רשימת צמחי מרפא המתאימים לטיפול בתינוקות וילדים

תינוקות, כפי שיודע כל הורה, הם רגישים מאוד וגם חשופים מאוד לחיידקים, וירוסים ושאר מזיקים. בנוסף, לכל אספקט התפתחותי (למשל, בקיעת שיניים) עלולות להיות גם תופעות לוואי לא נעימות (כאבים, חום) כך שבאופן כללי להורים ישנן דאגות רבות וגם שלל מצבים בהם יש למצוא טיפול מתאים לתינוק. לעזרתנו נחלצת במקרים רבים הסבתא, או ליתר דיוק תרופות הסבתא – שורה ארוכה של צמחי מרפא המטפלים בסימפטומים ומחלות אצל תינוקות. בעבר הידע היה מועבר מדור לדור, כשסבתות רבות (וגם סבאים) היו אינדקס צמחי מרפא מהלך. כיום הידע ממוסד יותר ומגיע ממקורות שונים ובהם הרפואה הסינית, הרפואה ההודית, כתבי הרמב"ם, מסורות עתיקות וגם מחקרים עדכניים.

איך נעזרים בצמחי מרפא לטפל בתינוקות?

ישנן מספר דרכים בהן ניתן לספק לתינוקות את החומרים בעלי הסגולות הבריאותיות הקיימים בצמחים שמופיעים בכל רשימת צמחי מרפא: חליטה, סירופ (מתאים במיוחד לתינוקות בזכות המתיקות), טינקטורה, הוספה למרק, עיסוי בשמן או קומפרסים חיצוניים.

דגשים חשובים בשימוש בצמחי מרפא

עקב הרגישות הגבוהה של התינוקות, מומלץ בחום להשתמש רק בצמחי מרפא נטולי רעילות. כמו כן חשוב מאוד להקפיד על המינונים המומלצים בהתאם לגילו של התינוק וכן למשקלו, ולוודא כי לא נוצרת כל תגובת לוואי לא רצויה לטיפול בצמחים.

הכוכב של כל רשימת צמחי מרפא לתינוקותהקמומיל

הקמומיל, הידוע גם בשם בבונג, מככב בכל רשימת צמחי מרפא, בין אם למבוגרים ובין אם לתינוקות, ולא בכדי. יש לו איכויות אנטי דלקתיות ואנטי בקטריאליות, הוא משכך כאבים ומזרז תהליכי החלמה שונים ובעיקר אין יעיל ממנו לטיפול באחת המצוקות הנפוצות אצל תינוקות, דלקות עיניים – צמר גפן טבול במעט קמומיל (לא חם מדי!) שמונח על העין הדלוקה פשוט מחולל פלאים. חליטת קמומיל מסייעת להקלה על תופעה רווחת אחרת בקרב תינוקות, גזים.

אכילאה

צמח שכבר במיתולוגיה היוונית יוחסו לו סגולות מרפא. הוא מחטא, ובעיקר מתאים לטיפול בבעיות עור. הוספת חליטה ממנו למי האמבט של התינוק מקלה מאוד על הסימפטומים שיוצרים גירויים שונים בעור (וכידוע עקב עדינותו של עור התינוק, הוא סובל מגירויים רבים). בנוסף יש לו תכונות אנטי פטרייתיות, אנטי בקטריאליות ואנטי דלקתיות.

ארכובית שבטבטית (פוליגונום)

צמח נוסף שמטפל ביעילות בבעיות עור ובאופן כללי שומר על עורו של התינוק קורן ובריא. הוא אחד המרכיבים בקרמים רבים המיועדים לתינוקות, וניתן להשתמש בו גם בפני עצמו כמובן. מעבר לתרומה לעור, הוא גם משפר את תפקודה של מערכת הנשימה.

געדה מצויה

אחד הצמחים הפופולאריים ביותר בקרב האוכלוסייה הערבית. יעיל מאוד בעיקר במקרים של כאבי בטן או בעיות בעיכול. כמו כן הוא מכייח ועל כן אפקטיבי במקרים של זיהומים במערכת הנשימה התחתונה או דלקות בה.

לבנדר

גם הלבנדר נמצא בכל רשימת צמחי מרפא שתפתחו, כשעבור תינוקות רלוונטית במיוחד היכולת של הצמח לחטא חתכים, לרפא כוויות, להאיץ החלמת צלקות ולהקל על העור במקרה של עקיצות. הטיפול הוא במריחה של שמן המופק מלבנדר איכותי.

צמחי מרפא להורדת חום אצל תינוקות

התפתחות חום גבוה אצל תינוקות היא תופעה שכיחה שיוצרת מצוקה לא נעימה. על מנת להוריד חום גבוה ניתן להיעזר בספיראה, טיליה, סמבוק שחור או ערבה לבנה, וכמובן בחליטה המשלבת כמה מצמחי מרפא אלה.

סמבוק שחורלטיפול בהצטננויות

הסמבוק השחור (שמופיע גם בכל רשימת צמחי מרפא למבוגרים) יעיל גם במקרים של הצטננויות, שכן הוא מסייע לפתוח את דרכי הנשימה ובנוסף ניחן באיכויות אנטי ויראליות. צמחי מרפא אחרים שמומלץ להשתמש בהם אם התינוק מצונן הם מליסה רפואית, בת קורנית מצויה, מנטה חריפה וקמומיל.