בדיקות גנטיות לקראת הריון

בשנים האחרונות המודעות לחשיבות הגדולה של בדיקות גנטיות לקראת הריון הולכת וגדלה. מאמר זה יעזור להבין מדוע בדיקות אלו כל כך חשובות.

מהן בדיקות גנטיות?

כאן מדובר על בדיקות דם שתפקידן לזהות מחלות גנטיות אצל שני בני הזוג. בדיקות אלו נערכות לאנשים בריאים שאינם יודעים שהם נושאים גנים אלו או אחרים של מחלות וזאת טרם התחלת תהליך של כניסה להריון. חשוב לדעת כי כל אחד יכול להיות מועד לפורענות מבחינה גנטית ואין אף נוסחה שמבטיחה כי בני הזוג לא נושאים אף גן גנטי בעייתי לעובר. בדיקות גנטיות לקראת הריון יכינו אתכם למצב בו אתם נושאים גן מסוים שיכול לעבור לילדכם. חשוב לזכור כי אין שום דרך לדעת האם הילד יהיה נשא של אותו גן או יפתח חס וחלילה את המחלה.

תהליך הביצוע של הבדיקות

הבדיקות נערכות במכון גנטי וזאת על ידי תהליך פשוט של לקיחת דם. יש אנשים שמחליטים לבצע את הבדיקות טרם הכניסה להריון וזאת על מנת לדעת מה מצפה להם ועל פי התוצאות להגיע לתוצאות משוכלות. זוגות אחרים מבצעים את הבדיקה לאחר כניסה להריון ובהתאם לתוצאה להמשיך בבדיקות של מי שפיר או סיסי שליה הבודקים את תאי העובר, או להגיע להחלטה כי אינכם מעוניינים בכך. בדיקות גנטיות לקראת הריון מונעות פעמים רבות מצבים בהם בני הזוג חייבים להתמודד עם הריון מתקדם וילד אותו האישה חשה. רוב האנשים חשים כי קל להם יותר לקבל החלטות מושכלות טרם הכניסה להריון.

גם במידה ויש לכם את החשש הכי קטן, בין אם כתוצאה מרקע משפחתי של מחלה או בעיה גנטית כלשהי, ובין אם רק באינטואציה – ההמלצה היא ללכת ולבצע את כל הבדיקות האפשריות (חלקן מוכרות על ידי ביטוחים שונים או קופות החולים) על מנת להיות מוכנים ועם לב שקט ככל הניתן, לפני וגם במהלך ההריון. בדיקות גנטיות יכולות למנוע סיבוכים כאלה ואחרים וחשוב להתייעץ עם רופא על מנת לדעת אילו בדיקות מומלץ לעשות – כל מקרה לגופו.

בדיקות גנטיות לקראת הריון- חשוב לדעת

חשוב לדעת כי יש סוגים שונים של בדיקות גנטיות. יש כאלו המומלצים לכל האוכלוסייה ויש כאלו המומלצים לאנשים ממוצא מסוים. בדרך כלל האישה היא זו שעוברת את הבדיקות ואם מתגלה חשש או בעיה מסוימת בבדיקות שלה, גם בן הזוג שלה עובר בדיקות אלו. יש כ- 15 בדיקות גנטיות ולוקח עד שלושה חודשים על מנת לקבל את התשובות. יש בדיקות אותן יש לממן באופן פרטי ואילו חלק אחר זוכה להשתתפות של קופות החולים וזאת בהתאם לאותו ביטוח משלים שיש לזוג.

לאחר שעברתם את הבדיקות ובהנחה של הכל בסדר, כל מה שנותר הוא לאחל לכם בהצלחה בתהליך!