תינוקות משחקים במשחקים קלאסיים

מוצרי תינוקות כוללים בתוכם סוגים שונים של קטגוריות. מבין המוצרים לתינוק נעסוק במאמר זה במוצרי תינוקות שכיף לגדול איתם – משחקים לתינוק. מאז ומתמיד נהגו ההורים לספק לילדיהם משחקים שונים. חלק מהצעצועים נועדו לתינוקות ולילדים צעירים, ויש ביניהם כאלה שמשמשים דורות של תינוקות, כמעט ללא שינוי בעיצובם. במאמר זה נסקור כמה משחקים, מוצרי תינוקות, וצעצועים לתינוקות, שמספקים הנאה ומועילים להתפתחות של תינוקות מזה עשרות רבות של שנים.

 סוגים שונים של מוצרי תינוקות:משחקים קלאסיים לילדים

  • מובייל לתינוקות – מיועד לתינוקות שזה עתה נולדו. המובייל מיועד לצפייה מרחוק במשך החודשים הראשונים לחיי התינוק והוא אינו מתאים לתינוקות שעשויים לאחוז בו בידיהם, שכן הוא עשוי להוות להם סכנה. ישנם סוגים רבים ושונים של מוביילים, מהם בעלי קפיץ מכאני או מנגנון חשמלי (מוביילים נעים), מהם צבעוניים ובעלי צורות שונות. המוביילים, על סוגיהם השונים, מספקים לפעוט גירוי חזותי של צורה, צבע ולפעמים גם צליל. ישנם מוביילים לתלייה מעל למיטת התינוק, עריסה לתינוק או לול לתינוק. יש גם מוביילים שנתלים על גבי עגלה או טיולון.
  • נשכנים לתינוק – מיועדים לתינוק שמסוגל לבצע פעולות אחיזה בידיו ושנמצא בגיל בו מתפתחות השיניים שבפיו. נשכנים מסייעים לתינוק להרגיע את הרגישות שבאזור החניכיים ועוזרים לבקיעת השיניים החדשות.
  • קוביות לילדים ופעוטות – קוביות משחק לילדים הן אחד מהמשחקים הקלאסיים שלעולם לא ייעלמו מהנוף. הקוביות נחשבות לכלי מצוין לקידום התפתחות תינוקות וילדים במגוון גילאים. חשוב להקפיד שהחומר ממנו עשויות הקוביות יתאים לגילו של התינוק, וכן להקפיד על הגודל שלהן, על מנת למנוע סכנת חנק. בגיל צעיר מאוד, התינוק ייהנה פשוט מאחיזה בקובייה, בחינה שלה באמצעות פיו והתבוננות בצורתה ובצבעה. לאחר שיגדל דיו, יחל התינוק להשליך את הקובייה, ולתרגל את שריריו. בשלב מאוחר אף יותר ייהנה הילד הצעיר לבנות מגדלים בצורות ובצבעים שונים. ילדים גדולים, למעשה בכל הגילאים, אוהבים להחליף את קוביות המשחק של ילדותם במשחקי הרכבה כדוגמת פאזלים ולגו.
  • פאזלים לתינוקות – פאזלים נחשבים למשחק נהדר לתינוקות ולילדים. זהו משחק שניתן להמשיך וליהנות ממנו במשך כל החיים, עד גילאי זקנה ושיבה, בהתאם לסוג הפאזל ולגודל החלקים. במקרה של תינוקות, חשוב להקפיד ולבדוק שמדובר בחלקים איכותיים, עמידים וגדולים. חשוב לקרוא על גבי האריזה מהו מספר החלקים, מהו גודל הפאזל, ולאיזה גיל הוא מיועד.
  • ספרים לתינוקות – ספרים לתינוקות אינם עשויים נייר, שעשוי להיקרע בקלות וגם להזיק לתינוק. ספרי תינוקות ופעוטות עשויים קרטון קשיח מיוחד, ולעיתים חומרים פלסטיים שונים. ספרים לתינוקות יכולים להתאים למגוון רחב של גילאים: ישנם ספרים ובהן צורות בשחור ולבן שמתאימים מאוד לתינוקות שנולדו לא מזמן. הספרים מתאימים ליכולתם המוגבלת של תינוקות רכים להבחין בצבעים. מאוחר יותר ניתן לחשוף אותם לספרים עם ציורי צבע, שמועילים להתפתחות תינוקות מבחינה וויזואלית. מרגע שהתינוק מסוגל להשתמש בידיו לאחיזה, מומלץ להציע לו ספרים הדומים בצורתם לספרי מבוגרים (אלא שהם עשויים, כאמור, מחומרים קשיחים ובטיחותיים). הספרים מכילים איורים שונים ולעיתים גם מילים פשוטות המתארות את הציור. סוג נוסף של ספרים הוא כזה המשלב צלילים ומאפשר לילד, בלחיצה על כפתור, להקשיב לקולות שונים.
  • בימבות ואופניים לתינוקות – אופניים ותינוקות הולכים ביחד מזה שנים ארוכות. אופניים למתחילים הם כאלה אשר נועדו לתינוקות קטנים ופחות עצמאיים, אבל שיכולים, מצד שני, לשבת ביציבות. אופניים אלה נעים באמצעות מוט ארוך שבו אוחזים ההורים ומסיעים את ילדם. מדובר בתחליף נחמד לעגלת טיולים ויש סוגים של אופניים כאלה שמגיעים גם עם פדלים. לעומתם, אפשר למצוא אופניים לתינוקות גדולים יותר, כגון תלת אופן, אופניים עם גלגלי עזר ובימבות בגדלים שונים.

משחקי תינוקות כלי התפתחותילסיכום, בניגוד למוצרי תינוקות אחרים, ישנם משחקים רבים לתינוק שלא השתנו במידה רבה לאורך השנים, ולמרות הכל, עדיין מבצעים את תפקידם, בדיוק כמו פעם.