שירים מיוחדים לתינוקות

תינוקת שרה ומנגנת שירי תינוקותבעידן ריבוי הערוצים, הורים לתינוקות קטנים, לא צריכים לעשות יותר מדי מאמץ בכדי להעניק לתינוקות שלהם רגעי תרבות. הם פשוט פותחים את ערוץ לולי או הופ, שמים את העריסה של התינוק או את את עגלת תינוק, עם התינוק בתוכה, מול המסך ומקווים שהפעוט סופג את מנת התרבות היומית שלו. אך למרות הקלות והפשטות הכרוכים כיום בסיפוק גירויים עבור פעוטות, הורים רבים לא יסתפקו במה שמשודר באותם ערוצי טלוויזיה לתינוקות ויעדיפו לברור את התוכן התרבותי ואת הגירויים אליהם נחשף התינוק הקטן שלהם. כחלק מזה, הם ימצאו את עצמם רוכשים דיסקים או מחפשים בערוץ יוטיוב שירי תינוקות, שהם, בתור הורים, מעוניינים שהתינוק שלהם ייחשף אליהם מסיבות כאלו ואחרות.

שירי תינוקות והתפתחות התינוק

נכון שתינוק קטן לא מבין את המילים של שירי תינוקות ועדיין רבים מאותם שירי תינוקות כוללים גם מילים ולא רק מנגינה, אבל בכל זאת יש חשיבות לשירים. הסיבה לכך, היא מכיוון שתינוק מסוגל לשמוע קולות וצלילים וליהנות מהם, כך שניתן להשמיע לו גם שירי תינוקות, גם מוזיקה קלאסית וגם כל סגנון מוזיקלי אחר שאתם מעוניינים שהוא ייחשף אליו. השמעת צלילים שונים לפעוטות הקטנים, ביניהם גם שירי תינוקות וילדים, חשובה ותורמת להתפתחות הקוגניטיבית והשכלית של התינוק. אז גם אם התינוק שוכב בעריסה לתינוק שקניתם עבורו, גם אם אתם מקלחים אותו וגם אם נוסעים אתו ברכב, תוכלו לנצל רגעים אלו ולהשמיע לו שירי תינוקות ומוזיקה מסוגים שונים.

מבייבי באך ועד נומי נומי

תינוק נהנה ושומע שירי תינוקותאז כהורים צעירים, הבנתם שלהשמעת מוזיקה לתינוקות יש משמעות וחשיבות רבה, עכשיו נשאלת השאלה איזו מוזיקה להשמיע לתינוקות, האם להישאר רק עם שירי תינוקות ומוזיקה המיועדת ספציפית עבור פעוטות, או אולי להשמיע לו גם שירים של להקות שאתם אוהבים. חשוב לדעת, שאין משמעות גדולה כל כך לבחירת המוזיקה או לגיבוש ההחלטה אלו שירי תינוקות תשמיעו לתינוק הקטן שלכם. מה שכן חשוב הוא להקפיד שזאת תהיה מוזיקה נעימה לאוזן וכמובן, לא בווליום מוגזם מדי.


אם אתם מעוניינים לרכוש דיסקים עם שירי תינוקות או להוריד ביוטיוב שירים שכאלו ולהשמיע אותם לתינוק שלכם בטרם הוא נרדם או בזמן שהוא משחק בלול לתינוק, חשוב שתכירו קצת את התחום המוזיקלי הזה. אומנם, אתם יכולים להסתפק בשירים שהשמיעו לכם כשהייתם ילדים כמו: נומי נומי, לאבא שלי יש סולם, עשר אצבעות לי יש וכדומה. אבל כדאי שתכירו גם אפשרויות חדשות ותנסו למצוא שירי תינוקות קצרים, קליטים ונעימים (חוץ מבייבי באך הפופולרי ושאר הסדרה המיועדת עבור פעוטות) שאתם אולי לא מכירים, אבל הם יכולים להיות מאוד מתאימים עבור התינוק שלכם.

מתי להשמיע להם את המוזיקה?

מעבר לכל אותם יתרונות של השמעת מוזיקה ושירים בשביל פעוטות, שירי תינוקות הם בעלי ערך מוסף, כאשר בכוחם ליצור לתינוק תחושת ביטחון למשמע צלילים מוכרים ונעימים עבורו.
לשאלה מתי להשמיע מוזיקה או שירי תינוקות, התשובה אינדיבידואלית, מוזיקה מסוג מסוים יכולה לשמור על התינוק ערני, כך שאתם יכולים להשמיע לו אותה בזמן האוכל, בזמן שאתם נמצאים איתו בחדר התינוקות ומחליפים לו חיתול, בזמן שהוא משתעשע על שמיכת הפעילות עם צעצועי תינוקות או בזמן מקלחת. לעומת זאת סוג מוזיקה אחר יכול להשרות תחושה נעימה ונינוחה לתינוק ואף לסייע להרדים אותו, סוגי מוזיקה כזאת כדאי להשמיע כשאתם רוצים להרדים אותו או בטרם ההרדמה עצמה.


לסיכום, אתם ההורים בוחרים מתי להשמיע ואלו שירי תינוקות להשמיע לתינוק שלכם וכל עוד מדובר במוזיקה נעימה לאוזניו, אין הגבלות מיוחדות בנושא.