אבחון אוטיזם בגיל מוקדם

"אוטיזם" היא מילה שמפחידה הורים רבים, ולאו דווקא בצדק. אמנם בניגוד ללקויות אחרות אותן ניתן לאבחן כבר במהלך ההיריון, ואז לקבל החלטה מושכלת אם ללדת את התינוק או לא, הרי שהתסמונות השונות הנמצאות על הספקטרום האוטיסטי אינן ניתנות לזיהוי לפני הלידה, ולמעשה גם אחריה אין שום דרך לדעת האם התינוק יהפוך אוטיסט אלא רק לאחר שהוא מתחיל להתפתח, כך שבסופו של דבר הלקות הזאת נופלת על ההורים, ברוב המקרים, כרעם ביום בהיר.

אמנם אין תרופה או טיפול שמאיין את הסימפטומים שמהם סובלים ילדים אוטיסטים, כך שחיי המשפחה הופכים להיות לא רק מאתגרים במיוחד אלא למעשה התמודדות אינסופית, לעיתים מתסכלת מאוד ולעיתים אף סיזיפית, ואמנם ללקות עדיין ישנה לעיתים, גם בימינו, סטיגמה שלילית – אולם המציאות מוכיחה כי ניתן לחיות עם אוטיזם, ואפילו לחיות טוב. יחד עם זאת, חשוב מאוד לאבחן מוקדם ככל האפשר את הלקות, על מנת להעניק לילד את הטיפול המתאים לו ביותר כך שהוא יוכל לפחות יכולות עצמאיות רבות ככל האפשר.

הרתיעה מאבחון מוקדם

הגם שבמקרים רבים ההורים קולטים כי התפתחות ילדם אינה עומדת בסטנדרטים המצופים מבני גילו וכי ייתכן שהוא אוטיסט, וגם אם הם יודעים שאבחון מוקדם ישפר את איכות חייו של הילד, כמו גם את זו שלהם, עדיין ישנה רתיעה מפני פנייה לאבחון.

הסיבה המרכזית לכך היא הקושי להתמודד עם המציאות החדשה, מציאות רווית קשיים שהאבחון מטביע עליה חותמת רשמית ולמעשה מונע מההורים את האשליה שמא הילד שלהם פשוט מעט מאחר להתפתח.

אולם בימינו, עושה רושם, מנגנון הבריחה הזה הולך והופך נדיר יותר וההורים מבינים את חובתם להישיר מבט אל המציאות ולקבל תמונה מלאה ומדויקת על סמך אבחון מקצועי. גם העובדה כי מספרם של הילדים האוטיסטים בימינו הולך ועולה בהתמדה (בין אם כתוצאה מתשומת לב ומודעות רבה יותר לחשיבות האבחון ובין אם כי באמת יש יותר ילדים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי) מקלה על ההורים להתמודד עם הקושי, ובמקרים רבים הורים לילדים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי מהווים קבוצת תמיכה ומסייעים אלה לאלה במידע מועיל, תמיכה רגשית ועוד.

אבחון אוטיזם בגיל צעיר במיוחד

אם בעבר היה מקובל לפנות לאבחון אוטיזם (ראה אתר שילובים) בין גיל שנתיים לשלוש, ובמקרים לא מעטים אף בשלב מאוחר יותר, הרי שבימינו ניכרת מגמה חדשה לפיה מוטב לאבחן את הלקות כבר בשנת החיים הראשונה, או מעט לאחר שהתינוק חוגג את יום הולדתו ראשון.

דרך אחת הנבחנת כאופציה לאבחון אוטיזם בגיל צעיר במיוחד היא הדמיית המוח של התינוק באמצעות מכשיר fMRI (בדיקת MRI ייעודית לצורכי מחקר ולא לשם זיהוי מומים או תהליכים אבנורמליים). לשיטה זו חיסרון בולט והוא עלותה הגבוהה.

ישנן כמובן גם דרכים אחרות לאבחן אם ילד הוא אוטיסט כבר בגיל צעיר מאוד, עוד לפני שמלאו לו שנתיים. המפתח הוא בכל מקרה ערנות ההורים, המודעות לחשיבות ערנות זו ותשומת לב קפדנית להתנהגויות שונות של התינוק/פעוט.

את ההתנהגויות המעידות על חשש לאוטיזם נהוג לחלק לשלוש קטגוריות: התנהגויות חברתיות, תקשורת (מילולית ולא מילולית) ותחומי עניין – וחשוב לדעת שישנם הבדלים בין הסימפטומים של הלקויות השונות על הספקטרום האוטיסטי. בכל מקרה חוסר יכולת לבטא שתי הברות בגיל שנה, למשל, הוא נורת אזהרה (שאמנם אין פירושה בהכרח כי הילד הינו אוטיסט אולם היא כן מחייבת תשומת לב נרחבת). לעומת זאת חיוך כאמצעי חברתי בגיל חצי שנה או הגיית המילה "אמא" או "אבא" במכוון בגיל תשעה חודשים עד שנה שוללת קרוב לוודאי את קיומו של אוטיזם.