מה לעשות בפריחה אצל תינוקות?

פריחה אצל תינוקותבעיות עור אצל תינוקות מטרידות הורים רבים בארץ ובעולם. על פי סקר אשר נערך לאחרונה על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה, במהלכו רואיינו מאות אמהות לילדים עד גיל שלוש, עולה כי כ-95% מהנשאלות נתקלו בשלב מסוים בבעיות עור כאלה ואחרות אצל ילדיהן. במסגרת רשימת בעיות העור אצל פעוטות, נראה כי תפרחת חיתולים "כבשה את הבכורה". 40% מהנשים העידו כי תינוקן סבל מתפרחת זו (הנוצרת כתוצאה ממגע בין העור לחיתול הנייר). לאחר מכן, בסדר יורד, דווח על תופעות נוספות אצל פעוטות כגון עור יבש (21% מהתינוקות), אסטמה של העור (16%), פצעונים (6%) ופריחה הנובעת מהזעה (4%).

אין ספק, פריחה אצל תינוקות יכולה בהחלט להלחיץ את ההורה העומד חסר אונים אל מול תינוק הסובל מבעיה רפואית. עם זאת, חשוב לזכור כי למרות שיש לשים לב לפריחה זו, וזאת משום שייתכן ותהינה לה משמעויות רפואיות, על פי רוב מדובר בעניין "שגרתי" אשר כל ילד חווה בשלב כזה או אחר. פעוטות רכים נאלצים פעמים רבות להתמודד עם "תחלואי העולם" בשבועות הראשונים לחייהם. פריחה, בדומה לתופעות נפוצות בגיל זה כגון שלשול של תינוקות, בדרך כלל איננה סיבה לדאגה.

מה זו פריחה אצל תינוקות?

על מנת להבין מהי פריחה אצל תינוקות, עלינו להבין ראשית מהו העור. העור הינו למעשה האיבר הגדול ביותר בגוף האדם וחלקו במשקל הגוף עומד על כ-15%. מדובר באיבר אשר ממלא שורה של תפקידים כגון וויסות טמפרטורת הגוף והגנה מפני זיהומים או התייבשות. כמו כן, היות והוא מעטפת חיצונית, הוא נמצא ב"קבוצת סיכון" לפריחה בשל חשיפתו המתמדת לגירויים. פריחה על העור הינה למעשה תגובה לגירויים אלה אשר יכולה לבוא לידי ביטוי בשינויים בצבע, בטקסטורה ו/או בהופעה.

בניגוד לתופעות אחרות אצל פעוטות אשר אינן מגיעות עם ביטוי חיצוני מובהק (לדוגמא, רפלוקס אצל תינוקות), קל לזהות פריחה וזאת בשל הופעתה לראווה על גבי עורו של הילד. עם זאת, היות ו"בנק התגובות" של העור לגירויים הינו מוגבל, גורמים שונים יכולים לגרום להתפתחות פריחות זהות או דומות. אי לכך, לא אחת קשה להתחקות אחר הגורם המרכזי או העיקרי שהוביל להתפתחות הפריחה אצל התינוק. קל וחומר כאשר מדובר בפעוטות רכים אשר אינם יכולים להביע תחושות וכאב בצורה ברורה.

פריחה אצל תינוקות יכולה להתפשט על כל הגוף או "להתמקד" באזור אחד ספציפי. פעמים רבות, פעוטות אשר סובלים מפריחה נאלצים להתמודד עם תופעות נוספות כגון שלפוחיות, גירוד, חום אצל תינוקות, בלוטות מעל העור, נפיחויות, עור יבש/סדוק ועוד. במקרים חריגים, פריחה אצל תינוקות יכולה לגרום ממש לכאב מקומי.

מתי זה מסוכן?

השאלה הראשונה אשר עולה בליבם של ההורים המודאגים היא – האם זה מסוכן? ובכן, חשוב להרגיע. פריחה אצל תינוקות, כפי שניתן לראות מנתוני הסקר שהוצגו לעיל, הינה תופעה שגרתית ה"מבקרת" אצל תשעה מתוך כל עשרה תינוקות. כמו כן, על פי רוב, מדובר בעניין חולף ומרבית הפריחות אינן אלא תופעות זמניות בלבד. בדרך כלל, פריחות אף אינן מדבקות ואין להן השפעה על עורו של הילד לאורך זמן.

עם זאת, חשוב לדעת כי ישנן פריחות מסוכנות אשר יש לשים אליהן לב. למשל, קיימות מספר תופעות בפריחה אשר אין להתעלם מהן בעת הופעת הסימנים. לדוגמא, במידה ולחץ על האזור איננו גורם להיעלמות זמנית של הפריחה, ייתכן כי מדובר בפריחה מסוכנת. במקרים אלה, יכול להיות כי הפריחה נובעת מדימומים עוריים ותת עוריים אשר מחייבים פנייה לבדיקה רפואית. גם פעוטות הסובלים מפריחה באזור הפה (שפתיים, לשון וכדומה), בין אם היא גורמת להם לקשיי נשימה ובין אם לאו, צריכים לבקר אצל רופא הילדים.

לסיכום,

פריחה אצל תינוקות הינה, בדרך כלל, דבר שגרתי לחלוטין. כפי שצוין לעיל, פעוטות סובלים לא אחת מפריחה ותופעות נוספות ועל כן אין צורך להתרגש ולהילחץ. עם זאת, חשוב בהחלט להיות עם "היד על הדופק". פריחה אצל תינוקות יכולה להיות גם עדות לתופעות אחרות ומסוכנות.