שימרו על משקל התינוקות

משקל תינוקותפעוטות ידועים בציבור כיצורים עגלגלים ומתוקים, ולעיתים נדמה כי כאשר מדובר בתינוק, ככל שהוא שמנמן יותר, כך הוא חמוד יותר. ובכן, למרות שרובם המכריע של התינוקות הינם "שמנים מנחת", הרי שיש מקרים בהם ההשמנה מעידה על בעיה רפואית שיש לטפל בה. משקל תינוקות הינו עניין אשר אסור לזלזל בו וחשוב כי ההורים יהיו עם היד על הדופק בכל הנוגע למשקל בנם/בתם.

היות ופעוטות אינם יודעים כיצד להביע רגשות ותחושות, סוגיות רפואיות הקשורות בהם דורשות תשומת לב מרבית מההורים. לדוגמא, במידה והילד סובל מתופעות כגון חום או שלשול תינוקות, ההורה חייב להיות רגיש לסממנים השונים ולבדוק האם יש צורך להסב את תשומת ליבו של רופא הילדים לסוגיה. דברים אלה רלבנטיים גם כאשר עוסקים בסוגיות כגון משקל.

חשוב להדגיש כי קצב הגדילה של התינוק מעיד על תקינותה של התפתחותו. דהיינו, ככל שקצב הגדילה הינו תקין, הרי שהדבר מעיד גם על ההתפתחות של התינוק מבחינה הכרתית, שכלית, שפתית, תנועתית וחברתית. קצב הגדילה הינו מונח אשר מורכב משלושה פרמטרים עיקריים – משקל, גובה והיקף ראש. דהיינו, משקל תינוקות מהווה את אחד הנדבכים החשובים מבחינת התפתחותו התקינה של הילד.

משקל תינוקות – הכול יחסי

משקל פעוטות נמדד בישראל בהתאם להנחיות והוראות מטעם משרד הבריאות. מדובר אפוא בשיטה לבחינת משקל על בסיס עקומות גדילה המגדירות מהו משקל תקין ומהו משקל עודף או חסר. במסגרת ביקוריהם התכופים של הילד ואימו בתחנות טיפת חלב, כמעט בכל פעם הרך הנולד יונח על גבי משקל תינוקות. המטרה הינה ברורה. לעקוב אחר התפתחות התינוק מבחינת גדילתו (גם אורכו והיקף ראשו ימדדו בפגישות אלה).

חשוב להדגיש כי המדידות הינן יחסיות. דהיינו, המשקל מנפיק נתון אשר אין לו כל משמעות במידה והוא איננו מחושב ביחס לגובה ולהיקף הראש. רק שילוב של כל הפרמטרים הנ"ל יוכל להעניק תמונה מלאה אודות התפתחותו של הילד. עקומות גדילה העוסקות במשקל תינוקות מחולקות לאחוזונים. האחוזונים מתארים למעשה קצבי גדילה שונים לאורך העקומה. למשל, תינוק הנמצא באחוזון ה-5 סובל מחוסר משקל, וזאת לעומת תינוק באחוזון ה-95 אשר כמעט כל הפעוטות בעולם אינם שמנמנים כמוהו.

על פי רוב, קצבי הגדילה בין 5% ל-95% הינם תקינים, וזאת בהתאם להתפתחות הילד הספציפי (לדוגמא, קפיצת משקל מאחוזון 5 לאחוזון 80 בתוך תקופה קצרה יכולה להעיד על בעיה מסוימת). כמו כן, חשוב להדגיש כי גם חוסר משקל יכול להיות סממן לבעיה רפואית. למשל, רפלוקס אצל התינוקות הינו תופעה אשר יכולה לבוא לידי ביטוי במשקל חסר.

השמנת יתר בקרב תינוקות

השמנת יתר אצל תינוקות הינה אחד החששות הגדולים ביותר של ההורים. מקל וחומר בישראל, אשר (בדומה למרבית המדינות המפותחות) תופעת השמנת היתר אצלה נמצאת במגמת עלייה מזה שנים רבות. כמו כן, מחקרים בתחום הצביעו באופן מפורש על קשר בין עודף משקל בגיל צעיר לבין השמנת יתר בגיל מבוגר. מחקרים אלה הראו כי כ-20% מהפעוטות אשר סבלו בגיל צעיר ממשקל עודף, ייאלצו להתמודד עם הבעיה גם בבגרותם. כאשר מדובר בבני נוער, הנתונים ברורים עוד יותר. כ-80% מבני הנוער הסובלים מהשמנה ימשיכו להתמודד עימה גם בגילאים בוגרים.

כפי שציינו לעיל, משקל תינוקות איננו ערך אבסולוטי ומוחלט. בדומה למשקל אצל מבוגרים, גם תינוקות נמדדים בהתאם לגובהם וביחס לאוכלוסייה. תינוקות הנמצאים מעל אחוזון 85 הינם בעודף משקל, ואילו פעוטות באחוזון ה-95 כבר מוגדרים כסובלים מהשמנה.

ישנן מספר דרכים להתמודד עם משקל תינוקות גבוה במיוחד. ראשית, חשוב לאתר את המקור להשמנה. פעמים רבות המשקל החריג לא נובע דווקא מענייני תזונה ו/או העדר פעילות. לעיתים, הסיבה לכך נעוצה דווקא בבעיה רפואית (למשל, בעיות בתפקוד ההיפותלמוס, מחסור בהורמון הגדילה או תסמונות גנטיות שונות). הפעולה הטובה ביותר מבחינת ההורים הינה לפנות לרופא ילדים על מנת לקבל ייעוץ רפואי.

חשוב שלא לנקוט באמצעים קיצוניים כגון הרעבת התינוק. כאמור, משקל פעוטות איננו בהכרח קשור לתזונה ויכול להיות מושפע מגורמים נוספים. ביקור אצל רופא ילדים, וייתכן שגם ייעוץ מדיאטנית מוסמכת, יכולים ב-90% מהמקרים לפתור את הבעיה ולמצוא את דרך הטיפול הנכונה.