עצירות אצל תינוקות

כהורים אתם רוצים להעניק לתינוק שלכם את כל מה שאתם יכולים ורק את הטוב ביותר. אתם קונים לו מוצרים לתינוק איכותיים ומעוצבים, נרשמים לקורסים של שחיית תינוקות או עיסוי תינוקות, בכדי לתרום ככל שניתן להתפתחותו התקינה, אתם מסתובבים סביב הקטנטן ודואגים כל הזמן שהוא ישן טוב, אוכל טוב, מתפתח טוב ובכלל, טוב לו. העניין הוא שלפעמים התינוק שלכם סובל מתופעות שונות הגורמות לו לחוש פחות נוח ופחות נעים ואולי השד לא באמת נורא כל כך, אבל בגלל שכידוע תינוק לא יכול להתלונן או להגיד לכם ממה הוא סובל, אתם צריכים למצוא את הכלים להבין זאת לבד. התופעות השכיחות ביותר מהם סובלים תינוקות קטנים הם נושא של גזים אצל תינוקות ונושא של עצירות אצל תינוקות. כמו כל הגוף הקטנטן של פעוטות גם מערכת העיכול שלהם היא רגישה ועדינה מאוד ומושפעת מכל שינוי קטן. סיטואציות רבות יכולות לגרום לכך שתינוק יסבול מקשיי עיכול ובהמשך גם מנושא של עצירות אצל תינוקות. הדרך שלו להביע את זה, תהיה כמובן בכי וההורים יוכלו להבין מהר מאוד שלא נוח לו כמו גם את הסיבה לכך.

 איך נוצרת עצירות אצל תינוקות?

תופעת עצירות אצל תינוקות, תהיה יחסית נדירה אצל פעוטות קטנטנים היונקים חלב אם, מכיוון שחלב אם מתעכל בקלות. תינוק הניזון בחודשים הראשונים לחייו מתרכובות מזון המבוססות על חלב פרה, יהיה חשוף יותר לנושא של עצירות תינוקות מכיוון שחלב זה הוא קצת יותר קשה לעיכול מאשר חלב אם, אך עדיין לא מדובר בתופעה נפוצה מדי. תופעת עצירות אצל תינוקות נהיית יותר נפוצה כאשר תזונת תינוקות תהיה מבוססת על מוצקים. התינוק מתנסה במזונות חדשים שלא תמיד מערכת העיכול שלו תגיב אליהם בצורה טובה, כך יכולה להיווצר עצירות תינוקות. מהסיבות הללו, חשוב להכניס לו מזונות חדשים בהדרגתיות ובמינונים קטנים ולוודא שהוא שותה הרבה מים. יש להקפיד ולעקוב אחרי התגובה של התינוק לכל אחד מהמזונות החדשים. במידה ואותה עצירות תינוקות גורמת לתופעות כמו: אי עלייה במשקל או תסמינים אחרים שנראים לכם לא תקינים מומלץ לפנות לרופא ולוודא את מקור הבעיה של אותה עצירות אצל תינוקות.

אז איך מזהים עצירות תינוקות?

ראשית, הסימן הברור ביותר לזיהוי עצירות אצל תינוקות היא בכמות היציאות של הפעוטות, במידה והתינוק שלכם עושה את צרכיו בתדירות נמוכה מהרגיל, זה כמובן אמור להדליק לכם את הנורה האדומה. סממן נוסף שיכול לסייע לכם בזיהוי עצירות תינוקות אצל הפעוט שלכם, היא סימני מצוקה אצל התינוק: בכי בלי סיבה מובנת, אור אדמומי ותופעות נוספות. תחושה של כאב אצל התינוק, בעת עשיית צרכיו, היא סימן נוסף שכנראה התינוק שלכם סובל מתופעה של עצירות תינוקות. עוד סימן לתופעה זאת יבוא לידי ביטוי בצואה יבשה או קשה מהרגיל. כל אחת מתופעות אלו יכולה לעורר את החשד אצל ההורים שהתינוק הקטן שלהם סובל מנושא של עצירות תינוקות ויש לעשות מה שאפשר בכדי להקל עליו את הסבל.

כיצד מטפלים בתופעה?

הורים המזהים תופעה של עצירות תינוקות אצל התינוק שלהם, יכול לעסות את הבטן שלו בצורה עדינה במשך מספר דקות, פעולה זאת יכולה לסייע לפתור את הבעיה. דרך נוספת שיכולה לסייע להורים לטפל בתופעת העצירות אצל התינוק שלהם, היא הוספת סיבים או ברזל לתזונה של התינוק. תופעה של עצירות תינוקות חולפת בדרך כלל באופן טבעי ואם לא מדובר בתופעה קשה במיוחד אין סיבה להילחץ. יחד עם זאת, במידה והתינוק מראה סימני מצוקה ולא עושה צרכים מספר ימים ברצף, חשוב לקחת אותו לרופא.