יתרונות וחסרונות של עריסה לתינוק להשכרה

ילדים זה שמחה ותינוק חדש המצטרף למשפחה הוא תמיד ברכה של ממש – אבל לקראת הלידה, ולאחריה, ישנן גם הוצאות כספיות בלתי מבוטלות. על פי ההערכות שוק מוצרי התינוקות מגלגל לפחות 2 מיליארד ₪ בשנה, כשכל פעוט "עולה" להוריו כמה אלפי שקלים באופן חד פעמי בשל ההוצאות השונות סביב הלידה, ועוד כאלף ₪ בחודש עבור ההוצאות השוטפות. אין פלא שהורים רבים מנסים לנקוט בדרכים שונות על מנת לחסוך בהוצאות ולצמצם את העלויות, אולם מצד שני תמיד קיים החשש שמא בשל הרצון לחסוך התינוק, שכמובן יקר עד מאוד לליבם של הוריו, לא יזכה להתפתחות האופטימלית ולאיכות החיים המקסימלית.

אחת הסוגיות העיקריות המעסיקות את ההורים המבקשים להפוך את העלות הכלכלית הטמונה בגידול תינוק לשפויה יותר היא העריסה, ובפרט ישנה התלבטות בנוגע לשתי סוגיות: האחת, האם צריך בכלל עריסה לתינוק, והשנייה, האם עדיף לרכוש מוצר זה או שמא ניתן לשכור אותו בלבד.

באשר לסוגיה הראשונה הולך ומסתמן קונצנזוס בשנים האחרונות יותר ויותר הורים מעניקים לרך הנולד את האפשרות לישון בחודשי חייו הראשונים בעריסה – וזאת משתי סיבות עיקריות: האחת, מיטת תינוק או לול אולי נראים לנו קטנים ואינטימיים אבל עבור הפעוט זעיר הממדים הם גדולים ואפילו מאיימים משהו. אסור לשכוח שמדובר בנפש רכה במיוחד שהתרגלה לשהות ברחם, כלומר בחלל קטן ומגונן, ועריסת תינוק היא הדבר הקרוב ביותר לרחם – מקום עוטף ומחבק שבו התינוק מרגיש בטוח ומוגן. סיבה שנייה, חשובה אף יותר, היא שעריסת תינוק מאפשרת שינה של הפעוט בחדר השינה של ההורים – קונספט שהוא גם נוח יותר, גם בטוח יותר וגם תורם להתפתחותו הרגשית של התינוק. בנוסף, אם העריסה ניידת ניתן להעביר אותה בקלות ובנוחות בין חדרי הבית ולשמור על התינוק קרוב לאחד ההורים תוך כדי שהם עסוקים בשגרת יומם.

עריסת תינוק להשכרה – יתרונות

אם התשובה לדילמה הראשונה – עריסה לתינוק, כן או לא? – כבר הפכה כאמור ל"כן" נחרץ למדי, הרי שבנוגע להתלבטות השנייה – השכרה או מכירה – הדעות חלוקות יותר.

עריסת תינוק להשכרה נהנית מיתרון משמעותי: חיסכון כספי. מאחר שישנו מנעד רחב למדי של מחירים, הן לעריסת תינוק למכירה והן לעריסה להשכרה, ובנוסף תקופת ההשכרה עשויה להשתנות ממשפחה למשפחה (ככלל מקובל להשתמש בעריסה בין 3 חודשים לחצי שנה) הרי שקשה לדעת בדיוק מה גובה החיסכון, אולם על פי ההערכות סדר הגודל הוא כ- 250-300 ₪.

השכרת עריסה – חסרונות

לצד היתרון הנ"ל ישנם גם חסרונות שאין להתעלם מהם, ובוודאי שלכל הורה כדאי לשקול היטב אם הוא מוכן לשלם את המחיר הכרוך בבחירת האופציה של השכרת עריסה לתינוק.

ראשית, ההיבט הבריאותי: תינוקות, כידוע, הם רגישים מאוד מטבעם שהרי המערכת החיסונית שלהם רק מתחילה להתפתח. עריסה שכורה, גם אם הייתה קודם לכן בידיים טובות (ולמען ההגינות חובה לציין כי אף פעם אי אפשר לדעת מי השתמש בה לפניכם), עלולה להיחשף לאלרגנים שונים ולחיידקים מזיקים, כשגם השהות במחסן החנות לציוד תינוקות עלולה לפגום בניקיון שלה (באופן שאולי אינו נראה לעין אך בהחלט עלול להשפיע על תינוקות רגישים).

חיסרון נוסף הוא נוחות השינה: על מזרונים של עריסות להשכרה מוטבע חותמם של תינוקות קודמים שכבר ישנו עליהם, והדבר יוצר שקעים שעלולים להקשות על התינוק שלכם למצוא את התנוחה האופטימלית עבורו.

כמו כן כדאי לקחת בחשבון שגם אם אתם משוכנעים שתשתמשו בעריסה רק שלושה חודשים, ועורכים את ההשוואה בין אופציית ההשכרה והמכירה על סמך נתון זה, הרי שבפועל ייתכן שתזדקקו לעריסה לזמן רב יותר – דבר שייקר את אופציה העריסה להשכרה.