דלקות אוזניים

דלקות אוזניים הן אחת המחלות הנפוצות ביותר בקרב ילדים קטנים ופעוטות. אומדנים שונים מדברים על כך שיותר משבעים אחוז מהילדים יחלו בדלקת אוזניים, לפחות פעם אחת בטרם הגיעם לגיל שלוש. עובדה מעניינת היא שבנים סובלים מדלקת אוזניים יותר מבנות ובנוסף, שכיחות המחלה הולכת ויורדת עם העלייה בגיל. הסיבה לכך היא שבתהליך של התפתחות תינוקות, מבשילים איברים רבים, ובהם האוזניים ומערכת השמיעה, ויכולתו של הגוף לשמור עליהם ולהגן על תפקודם, עולה.

דלקות באוזניים נחשבות לבעיה שמלווה צינון וכאבי גרון, וזאת בגלל הקשר שבין הגרון והלוע לבין מערכת השמיעה. בדומה לצינון, מרבית הסוגים של דלקות אוזניים אינם נחשבים למסוכנים. למעשה, חלק ניכר מהם עוברים מאליהם, גם ללא טיפול. יחד עם זאת, מאחר שדלקות אוזניים מלוות, לפעמים, בחום ובכאבם עזים, כדאי לשקול להשתמש בתרופות ובמוצרי תינוקות מתאימים לצורך הקלה. כאשר מדובר בתינוקות קטנים, כמו בכל מחלה שכוללת עלייה משמעותית בחום הגוף, חשוב להתייעץ עם רופא בכדי למנוע החמרה.

האנטומיה של האוזן

האוזן האנושית מורכבת משלושה חלקים עיקריים: אוזן חיצונית, אוזן תיכונה ואוזן פנימית. הדלקות הנפוצות ביותר הן דלקות באוזן החיצונית ובאוזן התיכונה.

 • דלקת באוזן החיצונית – נחשבת על פי רוב לקלה, והבעיה חולפת מעצמה כעבור מספר ימים. מכיוון שהבעיה נפוצה אצל ילדים ומבוגרים בגלל שהייה ממושכת בים או בבריכה, ההמלצה העיקרית היא להימנע מהרטבת המקום למשך כמה ימים, עד להחלמה מלאה.
 • דלקת באוזן התיכונה – נפוצה במיוחד בקרב ילדים קטנים, בשל זיהום שנגרם מווירוס או מחוסר בשלות של האוזן, שמתבטא בקושי לנקז עודפי נוזלים. סוגים אחרים של דלקות נובעים מחיידקים ויכולים להיות מטופלים באנטיביוטיקה.

הסיבות לדלקת אוזניים

הסיבות להתפתחות דלקות אוזניים בקרב ילדים ופעוטות הן כדלהלן:

 1. נטייה משפחתית-גנטית: במשפחות בעלות היסטוריה של דלקות חוזרות ונשנות באוזניים, הסבירות לדלקות אוזניים בילדים עולה באופן משמעותי.
 2. הרגלי אכילה: מחקרים מצאו שילדים קטנים שנוהגים לשתות מבקבוק בעודם שוכבים, עשויים לסבול מדלקות אוזניים בתכיפות רבה יותר.
 3. ים ובריכה: סוגים מסוימים של דלקות אוזניים נפוצים בעונת הקיץ, בעקבות השהייה המוגברת בים או בבריכה. מזהמים שנמצאים במים וחודרים לתוך האוזן מביאים לכך שמתפתחות דלקות.
 4. אלרגיות: קיומן של אלרגיות ומתסמיניהן כגון אסטמה, פריחה או גירוי, מלווים בהתפתחות דלקות אוזניים.
 5. מחלות חורף: מחלות חורף רבות כדוגמת שפעת, צינון, נזלת וחום, מלוות, לעיתים קרובות, בדלקות אוזניים.

אמצעים לטיפול והקלה

הקלה וריפוי של דלקות אוזניים מושגים באמצעות מוצרי תינוקות, תרופות לילדים, ואפילו שיטות שונות של רפואה משלימה.

 1. אנטיביוטיקה – סוגים שונים של אנטיביוטיקה, כגון מוקסיפן, מתאימים לריפוי דלקות אוזניים. האנטיביוטיקה ניתנת בטיפות, סירופ או גלולות, במינון המתאים לגיל הילד ולמשקלו.
 2. תרופות נגד כאבים – במקרים שבהם הכאבים חזקים וגורמים לסבל רב, ניתן להשתמש בטיפות לשיכוך כאבים, אקמולי לילדים או נורופן.
 3. מי חמצן מדוללים – במקרים שבהם הדלקת מלווה בהפרשות מוגלתיות, משמשים מי חמצן בריכוז נמוך, של עד שלושה אחוזים, לחיטוי מקומי, ומסייעים גם ליבוש מהיר של ההפרשה.
 4. צמחי מרפא – צמח האכינצאה נחשב לבעל השפעה חיובית על חיזוק המערכת החיסונית, ובין היתר מאפשר ריפוי מהיר יותר של דלקות אוזניים.
 5. הומיאופתיה – טיפולים הומיאופתיים לא רק מקילים על תסמינים של צינון ומחלות חורף חוזרות ונשנות, אלא גם מסייעים להקטין את מספרן של הדלקות החוזרות וקיצור פרקי הזמן הדרושים להחלמה. טיפול זה מומלץ במיוחד כאשר מדובר בדלקות אוזניים שאינן מושפעות מאנטיביוטיקה. חשוב לציין שהומיאופתיה מתאימה ליישום גם בתינוקות בני חודשים ספורים.