בדיקות הריון בקופות החולים

כמות הבדיקות שמבצעת אישה הרה בישראל היא הגבוהה בעולם. הקדמה הרפואית בשילוב עם החשיבות הרבה שניתנת להבאת ילדים לעולם בחברה הישראלית הביאה לכך שכל אישה הרה עוברת מעקב הריון קפדני ותכוף בישראל.

סל בדיקות ההריון שמציעות קופות החולים למבוטחות שלהן הפך עם הזמן לאחד הגורמים המשפיעים ביותר בבחירה של קופת חולים על ידי כל לקוחה ולכן זהו גם התחום בו משקיעות הקופות בצורה המשמעותית ביותר על מנת להתחרות על ליבן. מרבית בדיקות ההריון הן אחידות וממומנות באופן מלא על ידי כל הקופות, כמובן בהתאם לסוג הביטוח של המבוטחת.

בדיקות שגרתיות כמו מעקב אחיות, מעקב במכון אולטרסאונד, בדיקות מעבדה שונות וביקורים תקופתיים אצל רופא הנשים מתבצעות באותה הצורה בכל אחת מקופות החולים ואין הבדלים של ממש בסוג ואיכות השירות הניתן על ידיהן. ההבדלים המשמעותיים באים לידי ביטוי כאשר מדובר על בדיקות הריון מיוחדות, שגם הן, הפכו למנת חלקה של כל אישה הרה היום.

רופאי הקופות נוהגים להמליץ על ביצוען של בדיקות שונות, גם אם אינן ממומנות באופן מלא על ידי הקופה. מרבית הקופות נוהגות להשתתף באופן חלקי בביצוע בדיקות הריון מיוחדות. בהתאם לסוג הביטוח, ההסדר עם הגורם המבצע את הבדיקה ודחיפות נסיבות הביצוע, כמעט כל בדיקה שקשורה להריון תקבל מימון חלקי מקופת החולים, אך כמובן שיש הבדלים בגובה המימון גם בין הקופות עצמן.

מהן בדיקות הריון מיוחדות

ישנן מספר בדיקות הריון שחשיבותן אינה מוטלת בספק ולמרות זאת הקופות לא מציעות אותן בחינם למבוטחותיהן. לרוב מדובר בבדיקות שמטרתן לוודא את התפתחותו התקינה של העובר ולשלול הופעתם של מומים גנטיים שונים. בדיקות אלו מאפשרות היום לדעת מה רמת הסיכון ללידה של עובר חולה ולהחליט לפיהן על המשך ההריון.

בדיקות גנטיות- הרבה זוגות עוברים היום בדיקות גנטיות עוד לפני ההריון. ההחלטה איזה בדיקות לבצע תלויה בהמלצה של יועץ גנטי שבודק את הצורך לפי ההסתברות למחלה בהתאם לשילוב הגנטי של בני הזוג. ישנן בדיקות חובה שממומנות על ידי הקופות ומומלצות לכל אישה שמתכננת הריון וישנן בדיקות נוספות, לתסמונות נדירות יותר, שמומלצות אף הן אך כרוכות בתשלום של המבוטחת לפי סוג הביטוח אליו היא שייכת. בדיקות אלו עוזרות בתכנון הריון ויכולות למנוע מצב של הולדת ילד חולה.

סקירת מערכות מוקדמת/מאוחרת- סקירת מערכות היא בדיקה חשובה מאוד שבמהלכה מתבצעת הדמיה של כל המערכות של העובר באמצעות אולטרסאונד על ידי רופא מומחה שיודע לזהות חריגות ולהתריע עליהן. בדרך כל קופת חולים מממנת באופן מלא סקירה אחת מבין השתיים. רוב הנשים בוחרות לעבור את הסקירה המאוחרת אצל רופא פרטי ואת הסקירה המוקדמת בקופת החולים.מבוטחות בתכניות ביטוח מועדפות יכולות לקבל החזר עד גובה מסויים גם על הביקור במרפאה הפרטית.

בדיקת דם במקום מי שפיר– בשנים האחרונות פותחה בדיקה חדשנית שמטרתה לנסות ולהחליף במידת האפשר את דיקור מי השפיר, הידוע ברמת הסיכון שבו. מדובר בבדיקת דם פשוטה שמבוססת על לקיחת דנ"א עוברי חופשי שנמצא בדם האם ובעזרתו ניתן לנבא תסמונת דאון ברמת דיוק של 99%. בדיקה זו עדיין אינה חלק מסל הבדיקות באף אחת מקופות החולים, אך היא מחזקת את מעמדה ומוכיחה את יעילותה בשנים האחרונות ומרבית קופות מציעות היום מימון חלקי לביצועה. יש להניח כי בשנים הקרובות היא תיכנס גם לסל הבריאות ותהפוך לבדיקה שגרתית במקרה שיש צורך לבדוק תסמונת דאון ותסמונות כרומוזומליות נוספות.