איך לטפל בתינוק משתעל?

כל הורה יודע כי הדאגה לתינוק הינה עניין יומיומי אשר דורש ממנו תשומת לב מרבית לכל סממן אפשרי. כידוע, הפעוטות אינם יכולים להביע במילים את תחושותיהם ועל כן הם נאלצים "לרמוז" להורים אודות מצוקות באמצעות דרכים אחרות. שיעול הינה דרך פופולארית מבחינה זו.שיעול אצל תינוקות

שיעול אצל תינוקות הינו תופעה נפוצה ביותר אשר מתגברת ביתר שאת במהלך החורף ובעונות מעבר. בדומה למבוגרים, גם פעוטות עלולים להתקרר בחודשי החורף ולסבול מצינון ושעלת. כל הורה אשר נאלץ להתמודד עם שיעול אצל בנו/בתו שואל את עצמו מספר שאלות כגון:

  1. האם השיעול מעיד על מחלה אחרת ומדובר בסימפטום שצריך להתייחס אליו בכובד ראש?
  2. האם ללכת לרופא?
  3. כיצד מקלים על התינוק והאם זה לא מסוכן לתת לו סירופ נגד שיעול?
  4. מה עושים במקרים בהם מדובר בשיעול אשר מתגבר בלילה?

בדומה לסממנים רפואיים אחרים, כגון תינוק הסובל מחום או מפריחה על העור, שיעול איננו סממן שיש להתייחס אליו בשוויון נפש. עם זאת, חשוב להדגיש כי מדובר בדרך כלל בתופעה נפוצה ורבים מהפעוטות סובלים בשלב כזה או אחר משיעול תינוקות. הסיבות לכך הינן רבות. לדוגמא, בשל חולשתה של המערכת החיסונית בשנים הראשונות לחייו של התינוק, דרכי הנשימה שלו רגישות לזיהומים. מחקרים מראים כי פעוטות עלולים להצטנן עד עשר פעמים בשנה (בממוצע, כמובן).

קל וחומר כאשר מדובר בתינוקות עד גיל שנתיים אשר נמצאים במסגרות חוץ ביתיות כגון משפחתון, פעוטון, גן וכדומה. ככל שהילד נחשף יותר לילדים אחרים (לרבות אחיו הגדולים), הרי שהסיכון ללקות בזיהום ומחלות גדל באופן משמעותי. בין השאר, שיעול אצל תינוקות יכול לעבור בקלות מילד לילד ופעוטה לפעוטה.

שיעול תינוקות – למה זה קורה לי?

שיעול תינוקות הינו תופעה אשר הסיבה השכיחה ביותר להתפתחותה הינה התקררות הבאה לידי ביטוי בנזלת. השיעול הינו למעשה מעין רפלקס גופני אשר משמש ככלי בידי הפעוט להרחקת זיהומים וחיידקים אשר חדרו את מערכת ההגנה שלו. עם זאת, למרות שמדובר במנגנון הגנה של הגוף, שיעול אצל תינוקות נוטה להפריע ולהציק לפעוט.

פעמים רבות, שיעול זה מתגבר במהלך הלילה וגורם להדרת שינה מעיניו של הזאטוט. היות ושנת תינוקות הינה מלכתחילה שינה קלה ביותר, אין ספק כי השיעול עלול להפוך את הלילות ללילות לבנים. שיעול בלילה נגרם בעקבות ירידה של נזלת וליחה למערכת הנשימה. ישנם מספר סוגי שיעולים בקרב תינוקות כאשר השניים הבולטים מביניהם הינם השיעול היבש והשיעול ה"רטוב" (שיעול עם ליחה).

איך מתמודדים עם השיעול?

בדומה לתופעות נפוצות כגון פריחה, חום, פליטה מוגברת, גזים וכדומה, גם שיעול תינוקות איננו מחלה חשוכת מרפא. ישנן מספר דרכים אשר באמצעותן ניתן להתמודד באופן יעיל ואפקטיבי עם שיעול אצל פעוטות. למשל:

  1. סירופ נגד שיעול (בדגש על שיעול תינוקות, כמובן).
  2. מכשיר אדים – מכשיר המסייע להתמודדות עם השיעול באמצעות אדים חמים/קרים.
  3. אינהלציה – מדובר במכשיר מיוחד העוזר במתן תרופות לתינוק כנגד מחלות נשימה. התינוק שואף את התרופה באמצעות מסכה המולבשת על פניו ומומלץ לעשות זאת כאשר הוא ישן (בכדי למנוע בכי ו/או התנגדות). התרופות בהם משתמשים הינן תרופות לפי מרשם רופא.
  4. דבש – דבש יכול לסייע כנגד שיעול אצל תינוקות, אך אין לתת אותו לתינוק בן פחות משנה.
  5. עיסוי – יכול לעזור כאשר לתינוק יש הצטברות ליחה, שהיא תופעה נפוצה בקרב פעוטות. פעמים רבות, היא באה ביחד עם שיעול. אם זה המצב, ניתן לעסות לאחר האמבטיה את גבו של התינוק בשמן זית אשר חומם קלות. לאחר העיסוי, יש להרים את הילד ולטפוח על גבו בעדינות לשם הקלה על הוצאת הליחה.
  6. תזונה – על מנת להתמודד באופן יעיל עם שיעול תינוקות, מומלץ להימנע מאכילת מזונות הגורמים לליחה. לדוגמא, בוטנים, חלב ופירות. במידה והתינוק ניזון מתחליף חלב, כדאי לשקול מעבר לחלב צמחי.

לסיכום,

שיעול אצל תינוקות איננו מהווה בדרך כלל עילה לפנות לרופא. עם זאת, ישנם מקרים בהם מומלץ ואף רצוי להגיע למרפאה עם התינוק. לדוגמא, כאשר השיעול נמשך זמן רב (מעל לשבוע) ו/או הוא מלווה בכאבים וקוצר נשימה. כמו כן, אי שקט חריג, או עצבנות רבה מצידו של התינוק, יכולים אף הם להעיד על שיעול שהינו סימפטום של משהו מורכב יותר.