איך להקל על תינוק הסובל משיעול ומליחה?

שיעול וליחה, המופיעים אצל התינוק שלכם בחורף, מטרידים אותו, מפריעים לו לישון ומדירים שינה גם מעיניכם. אתם רוצים להקל עליו ולעזור לו ולא תמיד יודעים איך. במיוחד בשבילכם אספנו כמה שיטות יעילות לטיפול ולהקלה על שיעול וליחה, בתקווה שיביאו לילות שקטים לו, וגם לכם

כבר כשאנחנו נולדים מערכת הנשימה שלנו מפותחת דיה כדי להגן על עצמה מפני וירוסים, חיידקים, גופים זרים וזיהומים אחרים העלולים לפגוע בתפקודה. אף על פי כן, ובפרט אצל תינוקות ופעוטות, מערכת הנשימה והחיסון אינן חסינות לחלוטין, ומשום כך הם נוטים להצטנן, להשתעל ולסבול מליחה ומנזלת לעיתים קרובות. הצטננות ונזלת, לרוב, יחלפו התופעות מעצמן, אך כיוון שהן מציקות ומפריעות, ניתן בהחלט להקל על התינוק ולהגיש לו טיפול מתאים שישפר את הרגשתו.

למה תינוקות משתעלים?

לגוף האדם יכולת מופלאה להתגונן מפני גורמים המאיימים עליו. אחת מדרכי ההתגוננות הללו היא השיעול. שיעול הוא רפלקס שנועד להגן עלינו מפני כניסת זיהומים וחיידקים למערכת הנשימה. עם כל יתרונותיו, שיעול אצל תינוקות הוא תופעה מטרידה משתי סיבות עיקריות:

  • הוא גורר עמו מאמץ וקושי פיזי
  • הוא מתגבר בשעות הלילה וגורם לחוסר שינה ולעייפות מצטברת

כדי להתמודד עם השיעול ולהגיש לו טיפול מתאים, חשוב לאבחן אותו. ישנם מספר סוגי שיעולים אך ניתן לחלק אותם, באופן גס, לשני סוגים עיקריים:

  • שיעול יבש – מתאפיין בצרידות, שיעולים חזקים, רעשי צפצוף בשאיפת אוויר ולעיתים מלווה בקושי בנשימה. בהעדר טיפול מתאים יכול שיעול יבש להחמיר לכדי דלקת ריאות או ברונכיטיס.
  • שיעול ליחתי – שיעול המלווה בהפרשות ריריות (ליחה). הסיבות האפשריות לשיעול מסוג זה הן ריפלוקס, זיהום/דלקת בדרכי הנשימה או הצטננות.

היווצרות של ליחה אצל תינוקות

ליחה (כיח) מורכבת מנוזלים ותפקידה לסייע בהוצאת תאים מתים וחלקיקי אבק, ניקוי מערכת הנשימה. במצב של דלקת יחסי מרכיבי הליחה משתנים והיא הופכת לדלילה מדי או צמיגית מדי, דבר שמקשה על תפקוד רגיל וניקוי המערכת.  אצל תינוקות וילדים המצב חמור עוד יותר, מכיוון שאינם יודעים להשתעל היטב ולהוציא את הליחה. לכן, מצב זה עלול לגרום לזיהומים ומחלות דלקתיות.

שיטות טיפול המקלות על שיעול וליחה בקרב תינוקות

בשל הקושי של תינוק להוציא ליחה באופן תקין והסכנה הגלומה בהצטברות ליחה, מומלץ לנסות להקל עליו, זאת לאחר שהתייעצתם עם רופא באשר לשיטת הטיפול המתאימה.

  • תזונה – מאכלים חלביים, אבוקדו, בוטנים ופירות נחשבים כתורמים להופעת ליחה ומשום כך מוטב להימנע מהם. לעומת זאת, דבש הוא תרופת סבתא יעילה לטיפול בשיעול (מתאים לפעוטות מעל לגיל שנה בלבד!) כך גם תה חליטת קמומיל.
  • שתייה מרובה – שתיית מים תסייע בריכוך ובדלדול הליחה ותקל על תהליך ההחלמה של הפעוט.
  • אינהלציה – מכשיר חשמלי למתן תרופות בשאיפה, הטיפול באמצעותו נעשה בהוראת רופא בלבד. למכשיר מחוברת מסיכה דרכה שואף התינוק את התרופה.
  • מכשיר אדים – עד לא מזמן היה מקובל להשתמש במכשיר אדים שלחות האדים שבו היו מרככים את הנזלת והליחה. בשל הסכנה מהתרבות חיידקים במים שבמכשיר, ההמלצה היא להמנע מהשימוש בו. כתחליף ניתן למלא אמבטיה במים חמים, לסגור את הדלת ולתת לתינוק לשהות בחדר (לא במים כמובן). האדים מהאמבטיה יקלו על התינוק.
  • עיסוי ותיפוף קל – נמצא שעיסוי ותיפוף קל על הגב ובית החזה של התינוק מקלים ומסייעים בהוצאת הליחה.
  • תרופה לאיזון צמיגות הליחה בגוף – תרופה הניתנת בטיפות ומסייעת למרכיבי הליחה לחזור לאיזון, כך הליחה הופכת לצמיגה על פי הצורך.  טיפטיפות מוקוליט ניתן במרשם רופא, מגיל שנתיים.

המאמר נכתב על ידי אירית אפק, מנהלת תחום ילדים בכצט, המייצרת את טיפטיפות מוקוליט – תרופה להקלה בליחה ושיעול אצל תינוקות.