כיסא בטיחות לרכב

כיסא בטיחות לרכב הוא אמצעי קריטי להקטנת חומרת הפגיעה בפעוטות אם חס וחלילה רכב בו הם נמצאים מעורב בתאונת דרכים. אם מוצרי תינוקות רבים הם בבחינת אופציה בלבד, או אפילו סוג של מותרות, הרי שכיסא בטיחות לרכב הוא בבחינת חובה – וחשוב מאוד גם להקפיד לרכוש כיסא בטיחות איכותי (להורים שיש בבעלותם רכב, כמובן, או שמתעתדים להשתמש ברכב אחר שלא מותקן בו כבר כיסא בטיחות שכזה).

כיסא בטיחות לרכב מחליף את הסלקל, שבו משתמשים בשנתו הראשונה של התינוק וכל עוד משקלו לא עולה על כ-10 ק"ג (המשקל המדויק הוא בהתאם לדגם הסלקל הספציפי). כיסא הבטיחות ישמש את הפעוט עד להגיעו לגיל 4 – כל עוד משקלו לא עבר את ה-18 ק"ג – וההבדל העיקרי בינו לבין הסלקל שהוא שהסלקל ניתק בקלות ואילו כיסא הבטיחות מקובע לרכב. בנוסף, בסלקל התינוק חצי שוכב (בזווית של 45 מעלות) ואילו בכיסא בטיחות לרכב הוא יושב זקוף.

כאן באתר תוכלו למצוא כיסאות בטיחות לרכב בשלל דגמים, גדלים, צבעים ומותגים – ובמחירים מפתיעים ונוחים במיוחד.

כיסא בטיחות לרכב – מציל חיים!

על פי פרסומי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, הנסמכים על מחקרים בינלאומיים שונים, כיסא בטיחות תקני לרכב מקטין ב-50% את מקרי המוות של ילדים בגיל הרלוונטי כתוצאה מתאונות דרכים. למרבה הצער, על פי תצפיות שנערכו על ידי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, כמעט כל פעוט שני בגילאי שנה עד ארבע לא היה חגור כהלכה! (וגם בקרב תינוקות בני פחות משנה, רק כ-60% היו חגורים בצורה נאותה). בניגוד לתופעה מדאיגה מאוד זו, שיעור חוגרי חגורת הבטיחות היה למעלה מ-90% במושבים הקדמיים (וקרוב ל-70% במושבים האחוריים), ולא ברור מדוע דווקא הילדים, הפגיעים מטבעם והזקוקים לשיקול הדעת של המבוגרים האחראיים, לא זוכים להגנה ראויה.

על פי החוק, פעוט מתחת לגיל שלוש חייב בכיסא בטיחות שמותאם למשקלו ולגובהו, וילד בן 3 עד 8 חייב כיסא בטיחות או בוסטר, שגם הם מותאמים למשקלו ולגובהו.

החוק אינו אוסר על הנחת כיסא בטיחות לרכב במושב הקדמי – המומחים ממליצים בחום לוותר על אופציה זו. בכל מקרה, אין למקם מושב בטיחות אל מול כרית אוויר פעילה (כמובן שניתן לנתק את המנגנון שלה, ואז אפשר למקום מולה כיסא בטיחות).

חשוב מאוד לדעת כי כיסא בטיחות לרכב הינו מוצר בעל תאריך תפוגה – וכמובן מומלץ בתוקף לא להשתמש בכיסא לאחר שפג תוקפו, שכן הוא לא יספק לפעוט את ההגנה לה הוא זקוק במקרה של תאונה.

בחירה מושכלת של כיסא בטיחות לרכב

יש המעדיפים לרכוש כיסא בטיחות לרכב רק בחנויות למוצרי תינוקות כדי לוודא שכיסא הבטיחות אכן מתאים לרכב, וכדי להיעזר באופציית ההתקנה שמציעות אותן חנויות. כדאי לדעת שבניגוד לעבר, את כיסאות הבטיחות לרכב מהדור החדש ניתן להתקין בקלות גם ללא כישורים טכניים (כולל מי שמעולם לא הצליח להרכיב רהיט מאיקאה…) – ושעלות ההתקנה, כמו גם ההפרש במחיר בין קנייה בחנות למוצרי תינוקות לבין רכישה דרך האינטרנט, מייקרים את הכיסא במאות שקלים – סכום שעדיף להפנות לרכישת כיסא איכותי יותר.

בכל מקרה, בדומה למוצרי תינוקות רבים אחרים, מחיריהם של כיסאות בטיחות לרכב עשויים להשתנות באופן דרמטי בהתאם למקום הקנייה, גם כשמדובר במוצרים בעלי אותה איכות ואפילו עבור כיסאות זהים לחלוטין. יחד עם זאת, לא כדאי לנסות לחסוך במחיר של התפשרות על האיכות – גם אם תמצאו כיסא בטיחות לרכב זול במיוחד, זכרו שאין המדובר בעוד מוצר שאפשר גם בלעדיו אלא בפריט שעשוי להיות ההבדל בין פציעה חמורה לבין היחלצות ללא נזק, ואפילו בין חיים למוות.