כמה דרכים להתמודדות עם גזים (קוליק) אצל תינוקות

הופעת גזים אצל תינוקות היא תופעה שמטרידה גם אותם וגם את ההורים. עם זאת, תופעת הגזים היא גם טבעית לחלוטין והתינוקות חייבים לעבור אותה על מנת לפתח יכולת התמודדות עם מערכת העיכול שלהם. זו גם הסיבה שבגללה עצירות אצל תינוקות לא בהכרח מעידה על בעיה בריאותית, אלא להיפך: לעיתים קרובות היא מראה שקצב ההתפתחות של התינוקות תקין ונורמלי.

הבעיה היא שעצם העובדה שמדובר על תהליך התפתחות טבעי לא הופכת את ההתמודדות לקלה יותר. מבחינת ההורים, הדרישה הכי חשובה היא למצוא מוצרי תינוקות שיכולים לעזור להם להתמודד עם הגזים. בשביל לעשות את זה, כדאי להיכנס לעובי הקורה ולהבין מהי בכלל עצירות אצל תינוקות וכיצד תופעת הגזים באה לידי ביטוי.

איך מזהים עצירות אצל תינוקות?

מתקפת גזים, שמכונה בעגה המקצועית קוליק, גורמת לתינוק לסבול מכאבי בטן. אם התינוק בוכה יותר משלוש שעות ביום ויותר מ-3 ימים בשבוע למשך יותר משלושה שבועות אבל אין לו בעיות רפואיות אחרות, הוא כנראה מתמודד עם תופעת הגזים.

מלבד מעקב אחר תדירות ומשך הבכי על רקע עצירות אצל תינוקות, אפשר לזהות את תופעת הגזים גם על פי התנהגות. ראשית, תינוקות שסובלים מגזים נוטים לאגרף את הידיים ואת הרגליים לכיוון הבטן בזמן שהם בוכים. שנית, הם חווים את אי הנוחות לכל אורך שעות היום אך בעיקר משעות הערב עד חצות.

מה עושים כדי למנוע גזים?

החדשות הטובות הן שקיימים מוצרי תינוקות יעילים להתמודדות עם גזים. טיפות גרפווטר למשל מכילים שמנים טבעיים ושילוב של תמיסת אניס, שומר ומנטה. היות ומדובר על צמחים שידועים ברפואה ככאלה שמתאימים למגוון מצבים, אפשר להשתמש בהם גם על מנת להתמודד עם עצירות אצל תינוקות.

מוצרי תינוקות מהסוג של טיפות גרפווטר מיועדים לשימוש לפני הארוחה או בין ארוחות. אפשר להשתמש בהם גם אצל תינוקות שמניקים וגם אצל כאלה שלא מניקים, מה גם שמדובר על טיפות שהן טעימות ונוחות לבליעה. בתוך טיפות גרפווטר אין סוכר, חומרים משמרים או צבעי מאכל והצריכה שלהן לא מלווה בתופעות לוואי.

טיפים למניעת עצירות אצל תינוקות

מוצרי תינוקות שונים לא תמיד מספיקים על מנת לעזור לתינוקות להתמודד עם תופעת הגזים. מבחינת ההורים, הפתרון המיידי כדי להרגיע את הילדים הוא להרים אותם על הידיים ולתת להם חום, מגע ואהבה. בהמשך, אפשר לנסות להחליף את תנוחת ההחזקה של התינוק ולשלב מוזיקה וריקודים כדי לעזור למערכת העיכול שלהם להשתחרר.

עוד המלצות טובות להתמודדות עם עצירות אצל תינוקות הן לעסות אותם תוך כדי התקפי הבכי ולהימנע מהאכלת יתר. אם רוצים, אפשר גם לנסות לעשות אמבטיה או אפילו לצאת מהבית לטיול בעגלה או ברכב ולהשתמש בתנועה לצרכי הרגעה.