התינוק מנוזל? כך תטפלו בו

נזלת אצל תינוקות הינה עוד אחת מהתופעות הנפוצות אשר עלולות להיות מנת חלקם של פעוטות רכים. בעיקרון, הנזלת נועדה דווקא לסייע לגוף וזאת משום שמדובר במנגנון הגנה לשם הרחקת חיידקים וזיהומים. עם זאת, בדומה לכלי הגנה אחרים (כגון ליחה בתינוקות), גם נזלת עלולה פעמים רבות להציק לילד ולהפוך למטרד של ממש.

נזלת אצל תינוקות נגרמת בעיקר בגין התקררות והצטננות (הידועות בשמן "Common Cold"). מדובר בתופעה נפוצה ושכיחה ביותר. מחקרים מראים כי תינוקות מגיל חצי שנה עד חמש לוקים בכ-12 אפיזודות של נזלת בממוצע בשנה, זאת לעומת מבוגרים אשר הממוצע השנתי שלהם עומד על שלוש אפיזודות בלבד. ישנן מספר דרכים באמצעותן ניתן להתמודד ביעילות עם נזלת אצל תינוקות.

נזלת אצל תינוקות – תרופות סבתא, מסאז' ומרשמים רפואיים

נזלת אצל תינוקותראשית, מחקרים הוכיחו כי תרופת הסבתא העתיקה – מרק עוף – מסייעת באופן משמעותי ומיידי בתופעות של נזלת. מרק עוף, אשר הינו מזון עשיר בנתרן, מומלץ על ידי אמהות ותיקות כתרופת פלא כנגד מחלות חורף שונות. כוס מרק עוף תוכל לעזור במידה רבה במקרים שלתינוקות יש נזלת או שיעולים. דרך נוספת להיאבק בתופעת הנזלת הינה על ידי הגבהת ראשו של העולל. ניתן לשים שמיכה או מגבת מתחת למצעים של התינוק ובכך להביא להגבהה מסוימת של ראשו. הגבהה זו תוכל להקל על דרכי הנשימה ועל הצטברות נזלת באף.

הורים רבים המתמודדים עם נזלת אצל תינוקות בוחרים לעשות זאת באמצעות מכשיר אדים. מכשיר זה פולט לחלל החדר אדים חמים או קרים כאשר הרעיון המרכזי מאחוריו הינו ליצור לחות במתחם אשר תסייע בפתיחת דרכי הנשימה של הילד. במידה ותרצו להגביר את האפקט, תוכלו לפזר על מכשיר האדים או על כרית התינוק מעט טיפות של שמנים ארמוטיים (כגון שמן איקליפטוס). על בסיס אותו העיקרון, גם אמבטיה חמה אפופת אדים תוכל בהחלט לסייע באופן משמעותי להפחתת הנזלת. תרסיס מי מלח ידוע גם הוא כגורם משפיע כנגד נזלת אצל פעוטות.

אדמומיות בגלל נזלת אצל תינוק

בעקבות הנזלת וההתעסקות הרבה באזור הרגיש של האף והשפה, הילדים עלולים לסבול מאדמומיות ורגישות. על מנת להקל עליהם, ניתן להשתמש בג'לים שמנוניים מיוחדים המפחיתים את החיכוך עם העור וחלקם אף בעלי תכונות המסייעות בפתיחת דרכי הנשימה. כמו כן, כאשר אתם מקנחים את אפו של הילד, מומלץ לעשות זאת באמצעות מגבונים לחים המכילים אלוורה וזאת בכדי להנעים את הפעולה ככל הניתן.

חשוב לדעת כי ישנה משמעות גם לצבעה של הנזלת. בעוד נזלת שקופה מסמלת בדרך כלל את התפתחותה של תופעה אלרגית, נזלת צהובה או ירוקה עלולה להוות עדות לזיהום בדרכי הנשימה. חשוב להדגיש כי פעוטות הסובלים הן מנזלת צהובה והן מחום, צריכים להגיע לרופא בכדי לאבחן האם דרושה להם אנטיביוטיקה.

שימו לב, נזלת אצל תינוקות הינה עניין מדבק ביותר. אי לכך, במידה וילדכם סובל מנזלת, מומלץ שלא לשלוח אותו לגן ולתת לו להתאושש מהתופעה במשך מספר ימים בבית. ראשית, במידה והילד ילך לגן, וייחשף לילדים אחרים הסובלים מנזלת, ייתכן בהחלט שתקופת הבראתו תגדל באופן משמעותי. כמו כן, כפי שצוין לעיל, מדובר בתופעה מדבקת. לפיכך, ועל מנת להתחשב בבריאותם של העוללים האחרים, חשוב להימנע משליחת ילד חולה לגן.

לסיכום,

נזלת איננה גזרה משמיים ולמרות שמדובר בתופעה נפוצה, ניתן בהחלט להיאבק בה ואף לנצח. ישנן מספר דרכים יעילות המאפשרות התמודדות עם נזלת אצל תינוקות. חלקן אפשר לעשות בבית ללא מאמץ, חלקן דורשות רכישת מוצרים מיוחדים לתינוקות  (למשל, מכשיר אדים), וחלקן תעשנה על בסיס מרשם רופא. כך או כך, אל תזניחו את עניין הנזלת וזאת משום שילדכם סובל ממנה. ככל שמדובר בפעוט שאיננו יכול להביע את דעתו, הרי שהאחריות לבריאותו ולהפחתת סבלו מונחת לפתחם של ההורים באופן מוחלט.