חשוב להכיר את ריפלוקס התינוקות

טיפול בתינוק הינו משימה מורכבת (ומספקת, כמובן) מאין כמוה. הדאגה לרך הנולד הינה בלתי נגמרת וההורה צריך תמיד "לעמוד על המשמר" – הן בבקרים שלאחר לילה מתיש ורצוף התעוררויות, והן בערבים כאשר התינוק נם לו בעריסתו. אחד הקשיים המרכזיים בגידול פעוטות נובע מכך שהתינוקות הרכים אינם מסוגלים לבטא כאב ו/או מצוקה באופן ברור. אכן, אין צורך לרוץ לרופא בגין כל שיעול שמשמיע התינוק, אך חשוב בהחלט לשים לב כי גידול ילדים דורש מההורה להיות "עם היד על הדופק" (תרתי משמע).

אי לכך, הורה לתינוק חייב להיות קשוב באופן מוחלט לילד, וזאת על מנת לזהות מצבים בהם הרך הנולד מתנהג בחוסר שקט או באי נוחות. עליו להבחין בין רצון לאכול, חיתול מלא בהפתעות וכדומה. לא אחת, התינוק מנסה לסמן לנו כי כואב לו והוא זקוק לעזרה.

אכן, במקרים רבים, ישנם תסמינים חיצוניים וברורים אשר ניתן להתחקות אחריהם. לדוגמא, קשה יהיה שלא לזהות פריחה בעור התינוק וזאת בשל הסימנים הברורים על עורם הרגיש של הפעוטות. עם זאת, כפי שצוין לעיל, מצוקות רפואיות רבות אינן נגלות לעין באופן כה "שקוף". אי לכך, חשוב לשים לב, כי בכי אצל פעוטות יכול להסתיר מאחוריו סוגיות נוספות מלבד רעב או רצון ל"סיבוב דאווין בסלון" על הכתף של אבא.

במידה וילדיכם סובל מחוסר שקט ומרבה לבכות לאחר הארוחה ובמהלכה, ייתכן בהחלט כי הוא סובל מתופעה הנקראת ריפלוקס תינוקות. כמו כן, תופעות נוספות כגון פליטה מוגברת היוצאת בעוצמה יכולות "להדליק נורה אדומה" באשר להתפתחות ריפלוקס תינוקות. על פי רוב, פעוטות אשר סובלים מריפלוקס תינוקות יפלטו יותר מפעמיים ביום.

מה זה ריפלוקס תינוקות?ריפלוקס תינוקות

המזון אותו אנו צורכים דרך הפה, ממשיך בגוף למערכת העיכול, ומגיע בסוף לפי הטבעת. בדרך, המזון יעבור בוושט, בקיבה ובמעי (הגס והדק). בין הוושט לקיבה קיים מעבר ובו שריר טבעתי חד כיווני הפועל כשסתום. מטרתו של השריר הנ"ל הינה למנוע חזרה של מיצי קיבה ומזון לוושט. עם זאת, לא מדובר בשריר אשר הינו חד כיווני באופן מוחלט. פעמים רבות, הגוף חייב לשחרר לחצים כגון הקאות וגזים והשריר הטבעתי פועל בכיוון ההפוך.

ריפולקס תינוקות הינו למעשה מצב בו השריר שבין הוושט והקיבה מבצע פעולה הפוכה ומעלה את תכולת הקיבה כלפי מעלה (תכולת הקיבה חוזרת לוושט ומשם לגרון). מדובר במזון אשר עוכל רק בחציו או שלא התעכל כלל. מזון זה ייצא מפיו של התינוק בזרם של פליטה מוגברת. ריפלוקס תינוקות הינו למעשה שורה של פעילויות לא נעימות המתרחשות במערכת העיכול של הילד, ואשר גורמות לו לצרבות, הקאות וכאבים.

מה גורם לזה?

נשאלות אפוא השאלות – "למה לי?" או "מה גורם לזה?". ובכן, ראשית, פעוטות אשר סובלים מטונוס שרירים נמוך או מוגבר עלולים לסבול מריפלוקס תינוקות. עם זאת, במרבית המקרים, ריפלוקס תינוקות ייגרם כתוצאה מאחת מהסיבות שלהלן:

  1. בית החזה של התינוק הינו מכווץ ונוקשה, וכתוצאה מכך הוא מפעיל לחץ על מערכת הבליעה (המכווצת אף היא).
  2. הפעוט נולד טרם זמנו ומערכת העיכול שלו עוד לא התפתחה במלואה.
  3. השריר הטבעתי במעבר שבין הוושט והקיבה מכווץ וסגור חזק מדי. מדובר במצב בו המזון של התינוק לא היה יכול מלכתחילה לרדת מטה.
  4. השריר הטבעתי בין הוושט לקיבה איננו חזק דיו והוא לא מצליח לתפקד כשסתום פונקציונאלי ויעיל.
  5. הפעוט רגיש לחלבונים במזון (לדוגמא, חלב סויה או חלב בקר).

האם זה מסוכן?

ריפלוקס תינוקות איננה תופעה המסכנת את חייו של הילד, אך אין ספק כי היא יכולה לגרום לסיבוכים מסוימים. לדוגמא, פעוטות הסובלים מהתופעה הנ"ל עלולים לפלוט לעיתים קרובות וכתוצאה מכך לא לעלות במשקלם כנדרש. כמו כן, הפעילות בוושט עלולה לגרום לדלקות או למצב דמוי אסטמה. כפי שצוין לעיל, בניגוד לתופעות רפואיות אצל תינוקות כגון שלשול או פריחה, ריפלוקס תינוקות הינו תופעה אשר אבחונה דורש תשומת לב מוגברת מצד ההורה. אי לכך, במידה ואתם מבחינים באחד התסמינים שתוארו לעיל, מומלץ לפנות לרופא ילדים אשר ימסור את אבחנתו המקצועית.