הצל ליבו של ילד – לעולם טוב יותר

כל המציל נפש אחת, אמרו חז"ל, כאילו הציל עולם ומלואו, וכשמדובר בנפש רכה של ילד על אחת כמה וכמה. לזכות המתנדבים המסורים של "הצל ליבו של ילד" נזקפת הצלת נפשות רכות רבות: נכון לסוף שנת 2013, למעלה מ- 3,300 ילדים חולי לב ממדינות מתפתחות כבר זכו לעבור טיפולים מתקדמים במרכז הרפואי "וולפסון", ומן הסתם ילדים רבים ברחבי העולם עוד יזכו לחיים חדשים וטובים יותר הודות לפעילות העמותה.

הילדים

פעוטה בת שנה שאשת העסקים ירדנה עובדיה הטיסה באופן אישי לארץ מגינאה המשוונית (לירדנה עובדיה שני בתי חולים במדינה אפריקאית קטנה זו), עבדולאיה מבורקינה פאסו שהגיע לישראל בגיל 9 וחזר למולדתו עם לב חדש, קלאודיו מרומניה שנותח בגיל 8 חודשים והדביק את כולם בצחוק המתגלגל שלו, פילמון בן ה- 17 מאריתריאה שבליבו הוחלפו 2 שסתומים ושסתום שלישי תוקן, אביסולה הניגרית שנותחה פעמיים (בגיל 12.5 ושוב בגיל 15) ובשני הביקורים ב"וולפסון" שבתה את ליבו של כל מי שנתקל בה, מוחמד מעזה ששבעה שבועות לאחר הלידה כבר עבר ניתוח ובהמשך עבר 2 צנתורים וטרושה בת ה- 3 מסנט וינסנט (אחת המדינות הקטנות בעולם – כ- 100,000 איש החיים באחד האיים הקריביים) שבליבה התגלה חור הם רק דוגמאות אחדות לילדים ש"הצל ליבו של ילד" העניקה להם חיים חדשים.

למי תודה, למי ברכה? כל העושים במלאכה

את "הצל ליבו של ילד" הקים ד"ר עמי כהן ז"ל בהשראת ארגון דומה שבפעילותו נתקל תוך כדי שירותו בקוריאה כרופא בצבא ארה"ב. כנשיא העמותה מוגדר סמי שמעון ז"ל שהרבה לתמוך בפעילותה המבורכת, והמנכ"ל הוא סיימון פישר.

את הצוות הרפואי של "הצל ליבו של ילד" מובילים ד"ר ליאור ששון (מנהל מח' ניתוחי לב וחזה ב"וולפסון" ויח' ניתוחי לב ילדים), ד"ר ציון חורי (מנהל טיפול נמרץ ילדים), ד"ר עקיבא תמיר (מנהל יח' לב ילדים) ופרופ' טיבריו עזרי (מנהל מח' ההרדמה). מנהל המרכז הרפואי שבחולון, ד"ר יצחק ברלוביץ', וסגניתו ד"ר זהבית זיו נר תומכים רבות ונמרצות בפעילות העמותה, ובנוסף ישנו צוות מתנדבים הדואג לכל צרכיהם של הילדים וההורים שמלווים אותם בעת שהותם בארץ, וזאת במסגרת בית ילדים מיוחד.

כיצד מתבצעת הפעילות של "הצל ליבו של ילד"?

הפעילות של "הצל ליבו של ילד" נחלקת לשלושה רכיבים:

טיפולים מתקדמים ומצילי חיים ב"וולפסון" דוגמת הניתוח שבוצע בפעוטה בת שנה שהטיסה לארץ ירדנה עובדיה ובסה"כ בלמעלה מ- 3,300 ילדים מ- 48 מדינות ברחבי העולם, הכשרת רופאים ממדינות מתפתחות על מנת שיוכלו לבצע ניתוחים חדשניים במדינותיהם, ומסעות למדינות מתפתחות ובעיקר באסיה ובאפריקה על מנת לנתח ילדים בארצות הולדתם כשבניתוח משתתפים גם הרופאים המקומיים (אגב, גם ירדנה עובדיה מסייעת בהכשרת רופאים מקומיים בבתי החולים שהיא מפעילה בגינאה המשוונית).

ירדנה עובדיה, האיחוד האירופי, קרן ברכה ושאר שיתופי הפעולה

באופן טבעי נדרשים משאבים רבים כדי לקיים את פעילות העמותה, הגם שהיא מושתתת על מתנדבים, ואכן גופים רבים ולא מעט אנשי עסקים מסייעים ל"הצל ליבו של ילד" להעניק חיים חדשים לילדי העולם.

בין השאר מדובר באשת העסקים ירדנה עובדיה (שנחשפה ליכולות הגבוהות של רופאי העמותה כשהצילו את חייה של פעוטה בת שנה אותה הטיסה לארץ), בנק לאומי, וראייטי ישראל, הקרן המשפחתית על שם תד אריסון, עמותת עיגול לטובה, קרן מארק ריץ', קרן פראט, המשרד לשיתוף פעולה אזורי והבנק העולמי.

במקרה של ירדנה עובדיה, מאחר שמדובר במי שמפעילה בהצלחה שני בתי חולים בגינאה המשוונית ובכך תורמת אף היא לשיפור רמת השירותים הרפואיים במדינה מתפתחת זו, שיתוף הפעולה הוא לא רק במישור הפיננסי.

אלפי ילדים חולי לב ממדינות מתפתחות זכו בחיים חדשים הודות ל"הצל ליבו של ילד". כיצד פועלת העמותה ומיהם האנשים העומדים מאחורי הפעילות המבורכת?