כיצד מרגיעים תינוק בוכה?

ראשית, חשוב לפתוח ולומר שתינוק שבוכה הוא הדבר הטבעי ביותר בעולם. דווקא תינוק שאיננו בוכה כלל זקוק לבדיקות מקיפות, שימצאו את הסיבה שבגינה הוא אינו נוהג כשאר בני גילו. אבל העובדה שתינוק בוכה באופן טבעי, אין משמעה שצריך להניח לו לבכות בלי לעשות דבר; ואם האפשרות להניח לתינוק לבכות ללא הפסק נשמעת לכם מוזרה, דעו לכם שבעבר הייתה נהוגה גישה כזאת בקרב הורים רבים. חשוב לדעת שישנן דרכים רבות להרגיע תינוק בוכה, מלבד על ידי מתן מזון או חיבוק. ישנם מוצרי תינוקות רבים שיוכלו לעזור במשימה, החל ממתקנים כמו נדנדה לתינוק או ערסלים מיוחדים, דרך השמעת מוזיקה מרגיעה, קלטת לפעוטות וכדומה.

למה תינוק בוכה

כאמור, תינוק בוכה מסיבות רבות ומגוונות. ישנם מומחים שונים שטוענים שהם מסוגלים לאבחן מדוע התינוק בוכה, באמצעות ההבדלים שבין סוגי בכי שונים ואחרים טוענים שאין בכך ממש הבדל. אך בין אם ניתן לאבחן את הסיבה לבכי באופן מיידי ובין אם לאו, כדאי לדעת מהם הסיבות הנפוצות לבכי של תינוק.

  1. חשש כללי מהעולם – מומחים רבים להתפתחות תינוקות, טוענים שרבים מסוגי הבכי שקשה מאוד לאתר את מקורם, נובעים מחשש ואי שקט של התינוק מהעולם הרחב והזר שבו הוא מצא את עצמו, לאחר תקופה ארוכה שבילה בבטן של אימו. החשש הזה הולך ופוחת ככל שהתינוק גדל ומבין את העולם בצורה בוגרת יותר.
  2. רעב – אחת הסיבות הנפוצות ביותר להופעת הבכי בקרב תינוקות הוא רעב וצמא. מכיוון שהתינוק איננו יכול להביע את צרכיו בדרך אחרת, לא נותר לו אלא להביע את רעבונו והזדקקותו למזון, באמצעות הבכי.
  3. עייפות וקושי להירדם – לעיתים קרובות מתקשה התינוק להירדם, אפילו בשעה שהוא עייף מאוד. העייפות יוצרת תסכול ואי שקט ומוצאת את ביטוייה על ידי בכי.
  4. צמיחת שיניים – הכאבים שמלווים את צמיחת השיניים מלווים באופן תדיר בבכי.
  5. כאבי בטן וגזים – רופאים ואחיות טיפת חלב יודעות לספר שקשיי עיכול, גזים וכאבי בטן הם גורם משמעותי מאוד בחייו של התינוק. מערכת העיכול הצעירה מופרעת בקלות רבה, ומסיבות רבות, והתינוק מביע את אי שביעות רצונו בבכי קורע לב. (ראה גם: תזונת תינוקות)

איך מרגיעים תינוק בוכהלהרגיע את התינוק מבכי

לכל אימא ולכל סבתא שיטות בדוקות להרגעת בכיים של תינוקות. כדי להרגיע תינוק בוכה, חשוב לא להילחץ. גם אם דרך אחת איננה מצליחה להשקיט את התינוק ולגרום לו לחוש טוב יותר, תמיד מצויות דרכים נוספות. שימוש נכון במגוון מוצרי תינוקות מתאימים יעזרו מאוד בהרגעת התינוק ולאבחון הבעיה.

  1.   חשש כללי מהעולם – בכי מסוג זה ניתן להרגיע באמצעות שמיכה שמהדקים היטב לגוף התינוק. תחושת הכירבול מזכירה לתינוק, ככל הנראה, את התחושה הבטוחה והמוגנת שחש בבטן אימו.
  2. רעב – בכי כתוצאה מרעב ניתן להרגיע באופן הברור מאליו – על ידי מתן מזון בהנקה או מתרכובות של מזון מוכן.
  3. עייפות וקושי להירדם – כאשר התינוק בוכה מחמת העייפות ניתן להרגיעו באמצעות תנועות עירסול עדינות. את העירסול ניתן לעשות על הידיים או באמצעות נדנדה לתינוק, ולא לשכוח להשתמש גם בהרגעה מילולית. הרגעה על ידי שיר ערש, או השמעת מוזיקה מרגיעה ומונוטונית נחשבות לדרכים יעילות להשגת רגיעה מהירה.
  4. צמיחת שיניים – בכי שנגרם בשל כאבים אלה ניתן להרגיע באמצעות כמה דרכים: שימוש בנשכנים מסוגים שונים, או מריחת ג'ל להרגעת השיניים.
  5. כאבי בטן וגזים – במקרים אלה מומלצת אמבטיה חמימה, טיול באוויר הפתוח או עירסול עדין כמתואר לעיל.

לסיכום, מומלץ להכין בהישג יד מוצרי תינוקות ייעודיים, שיעזרו להרגיע את התינוק, ולא משנה מהי הסיבה לחוסר שביעות רצונו. נדנדה לתינוק, ג'ל לכאבי שיניים, קלטות של מוזיקה מרגיעה וכמובן מזון בהתאם לגיל התינוק יצליחו, במרבית המקרים, להרגיע כל תינוק בוכה.