לא נורא, זו רק ליחה

ליחה אצל תינוקותפעמים רבות, כאשר אנו לוקחים את התינוק לפעוטון, אנו מופתעים לגלות כי מדובר במקום שהינו "גן עדן לילדים עם נזלת, ליחה ושיעול". ליחה אצל תינוקות הינה תופעה נפוצה ביותר, אשר גורמים רבים יכולים לעמוד מאחוריה. לצערנו, מדובר בתופעה שכיחה אשר יכולה להפריע באופן משמעותי לאורח חייו התקין של התינוק. על פי רוב, ליחה איננה מסוכנת. עם זאת, היא יכולה כאמור לגרום להפרעות בשינה, קשיי נשימה, חוסר שקט וכדומה.

ראשית, יש להבין מהי הליחה. אחד מהמרכיבים החשובים ביותר בגופנו הינו לחות. ללחות ישנן מספר מטרות מבחינת תפקודו של הגוף. למשל, היא מאפשרת ללחלח, לסוכך על רקמות גוף שונות ועוד. יודגש כי לחות טבעית הינה חלק בלתי נפרד מהמטבוליזם (חילוף החומרים) בגוף אשר מתבצע במערכות הדם, העיכול והרקמות.

עם זאת, כאשר הלחות הינה עודפת, ייתכן מצב בו היא לא תתחדש באופן טבעי. אי התחדשות לחות יכולה להיות בשל אכילת מזונות סמיכים (ועשירים בנוזלים) או בגין חולשה של מערכת העיכול. בכל אופן, לחות שקועה ותקועה מתייבשת במהירות והופכת לנוזל צמיג ודביק. נוזל זה ידוע בשמו העממי והמקצועי "ליחה".

 ליחה אצל תינוקות – לא מחלה חשוכת מרפא

מחלות וסימפטומים רבים יכולים להיות תולדה של ליחה. לדוגמא, שלשול תינוקות, כאבי בטן, עצירות, גזים, נזלת, הקאות, שיעול לח ושופע, אסטמה, קשיי נשימה, דלקות גרון, דלקות אוזניים, שקד שלישי, בלבול וחוסר ריכוז. פעמים רבות, ליחה אצל תינוקות גורמת לפעוטות להיכנס למעגל בלתי נגמר של מחלות חוזרות ונשנות. כיצד אפוא ניתן להתמודד עם ליחת תינוקות?

בדומה לטיפול בסוגיות דומות, כגון נזלת תינוקות, גם כאן ניתן לשלב בין מרשמים רפואיים ל"תרופות סבתא" ידועות וטובות. ראשית, כמו כל מחלה ממנה סובלים פעוטות, אפשר ללכת לרופא ילדים ולבקש מרשם לתרופה המתאימה לטיפול בליחה אצל תינוקות. תשמחו לדעת כי ישנם מספר תכשירים אשר יכולים להעניק סיוע מיידי לפעוט.

כמו כן, ניתן להיעזר ב"תרופות סבתא" עתיקות יומין לטיפול בליחה. למשל, הנחת בצל חתוך לפרוסות בחדר הילד למשך הלילה או עיסוי גבו של התינוק עם תפו"א מבושל. ישנן גם מספר פעולות אשר תוכלו לבצע בעצמכם בכדי להקל את הילד הסובל מליחה. מומלץ להגביה מעט את ראשו של הפעוט בעריסה, במיטה או בעגלה, וזאת באמצעות מגבת או סדין מתחת למצעים. כמו כן, תוכלו לעסות את גבו של הילד בזמן האמבטיה באמצעות שמן זית אשר חומם מעט, ובכך תסייעו בהקלה על מערכת העיכול ופעילות הגוף.

ישנן תרופות רבות לתינוקות הניתנות בצורת סירופ אשר משנות את צמיגות הליחה אצל התינוק ומחזירות אותה למצב הרצוי לפינוי מגוף התינוק, כמו טיפטיפות מוקוליט.

תזונה

תזונה נחשבת אף היא לאחד הגורמים המשמעותיים ביותר בהתמודדות עם ליחה אצל תינוקות. ישנם מזונות אשר ידועים מבחינה רפואית ומחקרית כמעוררים ליחה אצל תינוקות (ומבוגרים). לדוגמא, בוטנים, מוצרי חלב (לרבות פורמולות על בסיס חלב), תפוזים, בננות וכדומה. חשוב להדגיש כי התמודדות עם ליחה אצל תינוקות איננה עניין מיידי. כלומר, גם אם שיניתם את התפריט של הילד, או התחלתם בטיפול בליחה, בדרך כלל תוכלו לראות תוצאות של ממש רק לאחר כשבוע שבועיים.

לסיכום,

ליחה אצל תינוקות דורשת מההורים שילוב בין תשומת לב וסבלנות. ראשית, חשוב לדעת כי ניתן לטפל בליחה ולא צריך להשאיר את הפעוט ל"יד הגורל". ליחה איננה גזירה משמיים וישנן דרכים רבות באמצעותן אפשר, לכל הפחות, להקל על הפעוט. במידה והליחה איננה עוברת, למרות שניסיתם מספר תרופות ופעולות, כדאי לפנות לרופא ילדים על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. חשוב לא להילחץ או להיכנס לפאניקה. ילדים רבים סובלים מליחה, בעיקר בחודשי החורף. עם זאת, אל תמנעו מהילד טיפול וזאת משום שבאמצעים פשוטים ביותר תוכלו להקל עליו לאין שיעור.