שמירת הריון

בדיקות אולטרסאונד בזמן מעקב הריוןמרבית ההריונות בישראל הינם הריונות תקינים אשר עוברים בקלות וללא סיבוכים. עם זאת, לא אחת, ישנן נסיבות רפואיות אשר עלולות לסכן את העובר או היולדת. סיבוכים אלה מצדיקים לעיתים שמירת הריון או מעקב הריון קפדני, וזאת בהתאם לנסיבותיו הספציפיות של המקרה.

לא יכולה להיות מחלוקת כי הריון ולידה הינם מושגים אשר מסמלים חוויות קסומות ומרגשות עבור ההורים ובני משפחתם. כמו כן, על פי רוב, ההריון נמשך תשעה חודשים באופן תקין וללא בעיות מיוחדות. כאשר הדברים אינם "הולכים חלק", ייתכן וזאת משום שעסקינן בהריון בסיכון גבוה. על פי משרד הבריאות, הריון זה הינו "הריון אשר עלול לסכן את העובר, האישה או שניהם".

ישנם מספר גורמים אשר יכולים להביא להתפתחותו של הריון בסיכון. לדוגמא, גורמי סיכון משפחתיים, התפתחות גורמי סיכון במהלך הריון, נסיבות ספציפיות של האישה (מחלות כרוניות, גיל מחוץ "לטווח" ההריון הממוצע), הריון מרובה עוברים, סוכרת הריונית, רעלת הריון וכדומה. במידה וההריון הוגדר כ"הריון בסיכון גבוה", האישה תעבור בדיקות מעקב ייחודיות וקפדניות (וזאת בהשוואה לבדיקות הריון "רגילות").

כמו כן, ייתכן כי האישה תופנה להליך של שמירת הריון (אשר יביא להפסקת עבודתה ומעקב צמוד אחר בריאותה והתפתחות העובר). חשוב להדגיש כי הריון בסיכון גבוה יכול להיות כבר מהשבועות הראשונים (לדוגמא, אישה מעל גיל 35) אך גם להתפתח "תוך כדי תנועה" (למשל, בעת הופעה של סוכרת הריונית או רעלת הריון).

שמירת הריון או מעקב הריון – מתי לפנות לייעוץ רפואי?

ישנם מספר תסמינים אשר יכולים להצדיק פנייה לקבלת ייעוץ רפואי. לדוגמא, דימומים, הפרשות דמיות, התנפחות אצבעות או פנים, דליפת נוזלים, התגברות הפרשות רגילות, הקאות חמורות (מעבר ל"הקאות הרגילות"), שינויים מהותיים בתנועות העובר, מצוקה נפשית (עצב, ייאוש, אשמה) אשר איננה עוברת, טשטוש ראיה, כאבים במתן שתן ו/או כאבי ראש חזקים.

במידה והאישה סובלת מאחד התסמינים הללו, ייתכן כי היא מצויה במצב המצריך שמירת הריון. שמירת הריון הינה סיטואציה אשר איננה מאפשרת לאישה ללכת לעבודה ולהתנייד כתמול שלשום. אי לכך, לאחר קבלת אישור רפואי בעניין זה, האישה תשהה בביתה או בבית החולים, ותקבל שכר בגין הפסד ימי העבודה מהמוסד לביטוח לאומי.

רעלת הריון, מהי?

רעלת הריון הינה אחד הסיבוכים המרכזיים אשר עלולים להוביל להכנסת אישה תחת שמירת הריון. כידוע, הריון נספר על פי מניין שבועות הריון. רעלת הריון הינה תסמונת אשר יכולה "לתקוף" מהשבוע ה-20 להריון ואילך. על פי רוב, הגורמים להתפתחותה נטועים בנסיבות משפחתיות, השמנת יתר, היריון מרובה עוברים, לחץ דם כרוני או מחלה כלייתית.

רעלת הריון מסכנת באופן משמעותי את העובר והאישה ועלולה לגרום לפגיעה בתפקוד כלי הדם. כתולדה מכך, עלולים להיגרם נזקים לשילייה, לרחם, לכבד וכדומה. במקרים נדירים, רעלת הריון עלולה לגרום למוות. הדרך הטובה ביותר לטפל בתסמונת זו הינה על ידי שמירת הריון. מעקב הריון קפדני, הכולל גם טיפולים ואשפוזים לפי הצורך, מאפשר התמודדות ראויה עם המצב. לעיתים, שמירת הריון זו תסתיים בלידה מוקדמת.

סוכרת הריונית

 סוכרת הריונית הינה סוכרת אשר מאובחנת בתקופת ההריון בפעם הראשונה. מדובר בסוכרת אשר תחלוף עם תום ההריון (זאת בניגוד ל"אחותה" הלא הריונית שהינה חשוכת מרפא). בדומה לסוכרת "הרגילה", גם בסוכרת ההריונית ישנה הצטברות של סוכרים בדם. עסקינן בתופעה אשר נפוצה בקרב אחת מכל 400 יולדות. במדינת ישראל, בה נולדים מדי יום כ-440 תינוקות בממוצע, מדובר בסיכויים לא נמוכים כלל.

סוכרת הריונית עלולה להביא לגדילה מאסיבית של העובר ולצורך בניתוח קיסרי. כמו כן, לעיתים, הסוכרת תגרום לפגמים ומומים בעובר כגון קשיי נשימה ואף מוות. הדרך הבטוחה ביותר לאבחון סוכרת זו הינה באמצעות בדיקות הריון כגון העמסת סוכר (קל וחומר כאשר הסוכרת ההריונית איננה ניחנת בסימנים מוקדמים). בדומה לרעלת הריון, גם כאן, האישה צריכה להיכנס למשטר של מעקב הריון. לעיתים, לא יהיה מנוס מהכנסתה לשמירת הריון.

 אנמיה

 נשים רבות סובלות במהלך ההריון מאנמיה. תופעה זו נפוצה בקרב נשים השומרות על דיאטה צמחונית או טבעונית. אנמיה בהריון מאובחנת באמצעות בדיקת דם פשוטה המתחקה אחר רמת ההמוגלובין במחזור הדם. במקרים חריגים של אנמיה קיצונית, ייתכן והאישה תיאלץ להיות תחת שמירת הריון. ניתן למנוע זאת באמצעות מעקב הריון קפדני (במיוחד על "קבוצות הסיכון" כגון נשים צמחוניות וטבעוניות).