תשעה חודשים בהריון

התפתחות ההריון במשך תשעה חודשיםבדו"ח אשר פורסם לאחרונה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ניתן לראות כי בשנת 2011 נולדו בישראל כ-168,000 תינוקות. מדובר בממוצע של כ-440 תינוקות בכל יום. במילים פשוטות, אין ספק כי המושגים הריון ולידה הינם עניין משמעותי עבור מאות אלפי ישראלים בכל שנה.

הריון נמשך 9 חודשים ובמהלכם העובר מתפתח ברחם אימו והופך ממפגש בין זרע וביצית לתינוק חמוד ומתוק. בעבר, הדרך הנפוצה "לספור" התקדמות הריון הייתה על ידי מעקב אחר החודשים מאז הווסת האחרונה. עם זאת, כיום, ההתחקות המדויקת אחר גיל העובר עד הלידה נעשית על פי ספירה של שבועות הריון. מדובר בהתפתחות משמעותית מבחינת המעקב אחר הריון ולידה, וזאת משום שספירת השבועות הינה בעלת משמעות רפואית.

מאמר זה יעסוק בהתפתחות ההריון על פני תשעה חודשים. על פי רוב, הדרך הנאותה לחלק את התקופה הנ"ל הינה על ידי הבחנה בין שלושת השלישים המרכיבים את תשעת החודשים הללו.

השליש הראשון

תשעה חודשים של הריון מתחילים, כמובן, מבראשית. דהיינו, מהשליש הראשון. מבחינת שבועות, השליש הראשון מתחיל בשבוע 1 ונמשך עד שבוע 14. שליש זה כולל גם את בדיקת ההריון הביתית הראשונה ואישורה על ידי רופא נשים. במהלך תקופה זו, העובר יצמח ויגדל באופן מהיר. בסופו של השליש הראשון, יהיה מדובר כבר בעובר בעל פנים, ידיים, רגליים ואצבעות.

בדיקות הריון אשר יש לעבור בתקופה זו הינן בדיקת הריון ראשונית ושקיפות עורפית. כמו כן, זהו הזמן לבצע גם בדיקות לקראת הריון כגון סקירות גנטיות או בדיקות דם ושתן (לצורך אבחון נוגדנים או רמות המוגלובין וסוכר החורגות מהנורמה). מבחינת האישה, השליש הראשון של ההריון מלווה בדרך כלל בעייפות, בחילות והקאות.

השליש השני

 נשים אשר עברו הריון בן 9 חודשים מעידות בדרך כלל כי השליש השני הינו התקופה בה האישה מתחילה ממש ליהנות מההריון. מבחינה רפואית, מדובר בפרק זמן קריטי בכל הנוגע להתפתחות העובר ואבחון סיכונים שונים בהריון. תקופה זו מתחילה בשבוע ה-15 ונמשכת עד השבוע ה-29. בדיקות הריון רבות מבוצעות במהלך השליש השני.

לדוגמא, סקירת המערכות המוקדמת שהינה אולי הבדיקה המרגשת ביותר (במהלכה האישה ובן זוגה יכולים ממש לראות לראשונה את העובר על איבריו השונים, מכף רגל ועד ראש). כמו כן, השליש השני כולל גם בדיקות הריון נוספות כגון חלבון עוברי, דיקור מי שפיר, סקירת מערכות מורחבת, העמסת סוכר, בדיקת סיסי שיליה, אקו לב עובר ועוד. בשליש השני, בטנה של האישה מעט תופחת ונשים רבות בוחרות לערוך צילומי הריון המתעדות את גופן המשתנה.

השליש השלישי

 השליש השלישי של ההריון מתחיל בשבוע ה-30 ומסתיים (כמובן) עם לידה. מדובר ממש בישורת האחרונה. כעת, האישה לא מבצעת בדיקות הריון רגילות אך ייתכן בהחלט שהיא תעבור בדיקות מוניטור מפעם לפעם בגין תחושות כגון מיעוט תנועות עובר, חום גבוה וכדומה. למעשה, במהלך השליש השלישי, לידה יכולה להיות עניין של "כל יום". עם זאת, חשוב להדגיש כי מרבית ההריונות בישראל ובמערב מסתיימים בשבועות 39-41.

לסיכום – תשעה חודשים ומסע מופלא

 אין כל ספק כי הריון הינו תשעה חודשים מופלאים בהם האישה ובן זוגה זוכים להכיר לאט לאט את בנם/בתם. יש אשר מגדירים את התקופה הנ"ל כ-9 חודשים שהינם כ"שעון חול" המאפשר להורים לעתיד להתכונן לקראת בוא הילד. כמו כן, ככל שישנה התקדמות בחודשי ההריון, וככל שמתקרבת לאיטה לידה, כך עולה סף ההתרגשות בקרב ההורים ובני משפחתם. חשוב להקפיד על מעקב ראוי במהלך חודשי ההריון, שניתן לעקוב על ידי מחשבון הריון, וזאת משום שהעניין הינו בעל משמעות מבחינת בריאותם של הילד והיולדת. אי לכך, מומלץ שלא לוותר על ביצוע בדיקות הריון. כמו כן, כדאי בהחלט להגיע למעמד הלידה מוכנים ככל הניתן. למשל, זוגות צעירים רבים נרשמים במהלך ההריון לקורס הכנה ללידה. חשוב לבדוק היטב מה מותר ומה אסור בתקופת ההריון: מה התזונה שמותרת בזמן הריון, אילו טיפולים אסורים – האם טיפול של הסרת שיער בלייזר מותר או אסור ? וכו'…