חוזרים למקורות – התמודדות עם גזים אצל תינוקות בלי עזרים

הודעת משרד הבריאות בחודשים האחרונים, לפיה אין להשתמש בתוספים או טיפות לתינוקות שנועדו לסייע להם בבעיית הגזים אצל תינוקות של השבועיים הראשונים לחייהם, איכזבה לא מעט הורים שתלו תקוות בתוספים שונים כדי לסייע להם להתמודד עם התופעה חסרת ההסבר הזו, שמשאירה אותם חסרי אונים.

למרות התסכול, אי אפשר להתעלם מהסיבה המוצדקת מאוד שבגינה הוציא משרד הבריאות את ההודעה הזו. אחרי הכל כולנו רוצים לשמור על חיי התינוקות שלנו, ונראה כי התוספים והטיפות מכילים חומרים מסוכנים לתינוקות או כאלו שמקלים על הבעיה לכמה שעות, אך לאחר מכן מחריפים אותה כדי לעודד את ההורים לצרוך עוד מן המוצר. אז מה עוד ניתן לעשות כדי להתמודד בהצלחה עם הבעיה של גזים אצל תינוקות?

לחבק בהרבה חום ואהבה

בעיית הגזים היא הפעם הראשונה שבה התינוק שלכם חווה כאב. הוא עדיין לא מכיר את ההרגשה הזו ולכן מדובר בחויה טראומטית למדי עבורו שמגבירה את הכאב משום שהוא מכווץ ובוכה מה שמפעיל עוד לחץ על מערכת העיכול ומכניס אליה אוויר שמחמיר את הבעיה. היות וזו הבעיה העיקרית, העצה הראשונה היא קודם כל לגרום לו לנסות להרגע. את זה עושים ראשית לכל באמצעות חיבוק, חום ואהבה. שהתינוק מרגיש מוגן ואהוב הדבר מרגיע את התקפי הבכי וכך כבר נוצרת הקלה ראשונית.

עיסויים ולחיצות של הרגליים כלפי הבטן

עוד אמצעי שיכול לעזור הוא עיסויים וכיווץ בעדינות של רגלי התינוק לכיוון הבטן. העיסוי עצמו בעדינות באמצעות קצות האבצעות על גבי הבטן גם נותן לתינוק תחושה פיזית של חום שמרגיעה וגם מסייע בהזרמת הדם לאזור הכואב. בנוסף כיוץ הרגליים כלפי הבטן עוזר לתנועתיות של המעי ומסייע לפעולת העיכול של המזון, ולכן זהו גם אמצעי יעיל למדי לטיפול בגזים.

אמבטיה חמימה

פתרון די פשוט אבל יעיל. רק חישבו על עצמכם- מה אתם מרגישים כאשר אתם נכנסים לאמבטיה חמימה? נעים בגוף? תחושת רוגע? ובכן, זה בדיוק גם מה שהתינוק שלכם ירגיש. ולכן אחרי, שהרגעתם אותו באופן ראשוני והוא כבר אינו בוכה או משתולל בידיים, מומלץ למלא עבורו אמבטיה חמימה, ופשוט לשים אותו לזמן קצר באמבטיה תוך כדי שאתם מחזיקים היטב. חום המים ותחושת הרחם אליה זה מחזיר את התינוק, יעשו את העבודה גם הם בלהרגיע ולהפיג קצת מהכאב של התינוק.

המזון של התינוק

עוד גורם שיכול להשפיע על התינוק ורמת כאבי הגזים שלו טמונה במזון שהוא אוכל. לעיתים כאבי הגזים נגרמים כתוצאה מרגישות כלשהי לחלב, ולעיתים אין קשר לכך. כיום קיימים בשוק גם תחליפי חלב (תמ"ל) על בסיס צמחי המיועדים לתינוקות שאכן סובלים מרגישות לחלב. כמו כן, חברות התמ"ל הגדולות מציעות גם לתקופת הקוליק של התינוק תרכובות מיוחדות המועשרות במרכיבים שונים דוגמת פרוביוטיקה ועמילן כדי להקל על כאבי התינוק, למשל מטרנה קומפורט. המעבר לתמ"ל מסוג זה, צריך להתבצע בהדרגה וכן לאחר התייעצות עם רופא בנושא.

אם אתן מניקות, מומלץ להוריד מהתזונה לשבוע או שבועיים מוצרי חלב, קטניות, וירקות מצליבים למיניהם ולראות כיצד התינוק מושפע מכך. כמו כן יש להקפיד לשתות הרבה מים תוך כדי הנקה, ובמשך היום. מעבר לעצות האלו, חשוב לוודא כי התינוק יונק בצורה נכונה ממלוא השד ולא רק מקצה הפטמה כדי להגיע לקוליסטריום- השכבה השומנית יותר של חלב האם שמסייעת לו לעכל את חלב האם בצורה קלה יותר.

בכל מקרה, חשוב להקפיד כי לאחר ההאכלה בין שבבקבוק ובין בהנקה,להחזיק את התינוק באופן אנכי, לחכות לפחות שעה- שעתיים בטרם מחזירים אותו למזרן הפעילות ואם מדובר בהאכלה לפני שינה, לחכות לפחות 20 דקות עד חצי שעה לאחר הארוחה בטרם שמים אותו לישון. מצב אנכי של התינוק בידיכם יסייע למזון לרדת טוב עם כוח המשיכה, וכך התינוק יעכל אותו ביותר קלות.