ניהול פעוטון – איך להפוך לעסק משפחתי

פעוטונים רבים הם עסקים משפחתיים, וקל להבין מדוע: אווירה משפחתית וחמה מקנה לכל פעוטון יתרון של ממש על פני מתחריו באזור הפעילות הרלוונטי, לא מעט פעוטונים פועלים בבתים פרטיים שממילא גרה בהם משפחה כך שאך טבעי הוא ששני בני הזוג (ולעיתים גם הילדים הבוגרים) יעבדו בצוותא בטיפול בפעוטות ובילדים, ובנוסף במקרים רבים שני בני הזוג ניחנו באישיות המתאימה לניהול פעוטון (בבחינת מצא מין את מינו) ועל כן לשניהם יחד המוטיבציה לפתוח עסק שכזה ולתפעל אותו תוך שיתוף פעולה וסינרגיה מעצימה.

קשיים אפשריים בניהול פעוטון

עבור מי שאוהב ילדים ניהול עסק משפחתי באופיו כמו פעוטון נראה כמו עיסוק מתגמל מאוד, ואכן מדובר בעיסוק מתגמל מבחינות רבות – אולם גם תובעני להפליא, וחשוב לקחת גם זאת בחשבון.

ראשית, ניהול פעוטון דורש לא רק אינטראקציות מוצלחות עם פעוטות וילדים, אלא גם מיומנויות שיווק (בפרט לנוכח העובדה שהלקוחות מתחלפים לאחר שנה-שנתיים, וגם אם לפעמים מגיעים אחים קטנים של ילדים שכבר חוו את הפעוטון ונהנו, ואפילו אם לפעוטון מוניטין מצוין, עדיין נדרש לא מעט שיווק מדי שנה בשנה), כלים פיננסיים (על מנת להבטיח התאמה בין ההוצאות הכרוכות בניהול הפעוטון לבין רמת ההכנסות), לא מעט התעסקות עם נושאים בירוקרטיים (אישורים מהעירייה, נושאי מיסוי וכו') ועוד.

בנוסף חשוב לזכור שכל ילד הוא עולם ומלואו, ונדרשת למידה של אופיו, העדפותיו וההתנהגויות השונות המאפיינות אותו במצבים שונים על מנת להבטיח ימים נעימים ומעשירים, ובסופו של דבר מדובר גם בעבודה פיזית לא פשוטה.

ניהול עסק משפחתימי מקבל את ההחלטות?

מרכיב נוסף שעלול להעיב בכל מקרה של ניהול עסק משפחתי ובפרט כשמדובר בפעוטון הוא חלוקת הסמכויות בין בני המשפחה העובדים בעסק ובפרט מי מקבל את ההחלטות השונות.

כששני בני זוג מנהלים יחד פעוטון העבודה המשותפת והזמן הרב שהם שוהים זה בחברתו של זו עלולים לפגוע בזוגיות ובשל כך בחיי המשפחה כולה. גם חילוקי דעות סביב האופן בו מנוהל הפעוטון עלולים לזלוג אל מחוץ לשעות העבודה ולהעמיד בסכנה את ההרמוניה המשפחתית.

על מנת למנוע מצבים אלו חשוב להחליט מראש על חלוקת סמכויות, ולהחליט – ביחד ותוך הסכמה והבנה כי לכל אחד מבני הזוג יתרונות משלו ועל כן מוטב להפקיד בידיו תחומים מסוימים – מי יחליט מה. בנוסף חשוב ליצור מנגנון לנטרול חילוקי דעות באופן מהיר ויעיל, כשבמידת הצורך ניתן להיעזר בייעוץ לעסקים משפחתיים המסייע בהטמעת כלים אפקטיביים לניהול עסק משפחתי.

הפרדה בין הבית לבין העסק

מקור נוסף לקשיים וחיכוכים סביב ניהול עסק משפחתי הוא חוסר היכולת להפריד בצורה מוצלחת בין הבית לבין העסק, ובפרט אמורים הדברים לגבי פעוטון המתנהל בבית בו מתגוררים בני הזוג המנהלים את הפעוטון.

במקרים שכאלה עלול למשל להישאר בלגן גם אחרי שההורים לקחו את הזאטוטים הביתה, ואם אחד מבני הזוג רגיש יותר לבלגן והשני אדיש לכך, הרי שעם הזמן עלולים להיווצר ביניהם מתחים ואף עוינות.

גם כשהמשפחה המנהלת את הפעוטון היא בעלת ילדים קטנים משלה, ובאופן טבעי אלה מהווים חלק בלתי נפרד מהעסק (כ"לקוחות", כמובן), הדבר עלול ליצור קשיים ייחודיים – שאם לא יטופלו בצורה אפקטיבית עלולים להעיב על הכדאיות בניהול הפעוטון. הסיבה לכך היא שהילדים של בעלי הפעוטון עלולים להרגיש שההורים שלהם "נלקחו" מהם, או שהם לא מקדישים להם מספיק תשומת לב, שכן הם נאלצים לחלוק אותם עם פעוטות אחרים – וחשוב מאוד להיערך בהתאם ולטעת בנפשות הרכות ביטחון מוחלט באהבה של ההורים, ובכך שהם שם בשבילם כל הזמן גם אם יש עוד ילדים.