הכנת הבית לתינוק חדש

הריון ולידה הם חוויה מרגשת במיוחד, אבל גם גדושה במטלות ובפרט היערכות נרחבת לקראת הרחבת המשפחה והכנת הבית לתינוק החדש.

ארגון מחדש של הבית

כל תינוק זקוק למקום שבו יוכל לישון – וגם למקום שבו יונחו שלל הבגדים, החיתולים, המשחות לטוסיק, הצעצועים ושאר הרכוש שהוא צובר בקצב מסחרר, כך שבמקרים רבים יש צורך בארגון מחדש של הבית על מנת לפנות מרחב עבור התינוק וצרכיו השונים. החדר בו ישן התינוק צריך להיות מאוורר ושקט. עדיף לא למקם את מיטת התינוק ליד קיר חיצוני, שכן אזורים אלה קרים יותר בחורף וחמים יותר בקיץ, ושנתו של העולל עלולה להיפגם. בנוסף חשוב למצוא מינון מדויק של גירויים ויזואליים צבעוניים, כך שהם ימשכו את תשומת ליבו של הרך הנולד ויעוררו את סקרנותו אולם לא יטילו עליו עומס יתר.

 סביבה בטוחה

אם מדובר בתינוק שמצטרף למשפחה שכבר יש בה ילד/ים, מן הסתם הבית כבר ערוך לקראתו מההיבט הבטיחותי (ולחילופין הלחץ של ההורים נמוך יותר אחרי שהם כבר למדו שאין ילד שלא נחבל מעת לעת, ושלזאטוטים הקטנים יכולת התאוששות מרשימה). כשמדובר בילד הראשון בבית, חשוב מאוד להיערך לקראתו ולהפוך את מרחב המגורים לסביבה נוחה ובטוחה עבורו: את השקעים החשמליים הגלויים יש לכסות, אם יש מדרגות שער הוא פריט חובה, פינות חדות רצוי מאוד לרפד, כדאי לעבור לחומרי ניקיון ידידותיים לסביבה ואילו נטולי רעלים ותרופות ותוספי תזונה יש למקם בארון נעול או על מדף גבוה במיוחד, הרחק מהישג ידם של ילדים (אמנם תינוק לא יכול להושיט את היד רחוק מדי, אולם לא צריך להיות מומחה בהתפתחות תינוקות כדי לדעת שהם גדלים ממש מהר…).

 שופינג? רק מה שהכרחי

חלק בלתי נפרד מההיערכות לעולל שמצטרף למשפחה היא כמובן רכישת מוצרי תינוקות. בדרך כלל מסע שופינג לקראת תינוק ראשון כולל רכישת פריטים רבים מדי שחלקם כלל אינם נחוצים, ואילו כשמדובר בהריון ולידה שניים או שלישיים אף הורה כבר לא ממהר לקנות מוצרי תינוקות לא הכרחיים (כמו למשל משחקי תינוקות שמוגדרים כתורמים להתפתחות המוח ושהפעוט משחק בהם פעם אחת בלבד לפני שהוא מבין שהם מיותרים ובכך מוכיח להורים שלו שהוא חכם…) – אולם גם כך החנויות הרבות המציעות מוצרי תינוקות הומות קונים נלהבים ולא בכדי מוערך היקף המכירות בשוק זה בכ- 4 מיליארד שקל בשנה. העצה הטובה ביותר שאפשר לתת להורים היא לקנות רק את מה שהם בטוחים לחלוטין שיהיה לו שימוש, ואם יש ספק – לחכות. אף תינוק לא התפתח באופן לקוי כי חיכה יום יומיים לפריט זה או אחר. כך תוכלו לדעת בוודאות כי לא בזבזתם כסף יקר על פריט מיותר, ומן הסתם כבר תמצאו לסכום שחסכתם שימוש תוך זמן לא רב (עלות גידול ילד מוערכת בכ- 100,000 שקל עבור 3 השנים הראשונות בלבד!).

 ללמוד על תינוקות כמה שיותר

לצד הכנת הבית לקראת התינוק, כדאי גם להעשיר את הידיעות בנוגע להתפתחות תינוקות ובפרט לגבי תזונת תינוקות. בתחום זה מתפרסמים כל העת מחקרים מאירי עיניים ומעוררי מחשבה, ולדוגמה מחקר שתוצאותיו התפרסמו בשנת 2013 והמספק הוכחה נוספת לתרומת חלב האם להתפתחות תינוקות מבחינה קוגניטיבית: 133 תינוקות מרקע סוציו-אקונומי דומה היו במעקב – כולל תחת MRI ייעודי – מגיל 10 חודשים ועד גיל 4 שנים. פעוטות שהוזנו בחלב אם בלבד למשך 3 חודשים לפחות נהנו ממוח מפותח יותר, ובפרט באזורים הקשורים לתפקוד הרגשי ולכישורי שפה, וכן מתפקוד קוגניטיבי איכותי יותר במידה משמעותית ביחס לפעוטות שהוזנו בשילוב של חלב אם עם תחליפים שונים או כאלה שנשללה מהם לחלוטין אופציית חלב האם. הכנת הבית לקראת תינוק כוללת סדר פנימי חדש, יצירת סביבה בטוחה עבורו, קניית מוצרי תינוקות (לא את כל החנות!) וגם רכישת ידע יקר ערך לגבי גידולו.