הכנת ילד לקראת הגעת תינוק

אמנם עבור פעוטות כמעט כל אירוע הוא דרמטי במיוחד – אבל אין ספק שהצטרפות תינוק חדש למשפחה היא מאורע מטלטל באמת. היערכות נכונה לקראת המאורע תבטיח שהילד ה"גדול" ייהנה גם הוא מהתקופה המרגשת הכוללת הריון ולידה ובאופן כללי מנוכחות האח הקטן בחייו ובחיי המשפחה.

לא לשמור בסוד

חשוב מאוד לשתף את הילדים ולספר להם שהמשפחה עומדת להתרחב, וככל שמדובר בילד גדול כך ניתן להקדים ולעדכן. אמנם שיתוף הילדים עלול לעורר אצלם רגשות עזים, וחלק מההורים מעדיפים לדחות זאת ככל האפשר (שהרי גם כך הריון ולידה כרוכים בלא מעט קשיים) אולם שמירת ההיריון בסוד אינה מומלצת, שכן במוקדם או במאוחר עלול הילד לגלות זאת ממקור אחר (בעקבות האזנה לשיחה בין ההורים כשהם לא שמים לב שהוא באזור, הערה של הגננת או של הורה של חבר וכו') – ואז התרחבות המשפחה עלולה להיצרב בתודעתו כמשהו בעייתי שיש להסתיר במקום להיתפש כדבר טבעי.

ידע מסייע בהתמודדות

ככל שהילד יידע יותר על הריון ולידה והתפתחות תינוקות – בהתאם לגילו, כמובן – כך יהיה לו קל יותר להתמודד עם התמורה המשמעותית בחייו. אפשר לספר סיפורים על הצטרפות תינוק למשפחה או באופן כללי על חיי אחים, לתת לו להרגיש את העובר דרך הבטן של האמא, לפרט איך ייראו חיי התינוק בחודשים הראשונים, לספר לו על חשיבותו של חלב אם בתזונת תינוקות כך שיבין מדוע אמא מקדישה זמן רב להנקה, להראות לו תמונות שלו בשנת חייו הראשונה ובאופן כללי לספק לו כל פריט מידע שמסקרן אותו.

נסו לדחות שינויים לא הכרחיים

אמנם קשה מאוד לתכנן הריון ולידה כך שהאח הגדול יהיה בעיצומה של תקופה נטולת שינויים לחלוטין, אולם כדאי להימנע משינויים יזומים בחיי הילד – הגמילה מחיתולים יכולה לחכות כמה חודשים, למשל, ובאופן כללי לא כדאי להעמיס עליו יותר מדי טלטלות.

כל רגש הוא טבעי ויש לכבד אותו

תינוק קטן מעורר אצל האח ה"גדול", שברוב המקרים הוא פעוט בעצמו, שלל רגשות, כולל כעס, קנאה ורגשות שליליים אחרים. כולם טבעיים ואין שום טעם להגיד לו לא לקנא – הדבר רק יעצים את הרגש הלא רצוי.

הדרך הנכונה היא לשוחח על אותם רגשות, לקבל אותם בהבנה ולנסות למצוא דרכים למזער אותם.

גבולות ברורים

מצד אחד, רצוי לשמור על הגבולות הקיימים שההורים הנחילו בבית ולא לוותר עליהם בגלל ש"הילד גם ככה עובר תקופה קשה", שכן ראשית, הוא ינצל זאת שוב ושוב, ושנית, בסופו של דבר ייווצר בראשו של ילד חיבור חזק בין התינוק שעתיד להצטרף למשפחה לבין "תקופה קשה".

במקביל חשוב לכבד גם את המרחב של הילד: לא להעביר פריטים שונים ממנו לאחיו הקטן מבלי לבקש ממנו רשות (גם אם מדובר במשחקי תינוקות והוא כבר בן 7), אם התינוק מצטרף לחדר שלו לשוחח איתו על כך מבעוד מועד וגם להציע לו פיצוי או מתנה על כך שהוא מוותר על חלק מהשטח שלו, וכו'.

גם לילדים "גדולים" מגיע זמן איכות

לאחר החזרה הביתה, ולאור העובדה שההמלצה החד משמעית לגבי תזונת תינוקות היא חלב אם בששת החודשים הראשונים באופן בלעדי ולאחר מכן חצי שנה נוספת של חלב אם משולב עם מאכלים נוספים, האם – באופן טבעי – מבלה זמן רב בהנקת התינוק החדש, זמן בו היא אינה פנויה להיענות לצרכים מסוימים הילדים הגדולים יותר (דוגמת "אמא, אני רוצה תפוח"). כדאי להסביר זאת לילדים, אבל מצד שני אפשר להפוך את פרקי הזמן האלה לזמן איכות נעים שבו משוחחים עם הילדים הגדולים יותר, רואים ביחד איתם תוכנית שהם אוהבים בטלוויזיה, משחקים (משחקי תינוקות או פעוטות שאפשר לשחק תוך כדי הנקה, כמובן) וכו'.

בנוסף, חשוב מאוד – למרות התובענות של גידול תינוק – למצוא זמן שבו מבלים אך ורק עם האח הבוגר, כדי שידע בוודאות שאמא (ואבא) לא זנחו אותו לטובת התינוק ושהוא עדיין אוצר יקר.