חוש השמיעה של תינוקות

"שמעת מה שאמרתי?!" הוא אחד המשפטים היותר נפוצים בבתים שיש בהם פעוטות, ואכן במקרים רבים מרגישים ההורים כי חוש השמיעה של ילדם אינו מפותח דיו או שלחילופין אין יכולת קשב לצד חוש חשוב זה – למרות שמחקרים הוכיחו כי חוש השמיעה שלנו מתחיל לפעול כבר ברחם.

צלילים ברחם

מחקרים שונים גילו כי כבר כשהם ברחם מסוגלים העוברים לשמוע היטב צלילים, ואף להגיב בהתאם. בדיקות אולטראסאונד הוכיחו כי עוברים בשבוע ה- 26 כבר מצוידים בחוש השמיעה, ולמעשה, סביר להניח שגם עוברים צעירים יותר כבר קולטים צלילים שונים, שכן האוזן התיכונה מתחילה להתפתח בשבוע ה- 20 של ההריון.

בסוף המאה העשרים פורסמו מחקרים לפיהם האזנה למוזיקה קלאסית במהלך השהות ברחם תורמת לאינטליגנציה של הילד, ובעקבותיהם התפתח ז'אנר שלם של מוזיקה לעוברים. הטרנד, כדרכם של טרנדים, דעך – וגם הורים המרבים לרכוש מוצרי תינוקות לא ממהרים לרכוש דיסקים שכאלה – אולם בהחלט כדאי להשמיע לעובר מוזיקה, שכן זו מסייעת לו להירגע ובמקביל יוצרת תחושות חיוביות אצל האם, תחושות שגם להן השפעה מיטיבה על העובר. רצוי, כמובן, שזו תהיה מוזיקה שתהיה חביבה על שני המאזינים גם יחד, ואגב, הצלילים האהובים ביותר על העובר, באופן לא מפתיע, הם קולות אמו כך ששיחות עם האו-טו-טו תינוק מומלצות בחום אף הן.

חצי השנה הראשונה

מוצרי תינוקות רבים מבוססים על הפעלת חוש השמיעה של הרכים הנולדים, ובהם, למשל, המובייל התלוי מעל הלול או כדורי הפעילות שנועדו לתרום להתפתחות תינוקות בשלל דרכים. גם ההורים יכולים "לנצל" את העובדה שחוש זה מפותח כבר כמעט במלואו כדי לשחק עם העולל כל מיני משחקי תינוקות המיועדים לפתח את ערנותו לצלילים, להסב לו הנאה ולדרבן אותו להניע את ראשו.

בדרך כלל בשלושת החודשים הראשונים התינוק מניע רק את עיניו לעבר מקור הצליל, והחל מגיל 3 חודשים כבר מוסט כל הראש אל המקום ממנו מגיעים צלילים מסקרנים.

היכולת לזהות צלילים מובחנים, שהיא כמובן חלק חשוב בהתפתחות תינוקות, מתחילה כבר בגיל מוקדם מאוד, ולמעשה כבר בגיל שבוע פחות או יותר מסוגל התינוק לזהות את קולה של אמו ולהבדיל בינו לבין קולות אחרים בסביבה.

הוספת יכולת קשב לחוש השמיעה

חוש השמיעה לכשעצמו הוא רק כלי, שנועד לאפשר לתינוקות, ומאוחר יותר גם לילדים ולמבוגרים, לקבל אינפורמציה יקרת ערך לגבי הסביבה והעולם באופן כללי. אם חוש השמיעה עצמו קיים כאמור כבר אצל העובר, ולמעשה התפתחותו מושלמת עד גיל שישה חודשים, הרי שהאזור במוח שאחראי על צלילים מורכבים ובעיקר שיוך משמעות לכל צליל וצליל ממשיך להתפתח עד גיל 12.

באופן טבעי, ישנם מוצרי תינוקות רבים המיועדים בדיוק למטרה זו – הוספת יכולת קשב משוכללת לחוש השמיעה המפותח – ועוד יותר חשוב כי ההורים ילמדו לפתח את הקשב ואת ההאזנה המושכלת אצל ילדיהם.

כדי לעשות זאת, מומלץ להשמיע להם מוזיקה מגוונת, לדבר איתם כל הזמן, להפנות את תשומת ליבם לצלילים בסביבה ולהרבות במשחקים שמדרבנים אותם לחפש משמעות לכל קול וקול.

מתי צריך לדאוג?

הורות מלווה בדאגות בלתי פוסקות, וכמובן שגם בהקשר של חוש השמיעה ישנם תמיד חששות. חשוב לזכור שכל תינוק מתפתח בקצב שלו, ושלחץ מיותר הוא יועץ רע במיוחד, אולם בכל זאת ישנם אבני דרך חשובות בהתפתחות תינוקות שיש לשים אליהן לב ובמידת הצורך להתייעץ עם איש מקצוע:

כך, בין השאר, תינוק אמור להירגע למשמע צלילים מוכרים ואהובים בסביבות גיל חודשיים וכן להגיב לצלילים פתאומיים ורמים בגיל זה, עד גיל 8 חודשים אמורה להתפתח היכולת לזהות שינוי אינטונציה וכן אמורים להתבצע ניסיונות לחיקוי קולות, ובגיל שנה אמורים התינוקות להגיב למשמע שמם.