הכנות לקראת הלידה

קורס הכנה ללידה צריך תירגול בביתבשנים האחרונות, חלה התפתחות עצומה בכל הקשור לתקופות הריון ולידה. בין אם מדובר בשינויים של ממש מבחינת הבדיקות הרפואיות האפשריות, ובין אם עסקינן בהכנה לקראת בואו של הרך הנולד לעולם, ישנן מספר תחנות אשר מרבית בני הזוג יעמדו בהן במרוצת ההריון. כאשר מדובר בהריון ראשון, בני הזוג חוששים לא אחת לקראת הבאות. אי לכך, קופות החולים, בתי החולים, וגורמים פרטיים שונים, מעניקים אפשרות לפזר מעט מן הערפל העוטה את מעמד הלידה וזאת באמצעות קורס הכנה ללידה.

מדובר בקורס בן מספר מפגשים אשר במסגרתו ההורים המיועדים נחשפים להיבטים השונים הקשורים בלידה. בתום הקורס, ההורים יתמצאו במושגים כגון לידת בית, ירידת מים, צירי ברקסטון היקס, פתיחה מלאה, ניתוח קיסרי, אפידורל, סקירת מערכות, שיליה קדמית וכדומה.

קורס הכנה ללידה, כשמו כן הוא. מטרתו הינה להפיג את החששות המרכזיים העוטפים את המושג המושג לידה וזאת על ידי מתן מידע רלבנטי בנושא. על פי רוב, ההורים יוכלו לפנות לקופת החולים בה הם מבוטחים על מנת להירשם במסגרת קבוצתית לקורס הכנה ללידה. הקורס הקבוצתי בקופות החולים הינו בעל יתרונות רבים ואין ספק כי הוא יכול לסייע באופן משמעותי להבין את מהותו של האירוע המצפה לבני הזוג.

הורים אשר יהיו מעוניינים בכך, יוכלו להירשם באופן פרטי לקורס הכנה ללידה. קורס פרטי נהנה ממספר יתרונות. לדוגמא, קיימת להורים היכולת לבחור בקורס אינטימי בו הם יקבלו יחס אישי במסגרת מצומצמת. יודגש כי ישנם קורסים פרטיים להכנה ללידה אשר נערכים גם הם במתכונת קבוצתית ויכולים להתאים להורים רבים. לעיתים, קורס ההכנה ללידה נועד לסייע לקראת לידה "מיוחדת" – למשל, לידה בבית או לידה בנסיבות לא שגרתיות.

קורס הכנה ללידה, מה הוא כולל?

במסגרת קורס הכנה ללידה, ההורים לעתיד נחשפים למושגים הרלבנטיים מבחינתם בנוגע להליך הממתין להם בסוף ההריון. הקורס מועבר על ידי מיילדות, רופאים, דולות וגורמים מקצועיים העוסקים בלידות ובהכנה לקראתן. בתחילה, מוסברים בקורס המושגים השונים הקשורים ללידה – ירידת מים, שיליה, פקק הרירית, צירים, צירים מדומים, פתיחה, צוואר רחם ומחיקתו, אפידורל, ניתוח קיסרי, לידת וואקום, תוכנית לידה, מוניטור, סיבוכים במהלך הלידה, הנקה, פגות, לידה מוקדמת, שבועות הריון, התמודדות לאחר הלידה וכדומה. בהמשך, ההורים המיועדים לומדים אודות יכולתם להשפיע על מהלך הלידה, עוד בטרם הם מגיעים לבית החולים. כמו כן, המשתתפים מבינים כיצד ניתן לאבחן צירי לידה ומקבלים תשובה לשאלה האלמותית המעסיקה אותם יותר מכל – "מתי לנסוע לבית החולים?".

קורס הכנה ללידה איננו רק עניין אינפורמטיבי. הקורס כולל גם הכנה נפשית לקראת האירוע המרגש ומטרתו לסייע בהפגת מתחים וחששות נפוצים. כמו כן, על פי רוב, הקורס כולל גם "התנסות מעשית" בנשימות בזמן צירים או בדרכים השונות אשר ניתן להקל על צירי הלידה בעת התגברותם. קורס הכנה ללידה איננו פונה רק לנשים והוא טומן בחובו תכנים רבים אשר רלבנטיים לבני זוגם (קל וחומר בעולם בו מעורבותם של גברים בהליכי הריון ולידה גבוהה איננה עניין נדיר כלל).

קורס הכנה ללידה באופן פרטי

כפי שצוין לעיל, קורס הכנה לידה יכול להיות מטעם קופת החולים או מטעם גורמים פרטיים. אין ספק כי קיימים הבדלים בין הקורסים השונים, הן מבחינת היקפם והן מבחינת מחיריהם. כמו כן, ישנם היבטים המבדילים בין הקורסים ה"ציבוריים" לקורסים "הפרטיים". למשל, קורסים הנרכשים באופן פרטי יכולים להיערך במסגרת מצומצמת וממש אחד-על-אחד (או יותר נכון, אחד-על-שניים). יתרה מזאת, ניתן לעיתים לשלב קורס הכנה ללידה עם שירותים נוספים כגון ליווי ביום הלידה או אחריה (על ידי דולה מקצועית או מיילדת פרטית). לעיתים, נשים בוחרות ללדת בבית או באופן טבעי (ללא זריקת אלחוש) ואירוע הלידה שלהן תוכנן מראש וכולל רישום לקורס רלבנטי.

איך בוחרים קורס הכנה ללידה?

בדומה לכל עניין הכולל שילוב של תינוקות והורים, אין ספק כי גם המונח "קורס הכנה ללידה" הפך במרוצת הזמן לתעשייה בפני עצמו. קיימת כיום תחרות אדירה בין קופות החולים ובתי החולים באשר לקורסי הכנה ללידה. כמו כן, ל"מאבק" זה הצטרפו גם גורמים פרטיים כגון מומחים מהרפואה המשלימה, מיילדות, דולות, חברות פרטיות וכדומה. אפילו בתחום של שמות לתינוקות יש תחרות!

בעת בחירת קורס הכנה ללידה, חשוב לערוך תיאום ציפיות בנוגע לנושאים אשר רלבנטיים מבחינתכם. לדוגמא, במידה והאישה מעוניינת בלידת בית, מומלץ לה להשקיע בקורס הכנה ללידה אשר יעסוק בתחום ספציפי זה. מנגד, אם אתם הורים המעוניינים לקבל מושג כללי בלבד, תוכלו "להסתפק" בקורסים זולים ו"ציבוריים" יותר. כפי שצוין לעיל, המבחר מבחינת קורסי הכנה ללידה הינו עצום וכולל פעמים רבות היבטים נלווים נוספים. למשל, שילוב עם רפואה משלימה, התמקדות ביולדת גם לאחר הלידה, שילוב עם מומחי תזונה וכושר וכדומה.