תהליך הלידה

בדיקות רגע לפני לידהישראל נחשבת לאחת המדינות המובילות בעולם המערבי מבחינת מספר הילדים במשפחה. על פי נתונים אשר התפרסמו לאחרונה, כל משפחה בישראל מגדלת בממוצע בין שניים לשלושה ילדים. במילים פשוטות, כמעט כל אם ישראלית תאחוז שני תינוקות במהלך חייה (ולעיתים אף יותר). הריון ולידה, כמו כל עניין הקשור בנשים או תינוקות, הינם מושגים אשר עומדים מאחוריהם ענפים מפותחים ביותר. פרסומות ובהן תינוקות מאושרים, "טרנדים" פופולאריים לתקופת ההריון, ושורה ארוכה של בדיקות מעקב, הינם רק חלק מאורח חייהם של הורים לעתיד.

תהליך הציפייה לילד מתחיל בבדיקת הריון ביתית, מתפרס על פני 9 חודשים, ומסתיים באושר רב עם לידה. אין ספק כי לידה הינה אירוע חשוב ביותר עבור כל משפחה. יש לזכור כי גם התקופה שלפני הלידה יכולה להיות משמעותית לא פחות. על פי רוב, זמן רב לפני הלידה, ההורים המיועדים ידרשו לבצע ארגונים שונים ויעמדו בפני שורה של החלטות "גורליות". לדוגמא, הפיכת הבית לבטוח עבור תינוקות או נטילת חלק בקורס הכנה ללידה. לעיתים, במהלך שבועות ההריון, ההורים לעתיד מקבלים גם החלטות הנוגעות באופן ספציפי לאירוע הלידה.

לידה – לא מה שהכרתן

בימינו, לידה איננה עוד מושג אשר נתון כל כולו בידי הרופאים. לא אחת, על פיה של היולדת יישק דבר. לדוגמא, בדרך כלל נתונה לאישה ולבן זוגה הזכות לבחור כיצד ללדת – לידה טבעית, לידה בבית, לידה עם אפידורל, ניתוח קיסרי וכדומה. בין אם מדובר בנסיבות רפואיות (למשל, הכרח לבצע לידה באמצעות ניתוח קיסרי), ובין אם עסקינן בבחירתם של היולדת ובן זוגה (לדוגמא, לידה בבית או לידה טבעית), אין ספק כי מהרגע שהבדיקה הביתית הכריזה על הריון, המושג "לידה" ירחף מעליכם 24 שעות ביממה. גם אם גידלתם כבר תינוקות בעבר, סוגיות כגון הריון ולידה נמצאות תחת שינויים דינאמיים תמידיים. דהיינו, גידול ילד לפני כעשר שנים איננו זהה לגידולו של תינוק כיום.

לידה טבעית או סיוע של אפידורל

 אחת השאלות המרכזיות העולות בקרב נשים העומדות לפני לידה הינה – "האם לעשות זאת בהליך טבעי לחלוטין, או שמא כדאי להיעזר בזריקת אפידורל?". זריקת האפידורל, אשר נכנסה בסערה לעולם הלידות בארץ ובעולם, יכולה להקל באופן משמעותי על הליך הלידה. יתרונה של זריקת ההרדמה הזו הינו בכך שהיא מחלישה את צירי הלידה ומסייעת "לעבור את התהליך בקלות". לזריקת האפידורל קמו גם לא מעט מתנגדים (ובעיקר מתנגדות).

לדוגמא, נשים רבות רואות באפידורל טשטוש של חוויית הלידה. דהיינו, נשים אלה סבורות כי לידה תחת השפעת אפידורל לא מאפשרת לאישה לחוות באופן אמיתי ועמוק את "פלא הבריאה" והאירוע המיוחד אשר היא עומדת בפניו. השקפה זו נשענת על התפיסה כי כשם שלא מגדלים תינוקות תחת טשטוש, אין ללדת אותם בערפול חושים.

עד לפני מספר שנים, השיקולים להימנע מאפידורל נבעו בעיקר מהחשש מפני סיכוני הזריקה. אין ספק, אפידורל טומן בחובו מספר סיכונים. עם זאת, כיום, כמעט כל לידה בישראל נעשית ביחד עם זריקת אלחוש זו, ועל כן המקרים בהם היא גורמת לנזק הינם מעטים ביותר. ניתן אפוא לומר כי לידה עם אפידורל איננה דורשת מהאישה לקחת סיכון בלתי סביר ומדובר על פי רוב בהחלטה הנוגעת לחוויית הלידה.

לידה בבית, האמנם?

 בעבר, נשים רבות היו יולדת בביתן ולא הולכות אפילו לבית החולים הקרוב. כמו כן, תינוקות רבים בעולם השלישי נולדים גם היום בלידות בית. למעשה, עד שנות ה-60 של המאה הקודמת, לידה בבית הייתה אפוא ברירת המחדל עבור מרבית התינוקות בעולם. בימינו, לידה שלא בבית חולים הינה ההליך הנדיר ולא הנפוץ. עם זאת, ישנן עדיין נשים רבות אשר בוחרות ללדת בביתן (בעזרת מיילדת, רופא או דולה מקצועית). לידה בבית הינה לידה בעלת יתרונות רוחניים והיא מאפשרת להעצים את חווית הבריאה באופן שאין שני לו.

בישראל, מאות נשים בוחרות מדי שנה ללדת בביתן ולא בבית החולים. מדובר עדיין במיעוט קטן ביותר (כחצי אחוז מכלל הלידות מדי שנה). עם זאת, ניתן להבחין במגמת עלייה במספר לידות הבית בעשור האחרון. על פי נתונים אשר פרסם לאחרונה משרד הבריאות, בשנת 2003 נולדו בישראל כ-260 תינוקות בלידת בית. שבע שנים לאחר מכן, בשנת 2010, מספר התינוקות אשר נולדו בבית עמד כבר על כ-800.

בדיקות הריון ומשמעותן מבחינת לידה

 ההחלטה בנוגע לאופן ביצוע הלידה תלוי בדרך כלל בבדיקות המעקב במהלך ההריון. מיותר לציין כי המושגים הריון ולידה שזורים זה בזה ולא ניתן להפרידם. במהלך תשעת חודשי ההריון, האישה (והעובר) עוברים סדרת בדיקות אשר מבקשות לעמוד על התפתחותו התקינה של העובר ועל בריאותה של האישה. בדיקות אלה נעשות בהתאם למניין שבועות הריון והן יכולות להכריע את סוגיית הלידה.

לדוגמא, בדיקת אולטרסאונד המצביעה על עובר הנמצא במצג עכוז (כאשר ישבנו, ולא ראשו, מונח לקראת תום ההריון אל מול תעלת הלידה), תביא כמעט מיידית לניתוח קיסרי. כמו כן, בדיקת משקל עובר במהלך הריון, האומדת את משקלו של הילד מחוץ לטווח של 2.5-4 ק"ג, תאסור באופן גורף לידה בבית.

למידע נוסף על סכנות ורשלנות רפואית בלידה לחצו כאן.