אוי, מה יהיה? החיתול שוב מלא !

טיפול בתינוק איננו משחק ילדים. פעוטות הם היצורים החמודים והמתוקים ביותר בעולם, אך לצערנו יכולתם לתקשר עימנו איננה "מושלמת" וזאת בלשון המעטה. תינוקות אשר סובלים מבעיות רפואיות שונות, כמעט  תמיד אינם יכולים לספר על כך להוריהם. ישנן תופעות כגון רפלוקס אצל תינוקותאשר אין דרך לאבחן אותן אלא באמצעות בדיקה רפואית (מלבד התסמינים הכלליים שלהן), וישנם מקרים בהם המצוקה התינוקית באה לידי ביטוי באופן חיצוני (למשל, פריחה בעור התינוק).

אחד הסימנים הברורים ביותר למצוקה רפואית אצל פעוטות הינו שלשול. שלשול אצל תינוקות הוא שילוב בין בעיה לסממן. מצד אחד, מדובר בסממן אשר יכול להעיד על מצוקה רפואית פנימית כגון זיהומים ויראליים, בוטולזם, דיזנטריה, כולרה, קוליטיס, מעי רגיז או קרוהן. מצד שני, מדובר גם בבעיה אשר יכולות להיות לה השלכות שונות כגון ירידה במשקל, התייבשות, פריחה וכדומה.

חשוב להדגיש כי למרות שמדובר בתופעה אשר דורשת את מלוא תשומת הלב של ההורה, פעמים רבות שלשול תינוקות איננו אלא עניין "רגיל" שיחלוף לאחר מספר ימים. דהיינו, אין צורך לרוץ למיון מיד עם זיהוי יציאה מימית בחיתול. עם זאת, שלשול אצל תינוקות הינו ללא ספק "נורת אזהרה". במקרים בהם השלשול נמשך מעבר ליומיים, ייתכן ולא יהיה מנוס מפנייה לרופא ילדים.

 שלשול תינוקות – חשוב לא להזניח

כפי שציינו קודם לכן, שלשול אצל תינוקות הינו תופעה אשר יש לקחת אותה במלוא הרצינות. שלשול פעוטות, מעבר להיות סממן אפשרי לבעיה מורכבת יותר, יכול לגרום לסיבוכים רפואיים מעצם הופעתו. למשל, תופעות כגון התייבשות, איבוד מינראליים, חוסר בויטמינים חיוניים וכדומה.

 מיתוסים לגבי שלשול אצל פעוטות

 ישנם שורה ארוכה של מיתוסים בנוגע לתופעת שלשול אצל תינוקות. חשוב לדעת כי למרות שאין ספק שכדאי לפנות לרופא ילדים בעת מצוקה, אין צורך להיכנס לפאניקה. כמו כן, התייעצות עם אמהות מנוסות יכולה לא אחת להוביל לחשיפה לאחד המיתוסים הפופולאריים הקשורים בעניין זה.

לדוגמא, אחד המיתוסים הנפוצים בנוגע לשלשול פעוטות הינו כי מרק עוף מסייע בטיפול בתופעה. אכן, מרק עוף הינו מאכל עשיר בנתרן הידוע כתרופת סבתא החוצה מגזרים ואוכלוסיות. עם זאת, מעבר לתרומה הבסיסית, מרק עוף לא יוכל לפתור את הבעיה. על מנת לסייע לתינוק בספיגת הנתרן בגוף יש לתת במקביל גם תמיסה המכילה סוכר ומלחים בהרכב המומלץ על ידי הרופא.

מיתוס נוסף בתחום גורס כי שלשול תינוקות נפסק אך ורק לאחר מתן אנטיביוטיקה. כיום, מרבית הרופאים כלל אינם ממליצים על נטילת אנטיביוטיקה בגין שלשול בקרב פעוטות וזאת משום שלא רק שהיא אינה מסייעת, אלא אף עלולה להחמיר את המצב. יודגש כי ישנם שלשולים אצל תינוקות אשר יכולים להצדיק מתן אנטיביוטיקה אך מדובר בהחלטה שיש להניח בידי הרופא. כפי שניתן לראות, לא כל עצה של "אמא מנוסה" תוביל לפתרון הבעיה. למשל, מיתוסים כגון שתיית קולה כהתמודדות עם שלשול תינוקות או מתן אורז בלבד, הופרכו אף הם זה מכבר.

 שלשול תינוקות – מתי ללכת לרופא?

ובכן, נשאלת אפוא השאלה – "מתי ללכת לרופא בגין שלשול תינוקות?". התשובה לכך אינה פשוטה וזאת משום שקשה להבין על בסיס הופעת השלשול את מקורו וסיבותיו. עם זאת, ניתן להניח את האצבע על מספר מקרים בהם מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ רפואי.

  1. תינוק צעיר ביותר.
  2. הקאות רבות ובלתי נפסקות.
  3. שלשול מימי בתדירות גבוהה במשך שבועיים.
  4. שלשול אשר איננו מפסיק במשך 48 שעות רצופות.
  5. תינוק עם חום גבוה.
  6. חוסר שקט קיצוני מצד התינוק ו/או אפאטיות מוחלטת.