איפה כדאי לגדל תינוק, בעיר או במושב?

כאשר חושבים על הדרך הנכונה לגדל תינוק, חושבים מטבע הדברים על יצירת סביבה נעימה של חדר תינוקות מאובזר. חושבים כמובן גם על מיטת בטיחותית, על רכישת משחקים מיוחדים לעידוד הפעלת השרירים, החשיבה והסקרנות וכן הלאה. מובן מאליו שחושבים גם על כל האמצעים שישמרו על הרך הנולד בריא ושמח, על כל האמצעים, תרופות הסבתא והתרופות לפעוטות שמסייעים לעבור בשלום את התקופה של הגזים, את בקיעת השיניים, הצטננות, שיעול וכן הלאה.

בעת האחרונה, יותר ויותר הורים לילדים והורים שבדרך המתגוררים בעיר מגיעים להכרה שישנה חלופה אחרת. לצד המגורים בעיר ישנה אפשרות לרכוש חלקת קרקע או נחלה במסגרת מושב עובדים או מושב שיתופי. אומנם על פי רוב זכויות המצטרפים החדשים אינן זהים לזכויות המושבניקים החדשים, לרבות היכולת לקבל נחלה לבנים ממשיכים, אבל למגורים הללו, גם על פי התנאים החדשים, יש בהחלט יתרונות משלהם.

מהו מושב

לפני שנדון בשאלה איפה כדאי לגדל תינוק, האם כדאי לגדלו בישוב עירוני או שכדאי לגדלו דווקא ביישוב כפרי כדוגמת מושב, כדאי להבין בכלל מהו מושב.

מושב הינו צורת התיישבות כפרית ייחודית לישראל, שראשיתה עוד לפני קום המדינה. בעבר, כוחם של המושבים היה קטן הרבה יותר מאשר זה של צורת ההתיישבות הכפרית החלופית, הקיבוץ, אולם מצב זה השתנה עם השנים.

בניגוד לקיבוץ, המאופיין בצורתו המקורית בצורת חיים שיתופית לחלוטין, הרי שכאשר מדובר על מושב התמונה שונה לגמרי. למרות שבין המושבים השונים הוקמו לא מעט מושבים שיתופיים, הרי שגם בהם לא הייתה מעורבות טוטאלית של המושב בחיי המשפחה. לכל משפחה שמורה הזכות לנהל את חיי הבית והמשפחה כרצונה. הדבר נכון במיוחד כיום, כאשר התופעה של מושב שקולט תושבים נוספים הפכה לנפוצה.

בטון או ציפורים?

השאלה היכן עדיף לגדל תינוקות וילדים, שקולה במידה רבה לשאלה מהי איכות חיים אמתית. עבור רבים, יישוב כמו מושב מהווה התגשמות של חלום בזכות החיבור הבלתי אמצעי לאדמה ולטבע. האפשרות לגור ביישוב עירוני, לקום בבוקר ולשמוע את ציוץ הציפורים, או להביט מהחלון אל הזריחה, אל השדה ואל המרחבים, איננה מעשית. על פי רוב, החיים במרחב העירוני כוללים יותר מכל רעש של מכוניות, נוף של בטון, בנייה גבוה וצפופה ומעט מידי מרחבים. לכן, הורים ששואלים את עצמם מה עדיף, יכולים לדמיין לעצמם את ציוץ הציפורים שמאפיין כפר או מושב, עם שמלת הבטון שמאפיינת את העיר הגדולה.

החיים בקהילה

כעת הזמן להוסיף נדבך נוסף על חיי העיר לעומת החיים במסגרת כפרית. לצד הניתוק מהאדמה, מהטבע ומהנוף, הרי שהחיים בעיר המודרנית הביאו לאובדן הרוח הקהילתית שמאפיינת בעיקר יישובים קטנים. אמנם ישנם עדיין יישובים קטנים שנחשבים לעירוניים או עירוניים למחצה שבהם נהוגים יחסי שכנות טובים, רעות מיוחדת, וקרבה מחממת לב בין חברי הקהילה, אבל עדיין אין מקום להשוואה. קהילות ביישובים כפריים, מקמות שבהם נחלה נושקת בנחלה מאופיינות בקהילה מגובשת וחמה יותר.

יתרונות העיר

למרות כל האמור לעיל, חשוב לזכור דבר נוסף. גם למגורים בעיר יתרונות משלהם עבור הורים עם תינוק. במרבית הערים, חופש הבחירה בכלל וחופש הבחירה של ההורים בפרט גדול הרבה יותר. בעיר הרבה יותר קל ונגיש להגיע לחנויות לממכר מוצרי תינוקות איכותיים. בעיר על פי רוב גם שירותי הרפואה, קופות החולים, בתי המרקחת ובתי הטבע הרבה יותר זמינים וקרובים.

אם נרצה לסכם, הרי שלא ניתן להגיע לתשובה חד משמעית לגבי המקום הטוב ביותר לגדל בו את הילדים. מדובר, אחרי הכל בהעדפה אישית. יש המעדיפים את הקרבה לטבע ואת השכנות הטובה ויש המעדיפים את חיי העיר השוקקים יותר עבורם ועבור ילדיהם