שר שלום ג'רבי על ההכנות במשפחה לקראת בואו של תינוק חדש

ילדים, יודעים כולם לצטט את השיר המוכר, הם ברכה, והצטרפות של תינוק חדש למשפחה היא אחד האירועים המרגשים והמשמחים ביותר שמתרחשים בחיינו אם לא הכי מרגש והכי משמח.

מצד שני, בואו של תינוק חדש – בין אם הוא הראשון במשפחה ובין אם יש כבר ילדים – הוא שינוי משמעותי מאוד, וחשוב להיערך לקראתו. ראש רשות השירות הלאומי אזרחי, שר שלום ג'רבי, בעצמו אב ל-5 ילדים, מספר על הדרך הנכונה לקבל את התוספת החדשה והמבורכת למשפחה.

סידורי שינה חדשים

תינוק חדש במשפחה משנה באופן טבעי את כל סדרי השינה הישנים, ובאופן כללי נדרשת התאמה מחדש של הבית בהתאם לצרכי המשפחה המורחבת.

שר שלום ג'רבי ממליץ ראשית כל לקחת בחשבון את צרכי האחים הגדולים וגם, במידת האפשר, את ההעדפות שלהם. מומלץ גם לשתף אותם בהחלטות – בהתאם לגילם כמובן – ולתת להם להרגיש שהם חלק מהתהליך ולא שמונחתים עליהם תוספת ושינוי כה דרמטיים מבלי שקולם יישמע.

לא הכל ורוד

באופן כללי ממליץ שר שלום ג'רבי על שיתוף הילדים הגדולים באירוע המרגש – ככל שהם יהיו שותפים יותר לציפייה ולהתרגשות, כך יהיה להם קל יותר להתמודד עם התמורות שיחולו בחיי המשפחה.

חשוב מאוד לא ליצור ציפיות לא ריאליות ולא לטעת בלב הילדים הגדולים אשליות כאילו הכל יהיה ורוד. תינוק הוא ברכה, אבל גם לא מעט בכי וקושי, הילדים הגדולים יותר הם עדיין ילדים ואמא ואבא אוהבים אותם מאוד אבל יהיה להם פחות זמן פנוי עבורם, וכו'.

חשוב לענות בכנות על כל שאלה של הילדים: אי ודאות יוצרת חששות ותסכולים גדולים הרבה יותר מכל אינפורמציה שהיא. מצד שני, צריך לזכור שהילדים, כולל אלה הגדולים יחסית, הם עדיין ילדים ועל התשובות להיות בהתאם לגילם.

לעודד את הילדים לשתף

חשוב מאוד שההורים לא רק ישתפו את ילדיהם בתהליך אלא גם יעודדו אותם לשתף את המחשבות שלהם (כלומר של הילדים), את הפחדים, הרצונות וכו'.

באופן כללי ממליץ שר שלום ג'רבי לכל הורה לעודד את ילדיו לשתף אותו בנעשה בחייהם, שהרי זהו המפתח לתקשורת כנה ובונה, והורה שאינו יודע מה מתרחש בחייו של הילד ומה גועש בעמקי נשמתו לא יוכל לעזור לו. בפרט מתחדדת ההמלצה לקראת הצטרפות אח קטן למשפחה, שכן זהו אירוע דרמטי שעלול להפוך לטראומתי ללא מתן תשומת לב מתאימה.

עם ילדים מופנמים מטבעם כדאי לקרוא ספרים העוסקים בהצטרפות תינוק חדש למשפחה ("אח חדש לגמרי" של דוד גרוסמן הוא דוגמה נהדרת לספר שעוסק בנושא ברגישות ובחוכמה), ולהשתמש בסיפור כפלטפורמה להבעת רגשות מצד הילד.

למה שר שלום ג'רבי ממליץ על הדרגתיות?

הריון נמשך 9 חודשים, שעלולים להיות לא רק מרגשים אלא גם קשים ומתישים, אבל מצד שני הם מעניקים להורים מספיק זמן כדי להכין את הילדים באופן הדרגתי לשינוי המשמעותי.

ההקפדה על ההדרגתיות חשובה משתי סיבות עיקריות: ראשית, לילדים, בין אם הם כבר יחסית גדולים ובין אם הם יותר קטנים, לא קל לעכל שינוי כה משמעותי, ולכן כדאי לתת להם זמן להסתגל בהדרגה לרעיון שיהיה להם אח או אחות קטנים; ושנית, ישנם שינויים שמומלץ לבצע זמן רב יחסית לפני הגעת התינוק החדש לבית – אם למשל אחד הילדים עובר לחדר אחר, כדאי לעשות זאת כחודשיים לפני הלידה, כדי שהילד לא יקשר את המעבר לבואו של האח החדש (שכן כך הוא עלול לחשוב שהאח החדש "מנשל" אותו מהחדר שלו).