טעימות ראשונות לתינוק – איך להתחיל וממה?

הזמן עם התינוק החדש, יעידו הורים רבים, עובר מהר מהצפוי ואט אט הרך חסר האונים הופך לפעוט שכבר זוחל ומראה אופי משלו. יחד עם הגדילה המנטאלית הזו, מתרחשים גם תהליכים אנטומיים רבים ביניהם, פיתוח המוכנות להתחיל בטעימות, בדרך לאכול "כמו המבוגרים".

אך הדרך הזו אינה מתחילה בביס גדול, אלא בטעימה קטנה שחשוב לעשות אותה נכון. כיצד תעברו את המכשול ותצלחו את הטעימות הראשונות לתינוק בדרך לארוחה שלמה? על כך במאמר זה.

בידקו סימני מוכנות של התינוק להתחיל בטעימות

ראשית כל, חשוב לציין כי טעימות מצריכות מוכנות גופנית של התינוק אליהם. לא כל תינוק בן 4 חודשים יכול להתחיל אוטמטית בתהליך הטעימות. על ההורים לוודא שנמצאים מספר סימנים חשובים המעידים על מוכנות. רק אם כל הסימנים הללו מופיעים בתינוק, הוא מוכן להתחיל בטעימות של אוכל מוצק. ואלו הסימנים המוצהרים ע"י משרד הבריאות:

  • התינוק מסוגל לשבת יציב ולהחזיק את ראשו באופן עצמאי או עם מעט תמיכה
  • התינוק מושיט ידיים לעבר חפצים בסביבתו ואף מנסה להכניס אותם לפה ולהרגיש את המרקם שלהם.
  • התינוק מראה סימני עניין באוכל של בני המשפחה ואפילו פותח את הפה כאשר אתם אוכלים משהו מן הצלחת.
  • התינוק מראה יכולת לאכול מכפית

עניתם כן- סימן שהגיע הזמן. אז איך מתחילים?

אם עניתם כן על הסימנים הללו, סימן שזה הזמן להתחיל. עכשיו נשאלת השאלה איך מתחילים? הורים רבים גם תוהים לעצמם כיצד יגלו אם לתינוק יש אלרגיות וחוששים שמא בשלב זה יסכנו אותו בדרך כלשהי. התשובה היא, שמדובר בניסוי וטעייה- יש לתת לתינוק את הטעימה בכפית מיוחדת ובנפרד ממזונות אחרים למשך יומיים-3 ימים ולבחון את תגובת הגוף. אם מופיעים סימנים יוצאי דופן כמו שלשול, פריחה או הקאות סימן שיש אלרגיה ומומלץ להוועץ ברופא בנושא.


עוד דבר שחשוב להקפיד עליו הוא לבשל כל מזון אשר ניתן לתינוק באשר הוא. מערכת החיסון עדיין אינה מפתוחת דיו וגם השיניים שלו טרם יצאו ולכן אין יכולת ממשית של לעיסה וכל זיהום על פני המזון יכול לסכן את הבייבי. מסיבה זו, יש להקפיד על נושא הבישול. מומלץ להתחיל עם מזונות קלים לעיכול ובעלי ערך תזונתי גבוה כדוגמת פירות וירקות בהתחלה, דייסות מעושרות בברזל ולאחר מכן ניתן לשלב גם סוגי בשר טחון שעשירים בברזל דוגמת עוף או הודו.

ומה אם התינוק מראה סירוב לקבל את האוכל החדש המוצג בפניו?

זיכרו, בגיל 4 חודישם ומעלה, התינוק שלכם מתחיל לפתח כבר אופי, רצונות ודיעות משלו. לא כל מזון שתגישו לו הוא יאהב ויש לכבד זאת. אם התינוק עושה פרצופים, יורק את האוכל מפיו וכדומה, סימן שהוא אינו אוהב את המזון הזה ויש לכבד אותו ולהפסיק בהאכלה של מזון זה לעת עתה. ניתן כעבור הפסקה של מספר ימים לנסות שוב אך אין לנסות ללחוץ על התינוק לסיים את המנה בכל מחיר. מחקרים הראו, כי נדרש לעיתים להציג לתינוק טעימה של מזון יותר מעשר פעמים לפני שהוא מראה סימני עניין בטעם זה. יחד עם זאת, זכרו שזהו שלב התחלתי מאוד של היכרותו עם אוכל, ואתם לא רוצים שהוא יקשר אותו בעתיד עם הכרח.

עוד אלמנט שחשוב בנושא הטעימות הוא עיתוי הטעימות. חשוב לא להפסיק את הפעוט בזמן המשחק שלו או חקירה של אלמנט מסויים. כאשר הוא מראה סימני שיעמום או תשומת לב, זה הזמן לנסות לתת לו את הטעימות.

לבסוף, חשוב לזכור שלכל תינוק מנגנוני רעב ושובע משלהם. לעיתים תספיק טעימה אחת או שתיים להשביע פעוט אחד ו-3 כפיות להשביע פעוט אחר. אין לנסות לדחוף אוכל או לתת את הטעימות באופן תכוף עם הפסקות קצרות. לתינוקות מנגנון שובע טבעי וניכר, שיש להקשיב לו. מעבר לכך, חשוב להראות לילדכם שהאוכל שלו טעים באותה מידה כמו האוכל שלכם ולהראות עניין בו. כך הוא ילמד שזהו דבר נורמטיבי, מקובל ואף מומלץ לצרוך ולטעום. ולבסוף, זיכרו שהרגלי האכילה שלכם נטמעים גם אצל היילוד שלכם. לכן, הקפידו על ארוחת ערב מסודרת ולהתחיל טעימות עם מאכלים בריאים ומזינים ולא בהכרח ממרחים או פירות מתוקים שוודאי יתחבבו על הפעוטים יותר בקלות.