תספורת ראשונה לילד ולילדה

הורים רבים  מתחבטים בשאלה, מאיזה גיל אפשר לקחת את הילד אל הספר. האם אפשר לספר תינוקות רכים? האם לחכות עד שהשיער יפריע לילד? האם שיער ארוך יכול להיות מסוכן? התשובה לשאלות אלה מתחילה בכך שאין גיל מומלץ לתספורת ראשונה לילדים, בקרב משפחות שלא שומרות על המנהג להמתין עד לגיל 3 (בקרב ילדים בנים בלבד). תינוקות רכים לא מומלץ לקחת לספר, מפני שהם לא מסוגלים עדיין לשבת ולהמתין בסבלנות בזמן התספורת. הגיל המתאים לתספורת ילדים, אם כן, תלוי יותר בהתפתחות תינוקות וילדים. ברגע שההורים מקבלים את הרושם שהילד בוגר מספיק, במידה והם מבחינים שהשיער הארוך מפריע לו, והם לא מעוניינים לאסוף אותו, כמנהגם של חלק משומרי המסורת, או במידה שההורים מבקשים לתת לילד מראה מטופח יותר – זה הזמן לחשוב על תספורת ראשונה. אם אתם שואלים את עצמכם האם שיער ארוך הוא מסוכן, התשובה היא שאם אין לילד מנהג ללעוס ולבלוע את שיערו, הרגל שיכול להביא במקרים נדירים להצטברות שיער בקיבה, אין כל סכנה בשיער ארוך.

האם לחכות לגיל 3

ישנו ציבור של שומר מסורת אשר נוהגים לבצע את התספורת הראשונה בקרב הבנים ביום ההולדת של הילד, בגיל 3. המנהג, שמתקיים בקרב הבנים בלבד, קשור לכך שהילד בן השלוש מוכן להתחיל בלימודי התורה, הוא בשל יותר מחבריו ומאחיו הצעירים ממנו. יש המקשרים בין מנהג זה לבין ההלכה שגורסת שאין לקטוף את פריים של עצים בטרם הגיעו גם הם לגיל 3, וגם כאן יש משמעות לגיל הבשלות הנכון.

משפחות אשר מקיימות את מנהג התספורת הראשונה במירון, או בבית הכנסת, לא ישאלו את עצמן את השאלה אם לחכות או לא לחכות לגיל 3. משפחות אחרות נוהגות לספר את הבנים והבנות בגילאים מוקדמים או מאוחרים יותר.

הכנה לתספורת ראשונה

ילדים רבים עשויים לחוש חרדה בשעה שמבשרים להם על מועד התספורת הראשונה. חשוב לזכור שילדים צעירים אינם יודעים מה מצפה להם אצל הספר. עבורם, ביקור ראשון אצל הספר יכול להיות כמעט טראומטי. הם אינם יודעים האם גזירת השיער כואבת, איך הם יראו לכשישובו הביתה, ומי זה בכלל, האיש הזה שנקרא ספר?

לאור כל זאת, חשוב לעזור לילד להתכונן לקראת התספורת הראשונה, ודרך טובה לכך היא באמצעות שימוש במגוון מוצרי תינוקות ומשחקים.

  • ספרי ילדים – קריאה לילד בספרים שעוסקים בתספורת הראשונה או באירוע אחר שעניינו "הפעם הראשונה" כמו היום הראשון בגן הילדים, לדוגמא. הקריאה יכולה להיות מלווה בהסברים על התספורת הראשונה שירגיעו את החשש מהלא נודע.
  • משחקים – מוצרי תינוקות כגון בובות או דובונים, יכולים להיות דרך מצוינת להכנה לקראת תספורת. הילד יכול לקחת על עצמו את תפקיד הספר, לסרק ולספר את הבובה באמצעות מסרק ומספריים מפלסטיק.
  • שירי משחק – קלטות רבות לילדים ופעוטות עוסקים במשחקים ושירים בנושאי ניקיון ושמירת ההיגיינה האישית. מכיוון שיש קשר בין תספורת לבין שמירה על סדר ואסתטיות, צפייה משותפת עם הילדים בקלטות כאלה יכולה לעזור לילד להבין את משמעות התספורת הראשונה.

המספרה המתאימה

לפני שבוחרים ממספרה המתאימה ביותר עבור הילד או הילדה שטרם הסתפרו, כדאי לגשת לשם ולנהל שיחה מקדימה עם מעצב או מעצבת השיער. לא כל ספר יודע כיצד לדאוג לאווירה הנכונה, שתרחיק את חששותיו של הילד. מספרת ילדים תציע, בדרך כלל, מוצרי תינוקות וילדים מסוגים שונים שיספקו לילד תעסוקה מרגיעה, למשל צעצועים ומשחקים, סוני פלייסטיישן, קלטות ילדים וכן הלאה.

לא פחות חשובה היא הגישה של הספר לילדים. ספר ילדים טוב יהיה קשוב להורה ולילד, יקבל את פניהם של הילדים בחיוך אמיתי, וידע להרגיע כל חשש.