שיניים ראשונות וצחצוח שיניים לתינוקות

התהליך הטבעי של גדילת התינוק מרגש ומשמח. הקצב המהיר שבו גדל הילד הופך את השינויים לכאלה שניתן להבחין בהם, כמעט מידי יום ביומו. אחד המאפיינים של הגדילה הוא המעבר ההדרגתי מתזונה נוזלית, לתזונה אשר כוללת מזון שמצריך לעיסה. זהו השלב שבו הגוף של התינוק מתחיל להצמיח את כלי העבודה החיוניים ללעיסת המזון החיוני לגופו, הלא הן השיניים

 

מזל טוב – שן ראשונה נולדה

הסימן הראשון להיוולדה של שן החלב הראשונה שבפיו של התינוק (תהליך המכונה בשם בקיעת שיניים) הוא נפיחות קלה בחניכיים וסימן לבן המבצבץ מתוכן – זהו למעשה הקצה העליון של השן החדשה. הורים רבים סבורים שהתהליך הזה מלווה בכאבים ולעיתים גם בחום ובשלשולים, אבל אין הסכמה גורפת בין המומחים שאכן כך הוא הדבר. התינוק אכן מרגיש בבקיעת השיניים שבפיו, ולעיתים הדבר גורם לו אי נוחות, אבל לרוב הכאבים אינם גדולים. במקרה הצורך ניתן להקל על התינוק באמצעות מריחה של ג'ל מרגיע וייעודי לכך. שיטה נוספת שמעודדת ומקילה על בקיעת השיניים הראשונות היא מוצרי תינוקות מיוחדים הנקראים נשכנים. הלעיסה של הנשכנים לא רק מסייעת לתהליך הטבעי של הופעת שיני החלב, אלא גם מהנה מאוד עבור התינוק. יש הטוענים שמתן האפשרות והחשיפה לסוגים שונים של גירויים, במשחק, בצליל, בצורה מועילים מאוד לתהליכי התפתחות תינוקות, וזהו יתרון חשוב של השימוש בנשכנים לסוגיהם.

למה חשוב הטיפול בשיניים הראשונות

אנשים רבים סבורים שאין צורך לדאוג לטיפול מיוחד בשיניו של התינוק. התינוק הקטן איננו מרבה באכילת ממתקים, אם בכלל, ובכל מקרה, שיניו הראשונות לא צומחות על מנת להישאר לנצח. תוך כמה שנים הן יוחלפו בשיניים הקבועות, ורק אז נודעת חשיבות לצחצוח שיניים ולטיפולי שיניים משמרים.

זה המקום לקום ולומר שאין טעות גדולה מזאת. אמנם את הביקור הראשון אצל רופא השיניים אין מקיימים לפני הגיעו של התינוק לגיל שנה, אבל כבר עם בקיעת השן הראשונה, בין גיל כמה חדשים לגיל שנה, חשוב לדאוג לבריאות השן. הסיבות לכך שחשוב לשמור היטב על שיניו של הילד, כבר מרגע הופעתן הן רבות:

  1. הרגלים – חשוב לצחצח את השיניים בשלב מוקדם, ולהמשיך בכך לאורך זמן, עד שהילד לומד לצחצח את שיניו באופן עצמאי (בסביבות גיל 6). הקניית ההרגל מגיל צעיר מבטיחה שהתינוק ילמד ויטמיע את משמעות השמירה על היגיינת הפה.
  2. עששת דוהרת – שתייה ממותקת ואפילו הזנה בתחליפי חלב או הנקה, עשויים לגרום להתפתחות של עששת בתינוקות. הדבר אמור במיוחד במקרים שבהם מקבל הילד את מזונו בסמוך לשעת השינה. מומלץ להקפיד על שתייה שאיננה ממותקת ועדיף להאכיל שלא בסמוך להירדמות. במקרים קשים, שבהם אין מקפידים על ניקוי השיניים (ובהמשך נדבר על כך) עלול להתפתח בפיו של התינוק עששת המוכנה "דוהרת", על שום הקצב המהיר שבו היא אוחזת בשיניים.
  3. הדבקה – עששת וזיהום בשיניים עשויים לעבור משיני חלב לשיניים קבועות, ואפילו להדביק את השן שעדיין לא בקעה.

לצחצח את שיני התינוק

את השיניים הראשונות מומלץ לנקות באמצעות מוצרי תינוקות מתאימים כגון אצבעון מיוחד, או פד גזה. בשלב מאוחר יותר, אפשר לרכוש מברשת שיניים המותאמת לגיל התינוק ולגודל הפה שלו. חשוב להצטייד במשחת שיניים מיוחדת לילדים, ולהשתמש בכמות קטנה בלבד. בשנים הראשונות חשוב שההורים יצחצחו את שיניו של התינוק והפעוט, מפני שאפילו ילד גדול, יחסית, בן ארבע או חמש, איננו מסוגל לנקות את פיו ביעילות. ולפני סיום, נזכיר את חשיבות הגורם התזונתי. תזונת תינוקות עשירה בסוכר איננה מומלצת, באופן כללי וגם עבור שיניו של התינוק. חשוב להמעיט בצריכת מתוקים ככל שניתן!