האם לבצע ברית מילה?

בשעה טובה נולד לכם בן והגיע הזמן לחשוב בנוגע לברית המילה. אם בעבר לא היה כלל דיון בנושא, היום החברה הישראלית כבר לא תמימת דעים ויש קולות בעד ונגד הפעולה. המתנגדים והתומכים מעלים טיעונים שונים ומגוונים באשר לברית המילה, אך בסופו של דבר מי שמחליט הם הוריו של הילד, אתם, אם לבצע את המילה או לא.

יתרונותיה של ברית המילה

אחד הטיעונים באשר לביצוע ברית המילה הינו כמובן הפן המסורתי. מדובר בטקס שנערך בקרב זכרים יהודים מזה שנים רבות וסמלית הוא מסמן את הצטרפותו של הילד אל העם היהודי. עם זאת, חשוב לדעת שכל מי שאמו יהודייה נחשב על פי ההלכה כיהודי, זאת בלי קשר לברית המילה.

הפן החברתי משחק גם הוא תפקיד חשוב בעת ההחלטה. כאשר רוב מוחלט עדיין מבצע ברית מילה, לאף אחד אין רצון לגרום לכך שילדו יהיה הלא נימול היחיד וייפול קורבן להצקות על שונותו במלתחות במסגרת טיול או בבית הספר. לאור חובת השירות הצבאי, ילד שלא ספג הצקות בבית הספר, עלול להיות שונה ומוטרד עקב אי מילתו במהלך שירותו בצבא.

יש הטוענים כי גם אסתטיקה היא טיעון חשוב. אם רוב הנשים בארץ מורגלות בראיית איבר מין נימול, כשיגדל הילד ויעסוק בפעילות מינית, עלול למצוא את עצמו יוצא דופן וייתכן כי נשים יירתעו ממראהו השונה של איבר מינו.

בנוסף לכל אלה יש ממצאים רפואיים מסוימים הטוענים כי ביצוע המילה מסייעת להפחתת שיעור HIV בקרב זכרים נימולים וכן מסייעת בהפחתת סרטן איבר המין. ממצא נוסף מצביע על כך שבקרב תינוקות שלא נימולו יש מקרים רבים יותר של דלקות בדרכי השתן בהשוואה לתינוקות שכן עברו ברית מילה.

חסרונותיה של ברית מילה

בקרב המתנגדים לתהליך קיימים גם כן מספר טיעונים שונים. ראשית קיים הטיעון האומר כי אין היגיון בביצוע פעולה ניתוחית בתינוק קטן. הורים רבים אומרים כי גם אם נהוג היה לבצע פעולה זו בעבר ללא מחשבה על אפשרות אחרת, הם אינם רואים סיבה לבצע תהליך כזה בעולל צעיר.

שנית, חלק מן המתנגדים חושבים גם על חשש מנזקים או סיבוכים במהלך תהליך ברית המילה שעלוים לגרום לילד נזק פיזי או צורך בפעולות נוספות לשם תיקון הנזק.

מבחינה רפואית מחזיקים גם המתנגדים לברית במחקרים וממצאים בתחום. קיים מחקר המצביע על כך שהחלק המוסר בעת ברית המילה, העורלה, הוא למעשה חלק שהותרתו במקום יכולה לסייע לשמירה על איבר המין. יתרה מכך, האזור המוסר כולל מגוון תאי עצב ועל כן יכול לספק הנאה מרובה יותר בעת יחסי מין.

המתנגדים נתמכים גם בעמדה כי קיימים מקרים של נזק פסיכולוגי הנגרם לתינוק כתוצאה מכך שעבר הליך מכאיב בימיו הראשונים.

ברית מילה בעד ונגד

את ההחלטה אם לבצע את התהליך או לא צריך לקבל כל זוג הורים בעצמו. אם החלטתם שכן לבצע את ברית המילה, חשוב שתדעו כי גם כאן עומדת בפניכם בחירה. אם בעבר הייתה אפשרות פנייה אך ורק אל מוהל מסורתי, כיום ניתן לבחור לפנות גם אל מוהל רופא.

רופא שמבצע תהליך ברית מילה הינו מומחה בתחום האורולוגיה, לעיתים קרובות אף אורולוג ילדים באופן ספציפי. בעת ביצוע הפעולה יש בסמכותו לתת לתינוק אלחוש לשם הקלת הכאבים במקום. כמו כן, אחד מיתרונות הבחירה במוהל שהינו רופא היא במידה שיש חלילה סיבוך בעת ביצוע הפעולה. אם קורה המקרה, יש בידיו של הרופא את הידע לטפל בכך מיד.

איך לקבל החלטה?

כמו בכל החלטה חשובה, גם בעת התלבטות בנוגע לברית המילה חשוב לבדוק את העובדות, לקבל מידע ולבצע החלטה מושכלת. כיום יש דיון נרחב בנושא ברית המילה, בעד או נגד, וניתן למצוא מגוון מקורות מידע לכאן או לכאן.

במקרה שהחלטתם שכן לבצע ברית מילה, חשוב שתפנו לאיתור רופא מוהל מומלץ או מוהל מסורתי מומלץ ותפקידו את ילדיכם רק בידיו של אדם מיומן ובעל ניסיון בביצוע התהליך. ניתן להיעזר בקרובים אליכם בבחירה וכן למצוא מידע רב באינטרנט ובמקורות נוספים המציע מידע על מוהלים ורופאים מוהלים.

לא משנה במה בחרתם – הכי חשוב שיהיה במזל טוב וגידול מהנה של העולל הטרי.