מתי לגמול תינוק מחלב אם

חלב אם הוא המרכיב החשוב ביותר בתזונת תינוקות, והתרומה שלו להתפתחותם היא אדירה. מצד שני, אי אפשר להניק את הילדים לאורך שנים רבות ועל כן השאלה מתי להתחיל לגמול את התינוק מההנקה ומחלב אם, ובנוסף איך לעשות זאת מבלי לגרום לו למשבר של ממש, היא אחת הסוגיות המרכזיות בהן מתלבטות אמהות רבות.

תרומת חלב אם להתפתחות התינוקות

חלב אם תורם רבות להתפתחות תינוקות הן באספקטים הפיזיים, הן באספקטים רגשיים והן באספקטים קוגניטיביים: ראשית, חלב אם מכיל את כל אבות המזון להם זקוק התינוק ומותאם במיוחד למערכת העיכול שלו (בניגוד לחלב בקר שיותר ויותר מחקרים לגבי תזונת תינוקות כמו גם זו של מבוגרים מגלים כי הוא עלול להזיק לא פחות מאשר הוא מועיל). בפרט מכיל חלב אם חומצות שומן מסוג אומגה 3 שהן מרכיב הכרחי בהתפתחות מערכת הראייה, התפתחות מערכת העצבים המרכזית וההתפתחות המוחית באופן כללי. עוד נמצאים בחלב אם מרכיבים שונים הבונים את המערכת החיסונית ומספקים לתינוק הגנה טבעית רבת עוצמה מפני מזיקים שונים.

התרומה לפן הרגשי של ההתפתחות נובעת בעיקר מפעולת ההנקה, שיוצרת בונדינג רב עוצמה בין התינוק לבין אמו, כך שלמרות המחויבות הכרוכה בהנקה כל אימת שהתינוק רעב, ולמרות שממילא האם עלולה להיות מותשת אחרי התקופה הלא פשוטה של הריון ולידה, כדאי לחלוץ שד עבור העולל הזעיר שהבאנו לעולם – ובאופן כללי רצוי לזכור שעם כל הכבוד למוצרי תינוקות שנועדו לפתח את היכולות השונות, ולמשחקי תינוקות שמטרתם דומה, חלב אם הוא מרכיב חשוב הרבה יותר.

חופשת לידה

המלצת ארגון הבריאות העולמי לגבי תזונת תינוקות היא להתבסס אך ורק על חלב אם עם עדיפות להנקה עד גיל חצי שנה, ולפחות חצי שנה נוספת של הנקה תוך כדי שילוב הדרגתי של מזונות מוצקים.

בישראל, מעניק החוק ליולדת חופשת לידה בת 26 שבועות (אגב, המונח "חופשת לידה" מעט מגוחך שכן ישנם מעט מאוד רגעי חופש במהלך הריון ולידה…), כך שלכאורה היא יכולה לבלות עם הפעוט במשך חצי שנה ואכן להניק אותו כל אימת שהוא רעב ולהעניק לו את כל המרכיבים החיוניים להתפתחותו (שלא לדבר על הקדשת זמן רב למשחקי תינוקות משמחים ומעצימים).

אולם בפועל המצב מורכב יותר: ראשית, חלק מ- 26 השבועות מנוצלים עוד במהלך ההריון. שנית, רק 14 מתוך 26 השבועות הם בתשלום (דמי לידה מביטוח לאומי), ולא כל אישה יכולה להרשות לעצמה 12 שבועות נטולי הכנסות, כך שנשים רבות נקרעות בין הרצון להניק לבין ההכרח לחזור לעבודה, שבמקרים רבים גובר על חשיבותה של תזונת תינוקות אופטימאלית – ומאחר ששאיבה אינה תמיד ישימה, הרי שתינוקות רבים נאלצים להיגמל עוד לפני שהגיעו לגיל חצי שנה, או לכל הפחות לשלב חלב אם עם תחליפים שונים.

גמילה חלקה

תזונת תינוקות הופכת בכל מקרה, באופן הדרגתי, מכזו המבוססת על חלב אם לכזו הכוללת מזונות רבים אחרים, כך שהדרך הטובה ביותר להחליט מתי לגמול תינוק מחלב אם היא לתת לביקוש, שכאמור ממילא הולך ופוחת, לקבוע את המועד. החל מגיל שנה פלוס מינוס רצוי לנקוט במדיניות של "לא מציעים, לא מסרבים" – כלומר לא להציע לתינוק חלב אם, אך גם לא לסרב לו, ולתת לביקוש לדעוך באופן טבעי עד שייעלם כליל. בדרך זו ימשיך התינוק ליהנות מיתרונותיו הרבים של חלב אם וכן לא יחווה אובדן שעלול לפגוע בביטחון שלו באופן כללי. על מנת להגביר את סיכויי הגמילה החלקה כדאי להימנע מסיטואציות הקשורות בתודעתו של התינוק ליניקה (כמו למשל התכרבלות בכורסה ספציפית) וגם שיחות עם הפעוט, על אף שהוא עדיין לא בגיל הדיבור, עשויות לסייע בהפיכת הגמילה לנעימה ונטולת תסכול עז מצד התינוק.