פגים

אחד מכל 10 תינוקות מגיח לאוויר העולם עוד בטרם השבוע ה-37 להריון ולידה שכזו מוגדרת כלידת פג. בישראל נולדים מדי שנה כ- 15,000 פגים, כשמצד אחד סיכוייהם לשרוד הולכים ומשתפרים כל הזמן, אולם מצד שני אין להתעלם מהעובדה כי התפתחות תינוקות שנולדו לפני שהושלמו מלוא 40 השבועות של ההריון עלולה להיפגם.

הגורמים להולדת פג

הידע המחקרי הקיים אודות הריון ולידה ובפרט לגבי התפתחות תינוקות ברחם כבר הביא לידיעתנו את גורמי הסיכון העיקריים להולדת פג, אולם גם כך עדיין כל לידת פג שנייה אינה מוסברת.

כך או כך, בין הגורמים המגבירים את הסיכון ללידה לפני השבוע ה- 37 ניתן למנות רעלת הריון – מחלה שמקורה אינה ידוע וששלושת הסימפטומים העיקריים שלה הם בצקות, לחץ דם גבוה ועלייה ברמת החלבון בשתן; בעיות שונות הקשורות לרחם או לצוואר הרחם; הריונות מרובי עוברים (תאומים, שלישיות וכו'); שימוש מופרז באלכוהול, סמים וגם תרופות מסוימות; הריונות קודמים שהסתיימו בהפלות; וגיל צעיר מאוד של האם (מתחת ל- 18) או לחילופין מבוגר יחסית (מעל 35).

הטיפול בימים הראשונים

מייד לאחר הלידה מובהל מי שמוגדר כפג הישר למחלקת טיפול נמרץ לילודים על מנת לשפר את סיכויי הישרדותו (שכאמור הופכים גבוהים יותר ויותר מיום ליום) וכן על מנת למזער נזקים. במחלקה שוהים הפגים באינקובאטורים המהווים סביבה סטרילית ועל כן בטוחה לחלוטין ומאפשרת לפג להתחזק.

הסכנות בפניהן ניצבים פגים והוריהם

התפתחות תינוקות שנולדו מוקדם מדי מתאפיינת בקשיים מוטוריים, בהופעת דיבור בגיל מבוגר יותר, במצוקות רגשיות, בקשיי למידה, בסיכון מוגבר ללקות בבעיות שמיעה, ראייה וזיהומים שונים, ובמקרים מסוימים אף עלולה להוביל למצוקות קשות במיוחד ובלתי הפיכות דוגמת פיגור שכלי או שיתוק מוחין.

באופן טבעי, התפתחות תינוקות שנולדו מוקדם במיוחד תלווה בקשיים חמורים יותר, ותידרש השקעה רבה יותר כדי לאפשר להם חיים של נחת והנאה למרות נקודת המוצא הפחות מוצלחת.

תינוק זעיר – תשומת לב ענקית

אם תינוק שנולד ב"מועד" זקוק להמון תשומת לב, הרי שפג זקוק להרבה יותר מכך ולתשומת לב כפולה ומכופלת.

כדאי להרבות במשחקי תינוקות מכל הסוגים – כל עוד הם, כמובן, מותאמים לממדיו הזעירים של התינוק – שכן משחקי תינוקות תורמים להתפתחות תינוקות מבחינה קוגניטיבית ולא פחות חשוב מכך באים לידי ביטוי חיובי גם בפן הרגשי, כך שמומלץ בחום להורים לפגים לשחק איתם כמה שיותר ובכך ליצור בונדינג יציב ולחזק את הביטחון העצמי של התינוק, וכן לסייע לו להשלים את הפער שנותר בהיבט הקוגניטיבי בשל הלידה בטרם עת.

מרכיב חשוב לא פחות ממשחקי תינוקות הוא מגע. מסאז' עדין בתדירות גבוהה יחולל פלאים לגוף הזעיר ולנפש שמתחילה להתפתח.

בנוסף יש לרכוש כמובן מוצרי תינוקות המותאמים לממדי גופו של מי שנולד פג – בגדים קטנים במיוחד, חיתולים לפגים וכו'.

גם תזונת תינוקות שנולדו פגים חייבת לקחת בחשבון את הפער שנוצר ביניהם לבין תינוקות שנולדו בסביבות השבוע ה- 40. באופן כללי ההמלצה לגבי תזונת תינוקות היא חלב אם כמרכיב בלעדי בששת החודשים הראשונים, ושילוב בינו לבין מאכלים אחרים למשך חצי שנה נוספת, אולם כשמדובר בפגים, במקרים מסוימים רצוי לבחור דווקא בחלב אם מועשר באבקה מיוחדת המוסיפה על היתרונות הרבים של הנקה ושל חלב אם השלמה לחוסרים תזונתיים ספציפיים של פגים. בכל מקרה, חשוב לבצע מעקב מדוקדק אחר התפתחותו הפיזית של מי שנולד פג כדי לא להעמיק את הפער בינו לבין בני גילו וכן למנוע נזקים בלתי הפיכים להתפתחות מערכות חיוניות בגופו.