (ולא רק על המסך אלא גם במציאות) על מנת להבטיח כי התינוק שלכם ייהנה משינה בריאה.

כמה שעות צריך לישון בכל גיל?

אמנם מספר שעות השינה הנחוץ לכל פעוט משתנה בהתאם לאופיו ולמאפיינים הספציפיים שלו, אולם באופן עקרוני עד גיל 3 חודשים ההמלצה היא להבטיח לתינוק 16 שעות שינה ביממה, ולאחר מכן להפחית בהדרגה את פרקי הזמן המוקדשים לשינה, כך שבגיל שנה משך השינה יהיה כ- 14 שעות ובגיל שנתיים – 13 שעות.

שנת לילה איכותיתמפתח לאיכות חיים אמיתית

הדרך לשנת לילה איכותית של התינוק עוברת דרך יישום 4 ההמלצות הבאות:

1. טקס – עקביות היא מילת מפתח באופן כללי בכל הקשור לגידול תינוקות, וזאת על מנת להקנות להם ביטחון ולהפחית את אי הוודאות המאיימת עליהם. לקראת שנת הלילה מומלץ ליצור טקס קבוע, ולא ארוך מדי, שיאפשר לתינוק מעבר רך ונעים מערות לשינה.

2. הפרדה בין אכילה לשינה – כדאי להפחית בהדרגתיות את ההאכלות במשך הלילה ואף להפסיקן כליל, וזאת תוך התייעצות עם רופא/ת משפחה או איש מקצוע אחר.

3. הפחתת התלות – הורים רבים אוהבים למצוא פטנטים שמבטיחים כי הפעוט יירדם חיש קל. נסיעה במכונית, נדנוד בעגלה, הרדמה על הידיים – כל אלה אולי אפקטיביים אבל בסופו של דבר מקשים על התינוק לפתח את היכולת להירדם בכוחות עצמו ועל כן אינם מומלצים.

4. גם אבא וגם אמא – כדאי להימנע ממצב בו רק הורה אחד מרדים את הפעוט. בנוסף, כדאי להגיע בהדרגה לשלב שבו אין כלל צורך בנוכחות אחד ההורים בחדרו של הפעוט (הרחקה הדרגתית של הכיסא מהמיטה, קיצור הדרגתי של פרק הזמן בו ההורה שוהה בחדר).

5. תנוחה בטוחה – ההנחייה החד משמעית היא כי תינוקות צריכים לישון אך ורק על הגב.

איך להרדים תינוק בשעות היום?

על מנת שגם במשך היום תהיה השינה של התינוק איכותית, כדאי להקפיד על ביצוע ההנחיות הבאות:

1. שינה אך ורק במיטה – הן בשעות היום והן בלילה חשוב כי התינוק יישן במיטתו.

2. קביעות – תינוקות כאמור זקוקים לקביעות ועל כן כדאי לנסות ליצור סדר יום אחיד ככל האפשר כך שהתינוק יידע מתי הוא אמור לישון.

3. הימנעות מעודף גירויים – מיטה עמוסת גירויים מקשה על התינוק להירדם.

4. מיטת תינוק תקנית – חשוב מאוד כי מיטת התינוק תעמוד בתקן הישראלי וכך גם שאר הציוד (שמיכה, מצעים מותאמים לתינוק , מגן ראש וכו').

5. טמפרטורה נוחה – בסביבות ה- 21-22 מעלות.

6. התינוק עייף? להשכיב מייד לישון – כדאי להורים לזהות סימני עייפות ומייד כשהם צצים להשכיב את התינוק במיטה.