רשלנות רפואית בעת הלידה

רשלנות רפואית בלידה וכן רשלנות רפואית בהריון הינם מצבים שיכולים להתרחש וכדאי להיות מודעים להם כדי להגביר את הסיכוי שאת או העובר לא תיפגעו. נכון שהם מתרחשים בסבירות נמוכה, אך בכל זאת עדיף להיות מודעים אליהם.

למה מתכוונים כשטוענים כי התרחשה רשלנות רפואית בעת הלידה?

רשלנות רפואית בלידה עלולה לגרום לנזק לאם היולדת או לרך הנולד. במצבים קיצוניים רשלנות רפואית בלידה עלולה להוביל למות האם, למות העובר ולעיתים נדירות אף לשניהם.

הנה רשימה קצרה של טעויות רפואיות נפוצות בלידה שעלולות להיות לרופא או למילדת. הרופא עלול שלא לחזות נכון סיבוכים בלידה העלולים להיגרם בשל גודלו ומשקלו של העובר. כלומר, במקרה שהעובר שלך גדול ושוקל, נניח מעל שלושה וחצי קילו, על הצוות להתיעץ ולהחליט אם לחייב אותך לעבור ניתוח קיסרי כדי למנוע סיבוכים שעלולים לצוץ בשל גודל העובר.

מצבים נוספים שיכולים להתרחש בלידה רגילה הם מצוקות שונות של העובר. למשל, יתכן מצב שהעובר נמצא במצוקה, כגון חבל התבור התלפף סביב צווארו ומסכן את חייו בחנק. במידה והרופא או המיילדת לא ישימו לב לכך ולא יפעלו במהירות לפתרון המצוקה, זוהי תהיה רשלנות רפואית בלידה. כמובן שיתכנו מצבים נוספים שהצוות, הרופא והמיילדת לא ישימו לב למצוקה עוברית, שלעיתים הדרך היחידה לפתור אותה היא הוראה לניתוח קיסרי מיידי. יש מצבים שהצוות לא מספיק מיומן ועלול לגרום לנזקים לעובר או לך, היולדת. לדוגמא, רופא לא מיומן או חדש המושך את התינוק החוצה בעוצמה מוגזמת עלול להוביל למצב הנקרא "פרע כתף", הגורם לשיתוק היד של התינוק.

בנוסף, יתכן שצוות לא מיומן בשימוש בוואקום יגרום לשתפי דם תוך מוחיים ברך הנולד, העלולים להוביל לפגיעה בלתי הפיכה. כמובן ששימוש שלא לצורך בוואקום או במלקחיים בעת הלידה אף הם עלולים להוביל לפציעת היולדת או הילוד.  כל המצבים הללו ואחרים הנובעים מחוסר ערנות, חוסר מיומנות, או החלטות מוטעות בזמן הלידה יובילו לרשלנות רפואית בלידה.

רשלנות רפואית בלידה עלולה אף להיגרם מחוסר תשומת לב למצבה של היולדת. מצבים כגון: דימומים, איבוד דם רב, קרע בשליה, עלולים להיות קטלניים עבור האם הצעירה במידה ולא יטופלו באופן מיידי.

רשלנות רפואית בעת ההריון

רשלנות רפואית בהריון הינה חוסר זיהוי מצבים מסוימים שגורמים בסופו של דבר מומים ברך הנולד. כדי להקטין את הסבירות לרשלנות רפואית בהריון יש לשים לב שאין לך את התופעות הבאות: רעלת הריון – מצב הקיים אצל חמישה עד שבעה אחוזים מן הנשים ההרות. הוא מתבטא בעליה של לחץ הדם וכמות החלבון בשתן וכן בבצקות. מצב זה מסתיים רק לאחר הלידה. זהו מצב מסוכן שחשוב לשים לב אליו כי הוא עלול להוביל למות האם.

אי התאמת גורם רזוס שהוא חוסר התאמה בין הדם של העובר לזה של האם. המערכת החיסונית של האם תוקפת את העובר משום שהיא מזהה אותו כגורם זר.

מצב זה העלול להוביל למות העובר. מצבים נוספים שעלולים להוביל לרשלנות רפואית בהריון הם אנמיה או סוכרת הריונית והיפוגלוקמיה (חוסר סוכר בדם). בנוסף לכך אי זיהוי הריון מחוץ לרחם או מחלה מדבקת אצלך, שעלולה להדביק את העובר, גם הם עניינים שבמידה ולא זוהו בזמן יובילו לרשלנות רפואית. כלומר, אם את מרגישה לא טוב כדאי לרוץ מהר לרופא ולהיבדק ולוודא שהמצב שיש לך לא משפיע על העובר. ובמקרה שאת חולה וצריכה ליטול תרופות לוודא שהן לא פוגעות בפרי בטנך.