מה לעשות עם חום תינוקות?

חום תינוקותאחד החששות הגדולים ביותר של הורים לפעוטות הינו חום גבוה. חום תינוקות, בדומה לחום בקרב מבוגרים, יכול להיות סממן להתפתחות מצוקה מסוימת אשר חשוב לשים אליה לב. קל וחומר כאשר הרך הנולד סובל מחום בחודשים הראשונים לחייו. פעמים רבות, ההורים המבוהלים לא ימתינו ולו דקה אחת נוספת וימהרו להזמין רופא ו/או ללכת לבית החולים. חשוב להדגיש כי אמנם אין צורך להיכנס לפאניקה, אך אין ספק כי חום תינוקות הינו תופעה שיש להתייחס אליה ברצינות הראויה.

חום תינוקות יכול להתריע, במקרים מסוימים, על סכנה לפעוט. לא בכדי, בעת רכישת הציוד עבור התינוק, ההורים קונים בדרך כלל גם מדחום מיוחד. מדובר באחד האביזרים החשובים ביותר מבחינת יכולתם של ההורים לשמור על בריאותו של הרך הנולד. רופאי ילדים ממליצים בבירור על פנייה לקבלת חוות דעת רפואית במידה ותינוק עד גיל חצי שנה סובל מחום בשיעור של כ-37.8 מעלות ומעלה.

מדידת חום תינוקות צריכה להיות מדויקת ככל הניתן. ישנם שני גורמים אשר משפיעים על דיוק המדידה בעת הבדיקה: סוג המדחום ואופן ביצוע הבדיקה. מבחינת סוג המדחום, המדויק ביותר הינו מדחום כספית אשר עשוי מזכוכית, אך גם המדחומים הדיגיטאליים "הפשוטים" יעשו את המלאכה כראוי. לעומת זאת, מדחומים כגון מדחום באוזן או סרט על מצחו של התינוק אינם נחשבים למדויקים. כפי שצוין לעיל, ישנה גם חשיבות לאופן ביצוע המדידה. הבדיקה הטובה ביותר הינה מדידה בפי הטבעת (טוסיק ובעגה מקצועית – מדידה רקטאלית). אולם, ניתן למדוד חום גם בבית השחי.

חום תינוקות – למה זה קורה?

הורים אשר תינוקם סובל מחום עומדים פעמים רבות חסרי אונים אל מול הפעוט. לא אחת, צעקותיו קורעות הלב של הילד הקודח מדאיגות את ההורים, החוששים כי בנם/בתם מצוי במצוקה של ממש. ישנם מספר גורמים אשר יכולים להביא לעליית חום אצל תינוק. לדוגמא, חיסוני תינוקות עלולים לגרום לעליית חום, וכך גם הצטננויות, השכיחות בעיקר בעונת החורף. זאת ועוד, פעוטות נוטים לחלות יותר כאשר הם מגיעים בפעם הראשונה למגע יומיומי עם תינוקות אחרים. רופאי ילדים מעריכים כי מהרגע בו הילד נכנס לראשונה לפעוטון או לגן, הוא יחלה בין 7 ל-8 פעמים בשלוש השנים הקרובות.

מה עושים כנגד חום?

ישנן מספר דרכים באמצעותן ניתן להתמודד עם חום תינוקות. ראשית, כאשר מדובר בפעוט בן פחות מחודש וחצי, הסובל מחום, יש לפנות ללא דיחוי לחדר מיון או לרופא. בדרך כלל, חום אצל תינוקות בני פחות משנה מצריך בדיקה רפואית. מדידת חום יש לבצע באופן רקטאלי ויש לעשותה באמצעות מדחום כספית או מדחום דיגיטאלי. ניתן גם לנסות ולהביא להורדת החום באופן עצמאי. למשל, על ידי נטילת פראצטמול לילדים (תרופה גנרית אשר מסייעת בהורדת חום ושיכוך כאבים).

במידה והחלטתם לתת לתינוק תרופה, חשוב להקפיד על המינון וזאת משום שפעוטות המקבלים "מנת יתר" עלולים להיפגע. אי לכך, בטרם אתם נותנים לפעוט תרופה, חשוב לעיין בקפידה בעלון לצרכן. כמו כן, עליכם לדעת כי חום תינוקות איננו חייב להיות גבוה בכדי להעיד על סיכון. לעיתים, גם חום נמוך עלול להעיד על סכנה מסוימת וזאת כאשר הוא מלווה בתופעות נוספות כגון שלשול תינוקות, הקאות, תגובות אפאטיות וכדומה.

לסיכום,

חום תינוקות הינו תופעה אשר יכולה להעיד על עניינים מורכבים הרבה יותר, כגון זיהומים, וירוסים וכדומה. ככל שהחום גבוה יותר, וככל שגילו של הרך הנולד קטן יותר, כך גדלה בהתאמה הדרישה לתשומת לב הורית. בניגוד לתופעות כגון פריחה בעור התינוק (אשר ברור כשמש שכאשר היא מופיעה מדובר בבעיה רפואית הקשורה בעור), חום יכול להיות עדות לשורה ארוכה של בעיות רפואיות. אי לכך, כאשר התינוק סובל מחום גבוה במיוחד, מומלץ לפנות בהקדם לרופא ילדים.