שעת קריאה חשובה לתינוקות

אין ספק כי אחד התפקידים החשובים ביותר של ההורים (פעמים רבות, של האב) הוא הקראת הסיפור שלפני השינה. פעוטות רכים וילדים נהנים מסיפור לילה טוב ופעמים רבות הסיפורים מסייעים להם להירדם בנעימים. היות וכולנו יודעים כי שנת תינוקות איננה בדיוק סוגיה פשוטה (וביתר שאת בשנה הראשונה), שעת סיפור יכולה בהחלט להיות משמעותית מבחינת הפעוטות והוריהם.

ספרי תינוקותבעבר, מדפי ספרי תינוקות בחנויות לא הציעו מבחר מגוון. הימים הללו חלפו עברו מן העולם. בימינו, ניתן לרכוש ספרים בשורה ארוכה ובלתי נגמרת של נושאים, איורים, תכנים, אורכים וכדומה. על פי מאמר שפורסם באתר הכלכלי "גלובס", לכבוד שבוע הספר האחרון (ינואר, 2012), ספרי ילדים מהווים כ-20% מהסיפורת הנמכרת בישראל על ידי הרשתות הגדולות. למעשה, רק ספרי פרוזה נמכרים יותר מספרי תינוקות (וזאת בשיעור של כ-25% בלבד).

ספרי תינוקות, בדומה לספרים לילדים בגיל הרך, אינם רק אסופת סיפורים בחרוזים. ממש כמו שאדם מבוגר קורא רומן מפורסם ומתוך המילים הוא משכיל ומרחיב את אופקיו, כך גם פעוטות "הקוראים" ספרים. מעבר להיותם מקסימים ומדהימים, ספרי ילדים הינם כלים מצוינים בידי ההורים. מדובר בספרים מדליקים ובהם סיפורים קצרים בחרוזים אשר נועדו לפתח את החשיבה של התינוק ולסייע לו "להשכיל וללמוד".

למשל, ספרי תינוקות מסייעים בהכרת צבעים, חיות, צמחים וכדומה. בנוסף, על פי רוב הם טומנים בחובם גם מוסר השכל חינוכי העוזר להורים לעצב את העולם הערכי של התינוק מבחינת נורמות והבדלים בין טוב ורע. כמו כן, היות ולא מדובר בטקסטים תיעודיים או מחקרים אקדמאיים, ספרי תינוקות מאוירים באופן קסום ובאמצעותם פעוטות מרחיבים את הדמיון וכך גם את היצירתיות הטמונה בהם.

מיותר לציין כי החרוזים הקלילים והשפה הקולחת מעשירים גם את אוצר המילים של התינוק והופכים את ההאזנה לספר לחוויה שאין שנייה לה. למעשה, הורים אשר יקפידו לרכוש ספרים שילדיהם מתחברים אליהם, "יאלצו" (וכמובן, יעשו זאת בשמחה) להקריא לקטנטנים את הסיפור כמעט מדי יום.

ספרי תינוקות – הגיל כן קובע

ספרים לגיל הרך, בדיוק כמו שאר מוצרי תינוקות רגילים, מופרדים זה מזה מבחינת הגילאים אליהם הם פונים. מיותר לציין כי פעוטות בגילאי חצי שנה זקוקים לתכנים מסוימים, השונים בתכלית מהסיפורים שיעניינו ילדים בני שנה ומעלה. אי לכך, בעת רכישת ספרי תינוקות חשוב לבחון היטב האם הספר מתאים לילד מבחינת הגיל, אם לאו. כמו כן, כל הורה מכיר את בנו/בתו יותר טוב מכל אחד אחר. לפיכך, בדרך כלל בחירה של אמא או אבא בעת כניסה לחנות ספרים תביא לקבלת ההחלטה הנכונה ביותר.

רכישת ספרים המתאימים הן לאופי הילד והן לגילו, יכולה בהחלט להיות בעלת משקל של ממש מבחינת שלבי ההתפתחות של התינוק. ככל שהילד יתחבר יותר לספר, כך תגבר הנאתו ממנו וכפועל יוצא מכך הוא ירוויח את שלל היתרונות שיש לספרים להציע.

הקלאסיות מול הצעירים

ניתן לחלק ספרי תינוקות לשני סוגים עיקריים – ספרים וותיקים ומוכרים לעומת ספרים חדשים ומודרניים. חרף המבחר העצום של ספרים לגיל הרך הנמצא על מדפי החנויות ברשתות הגדולות ובחנויות הספרים, נראה כי הורים רבים מעדיפים עדיין לשמור אמונים לקלאסיקות הישנות. בין אם גדלתם על "מעשה בשלושה בלונים" של מרים רות מ-1974, ובין אם דווקא "האריה שאהב תות" (1971) ליווה אתכם בשנות חייכם הראשונות, אין ספק כי כיף לחזור לספרים הישנים ולהעביר את הלפיד לדור הבא. עם זאת, מומלץ לא להיות מקובעים וזאת משום שישנם ספרי ילדים חדשים ומדליקים אשר יצאו לאור בשנים האחרונות.