עכשיו את אמא- עצות שיעזרו לך להסתגל בשבועות שאחרי ההריון

לידתו של תינוק חדש, במיוחד אם מדובר על תינוק ראשון זה מהפך מוחלט של החיים כפי שהיכרנו אותם עד היום. אין ספק ששינוי גדול כל כך מביא איתו תקופת הסתגלות לא פשוטה והרבה פעמים גם לא מאד קצרה, אבל החיים ממשיכים ואנחנו חייבים למצוא את דרך המלך כך שלכולם יהיה טוב.

הערכות מוקדמת תמיד מסייעת, אבל יש חוויות שעד שלא עוברים אותן "ברגליים" אי אפשר באמת להכיר בגודל היקפן. למרבה המזל, אתם לא הזוג הראשון שעובר את זה ואין סוף זוגות עברו זאת לפניכם, מה שאומר שתמיד תוכלו להיוועץ, להעזר ולהתמך בסובבים אתכם שכבר היו שם.

ההסתגלות לקראת המצב החדש מתרחשת בכמה זירות ובעוד שאולי אי אפשר להבטיח נחיתה רכה באופן טוטאלי, בכל זאת יש גזרות שקל יותר לנהל. כך למשל הגזרה האופרטיבית. הציוד, פרטי הריהוט, הבגדים והמוצרים השונים לתינוק הם אופרציה בפני עצמה. חייבים לטפל בנושא זה עוד לפני הלידה, כאשר מתנות לידה אותן מעניקים בדרך כלל לפני ובעת הלידה כוללים ככלל חלק ארי מהפריטים הנדרשים. תוכלו לכוון את החברים ובני המשפחה בדבר מתנות לידה להם אתם זקוקים, כך תוכלו מצד אחד להעזר בצורה יעילה יותר בקרובים לכם והמתנות אותן תקבלו ובמקביל תקלו על הקרובים ותחסכו מהם את ההתלבטות סביב מה כדאי לקנות.

לא לשכוח את הנפש

הריון הוא אמנם לא מחלה, אבל הלידה היא אירוע טראומטי גם לאם וגם לתינוק. שגרת החיים המערבית זורקת את האם הטרייה למים העמוקים כבר אחרי הלידה והקלחת של שגרת החיים החדשה לא מחכה לאף אחד. עם זאת, לנפש לוקח קצת יותר זמן להסתגל ממה שהמציאות מותירה ובמקום הזה עלול להיווצר פער שסופו יכול להיות אף בדיכאון שלאחר הלידה.

קחו לעצמכם את הזמן. זוגות רבים משתכנים במלונית שצמודה אל בית החולים ומאריכים את שהותם רק בכדי שתהיה להם את האפשרות להתאושש כראוי. המלונית מספקת פתרון ראוי, אך לא בלעדי ויש עוד מגוון דרכים לשפר את מצב הנפש ולתמוך בה בתהליך הריפוי. חשיפה יום יומית לשמש תשמור על מצב רוח טוב, כך גם תזונה מאוזנת ועשירה, במיוחד לאמהות שמניקות.

בלו זמן עם חברים. הנטייה הטבעית של הורים טריים היא לבודד את עצמם כנגזרת בלתי נמנעת לכאורה מתהליך ההסתגלות. ההתבודדות הזאת עלולה להיות השפעה הרסנית על המורל והנפש. אל תתבודדו, זה בדיוק הזמן להעזר בחברים והמשפחה.

אל תיקחו כפשוטו כל דבר שאתם קוראים באינטרנט! שפע המידע הזמין מפתה מאד, בטח כשמדובר על הסתגלות הורית. הורים טריים מחפשים מידע כל הזמן והרשת היא המקום הזמין והמיידי ביותר, אלא שברוב המקרים המידע ברשת הוא כללי מאד ובמקרים של בריאות והתפתחות, כל מקרה הוא אינדיבידואלי ונבחן לגופו. כשאתם רוכשים ידע, זיכרו לדלות רק את מה שרלוונטי לכם.