צעדים ראשונים – תינוק לומד לזחול וללכת

ילדים קטנים ותינוקות מגלים סקרנות רבה כלפי סביבתם. הדבר אינו מפליא, משום שהם נמצאים בשלב שבו עליהם ללמוד על העולם ובמקביל לחזק את גופם ולרכוש מיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות רבות. יכולתם של תינוקות לנוע הינה שלב חשוב מאין כמוהו במהלך התפתחות תינוקות. עוד כשהיה התינוק בבטן אימו, בתקפות היריון ולידה, כבר אז התחיל ללמוד להניע את שריריו, את ידיו ואת רגליו. אין דבר המרגש יותר אישה הרה, מאשר הפעם הראשונה שבה היא מרגישה את התינוק נע בקרבה.

מתחילים לזחול

אף תינוק איננו נולד עם היכולת לזחול. עד לגילאי שישה או שמונה חודשים, מרבית התינוקות אינם בשלים להתחיל בזחילה. הם חסרים עדיין את היכולת המוטורית לצורך כך, ולכן עליהם לרכוש אותה בהדרכה, ביחד עם ביצוע פעולות שמחזקות את שריריהם ומסייעות להם להשיג את שיווי המשקל הנחוצה להם. גם לגירויים החיצוניים שאליהם חשוף התינוק, יש השפעה, משום שתינוק שמגלה סקרנות, יניע את ידיו ורגליו, יסובב את ראשו ואפילו יצחק פעמים רבות יותר. כדי לעזור לתינוק, אין צורך לאחוז בו ולנסות לעודד אותו לנוע קדימה. די לתינוק שהוריו ידאגו לחשוף אותו למגוון מוצרי תינוקות שיגרו את סקרנותו. מובייל, צעצועי לעיסה, כדורי משחק ומוצרי תינוקות ייעודיים נוספים, יעזרו לפעוט לעבור בין השלבים של התפתחות תינוקות בצורה מהירה ומהנה.

בנקודה זו חשוב לומר שתינוקות שונים זוחלים בצורות שונות, שלעיתים נראות להורים טריים שונות ומוזרות. אין צורך לחשוש, אפילו אם התינוק שלכם זוחל אחורנית. חשוב לזכור שהתפתחות תינוקות מתנהלת באופן שונה בקרב תינוקות שונים. ראוי גם להוסיף ולומר שגם אצל תינוק שמאחר לזחול, אין משמעות הדבר עיכוב בהתפתחות קוגניטיבית. תינוקות רבים שאיחרו לזחול וללכת הפכו למבוגרים משכילים, נבונים ומצליחים, ולפעמים גם לגאונים.

ללמוד ללכת

הורים רבים סבורים שבכדי לעזור לתינוקם ללמוד ללכת, עליהם לרכוש עבורו מוצרי תינוקות רבים ככל האפשר. אין ספק שחנויות המתמחות במוצרי תינוקות, הריון ולידה יכולות להציע שפע של משחקים ואביזרים אשר מתאימים לתינוקות שלמדו לזחול באופן עצמאי או שהחלו לעשות את צעדיהם הראשונים. בימבות למיניהן, הליכונים לתמיכה, הליכונים בשילוב ערסל וכיוצא באלה, נחשבים בעיני רבים לעזרים לגיטימיים שיעזרו לתינוק ללכת בגיל מוקדם יותר.

בנקודה זו נמהר לציין ראשית לכל, שלא כדאי להאיץ בילד יותר מידי. התפתחות תינוקות היא תהליך טבעי, ורק במקרים נדירים נזקק התינוק לעזרה מקצועית. תינוק שלא סובל מחולשת שרירים, מבעיות בשלד או בעיות אורטופדיות אחרות, איננו נזקק לעזרה משמעותית בכדי ללכת. יחד עם זאת, שימוש במוצרי תינוקות במינון הנכון, יכול לגרום לו עונג, לספק לו הזדמנויות לחקור וללמוד, ואין לזלזל במשמעות הדבר כלל.

נקודה נוספת שראויה להתייחסות היא שאין להפריז בשימוש בעזרים כמו הליכון משולב בערסל או בימבות כתחליף להליכה באופן עצמאי. לימוד עצמאי תוך הסתייעות בסביבה הקרובה לתינוק (קיר, רהיטים שונים וכדומה), מתרחש בקצב הטבעי ביותר. חשוב גם לזכור שנחוצה השגחה מתמדת על התינוק, בכדי למנוע פגיעות ופציעות.

שלבים בהתפתחות ההליכה

ההתפתחות ביכולתם של תינוקות לנוע באופן עצמאי נעשית בשלבים. החל בתנועות הראש והרמת בית החזה, ועד היכולת להתהפך, לשבת, ולהשיג שליטה טובה יותר בידיים וברגליים. מרבית התינוקות מתחילים לזחול כשלב מקדים לפני הצעד הראשון, אולם אחוז לא קטן מקרב התינוקות מדלגים על שלב הזחילה ועוברים ישר להליכה. בין אם ההליכה הייתה המשך ישיר של זחילה ובין אם לאו, היכולת ללכת ביציבות, תוך שימוש מיטבי בכפות הרגליים, בעקבים, בברכיים ובידיים, נרכשת לאורך זמן. רק במידה ותינוק מתקרב לגיל שנה וחצי בלי להראות סימנים של מוכנות להליכה, יש צורך להתייעץ  עם רופא הילדים.